Naučme mladých ľudí myslieť na budúcnosť

Liptovský Mikuláš Foto: Allianz – Slovenská d. s. s

Bratislava 16. decembra (OTS) - Dôchodkový systém a jeho piliere sú to, na čom naša budúcnosť stojí. Mladých ľudí treba naučiť, že už v dvadsiatich rokoch sa treba začať zamýšľať nad dôchodkom a dôchodkovým zabezpečením. Práve vtedy je možné nastaviť systém a sporivú stratégiu, ktorú v ďalšom období sporiteľ len dolaďuje.

Približne v roku 2050 bude na Slovensku pripadať na jedného dôchodcu iba 1,6 človeka v produktívnom veku. Nastupujúca generácia tento demografický trend neberie do úvahy. Keď sa spýtate mladého človeka na dôchodkové zabezpečenie, typická odpoveď je, že na to má ešte dosť času. Väčšina mladých sa spolieha na penziu od štátu.

Mladí a sporiví
Aj druhý ročník projektu Pripravte svojich študentov na budúcnosť sa niesol v znamení vzdelávania a vysvetľovania dôležitosti priebežného zabezpečenia sa na dôchodok. Najväčší tuzemský správca dôchodkových fondov Allianz – Slovenská d. s. s. v spolupráci so spoločnosťou OVB Allfinanz Slovensko aj v tomto roku ponúkli budúcim absolventom možnosť vzdelávať sa v oblasti finančnej gramotnosti.

„Po úspešnom minuloročnom projekte sme sa rozhodli pokračovať v práci s mladými ľuďmi. Je aj našou povinnosťou naučiť nové generácie myslieť na budúcnosť a prispieť k ich finančnej gramotnosti. Znovu sme preto zorganizovali prednášky pre stredoškolákov a vysokoškolákov priamo v priestoroch ich škôl,“ vysvetľuje Miroslav Suchý, vedúci oddelenia obchodu a CRM Allianz – Slovenskej d.s.s.

Do druhého ročníka projektu Pripravte svojich študentov na budúcnosť, ktorá prebehla v mesiacoch marec až máj, sa zapojilo 158 učňovských, stredných aj vysokých škôl z celého Slovenska, pričom prednášku o fungovaní druhého piliera si vypočulo spolu 14 802 študentov končiacich ročníkov. Súčasťou prezentácií boli aj anketové otázky týkajúce sa vedomostí mladých ľudí o dôchdkovom sporení. „Prekvapil nás nielen mimoriadny záujem žiakov, ale aj učiteľov,“ hovorí M . Suchý.

Komárno Foto: Allianz – Slovenská d. s. s


Záujem škôl rastie

Neschopnosť robiť kvalifikované finančné rozhodnutia veľmi negatívne zasahuje do života všetkých ľudí, čiže aj žiakov. „Dnes takmer každý z nás využíva finančné produkty a služby. Všetci máme účet v banke, debetnú či kreditnú kartu, využívame služby poisťovní. Napriek tomu mnohí nie sú schopní zorientovať sa v konkrétnych podmienkach a parametroch produktov. Vítame každú novú vzdelávaciu aktivitu na zvyšovanie finančnej gramotnosti,“ hodnotí Ing. Dana Kročková, PhD., riaditeľka Strednej odbornej školy na Cintorínskej v Nitre. „Prednášky absolvovali tri naše končiace ročníky a vzhľadom na pozitívny ohlas, aký vyvolali, by sme sa chceli do projektu zapojiť aj v budúcom školskom roku. Naučiť žiakov si finančne plánovať svoju budúcnosť je najväčším prínosom tohto projektu,“ dodáva riaditeľka.

Bratislava Foto: Allianz – Slovenská d. s. s

„Je potrebné neustále podnecovať mladých ľudí, aby zobrali zodpovednosť za život do svojich rúk, aby sa vedeli orientovať vo finančných záležitostiach bežného života. Tento projekt im poskytol potrebné informácie z inej strany. Čim viac informácii a pohľadov na vec žiaci dostanú, tým lepšie rozhodnutia môžu v živote urobiť. Radi sa do projektu zapojíme aj v budúcom roku,“ hodnotí projekt Mgr. Igor Baran, riaditeľ Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej.

Spomedzi škôl, ktoré sa zapojili do projektu, organizátori vylosovali výhercov, ktorým postupne odovzdávajú notebooky Lenovo.

Spišská Nová Ves Foto: Allianz – Slovenská d. s. s

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.