Slovenský brankár Peter Budaj. Foto: TASR/AP

New York 17. decembra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Peter Budaj ďalším výborným výkonom priviedol jeho Los Angeles Kings k triumfu 1:0 po predĺžení na ľade Pittsburghu Penguins v zápase zámorskej NHL. Tridsaťštyriročný Slovák kryl všetkých 39 striel domácich a v sezóne zaknihoval tretí shutout. O výhre hostí rozhodol v nadstavení Tyler Toffoli a Pittsburghu tak ukončil sériu siedmich víťazných zápasov.

V súboji odohral vyše 11 minút aj slovenský útočník kráľov Marián Gáborík, bodovo sa ale nepresadil. Budaj, ktorý v jeho poslednom štarte nedochytal, keď proti Buffalu (3:6) dostal štyri góly z 22 striel, bol po zápase spokojný.

"Som rád, že som dostal príležitosť chytať. Takýto zápas je výzva pre váš tím, veď sme hrali v hale klubu, ktorému to ide. V predchádzajúcich dueloch boli naozaj 'horúci'. Nebol to najkrajší zápas, ale pre nás sú to veľmi dôležité dva body," citoval oficiálny web profiligy Budaja, ktorý má v kariére na konte už 14 shutoutov v NHL.

Buffalo zdolalo New York Islanders 3:2 po predĺžení, v bránke hostí šancu nedostal slovenský brankár Jaroslav Halák. O výhre domácich rozhodol 42 sekúnd po začiatku predĺženia Rasmus Ristolainen a Islanders prehrali štvrtý zápas za sebou.

Washington zvíťazil nad Carolinou 4:3 po nájazdoch a ukoristil šiesty triumf v sérii. V nájazdoch sa presadili hostia vďaka úspešným strelám T.J. Oshieho a Jevgenija Kuznecovova. Hurricanes stratili sériu siedmich domácich výhier.

Columbus dokázal zvíťaziť v Calgary 4:1 a natiahol víťaznú šnúru už na osem duelov. Jeho ruský brankár Sergej Bobrovskij mal 22 úspešných zákrokov a vyhral v siedmom súboji za sebou.

San Jose dobylo Montreal po víťazstve 4:2, čo je ich štvrtý triumf v sérii. Po prvej tretine viedli "žraloci" 3:0 a domáci brankár Carey Price v 27. minúte po štvrtom góle z 18 strely prepustil miesto Alovi Montoyovi. Price pred duelom dúfal v jeho jubilejné 250. víťazstvo, no nevyšlo to. "Ale žiadny gól nepadol po jeho chybe. Nedokázali sme čistiť priestor pred našou bránkou," povedal obranca Montrealu Nathan Beaulieu.

Na ľade posledného tímu profiligy Colorada vyhrala Florida 3:1, čo je pre ňu len druhá výhra z predchádzajúcich 8 zápasov. V drese víťazov sa bodovo nepresadil Jaromír Jágr, ktorý tak stále stráca na druhé miesto v historických tabuľkách produktivity NHL Marka Messiera tri body.

Sumáre:

BUFFALO SABRES - NEW YORK ISLANDERS 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 24. Larsson (Ristolainen, McCabe), 44. Moulson (Kane, Gionta), 61. Ristolainen (Okposo) – 14. Strome (Clutterbuck, Kuľomin), 27. Quine (Prince). Brankári: Lehner - Berube, strely na bránku: 37:34, 18.903 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - LOS ANGELES KINGS 0:1 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Gól: 61. Toffoli (Martinez, Pearson). Brankári: Murray - BUDAJ, strely na bránku: 39:28, 18.544 divákov.

MONTREAL CANADIENS - SAN JOSE SHARKS 2:4 (0:3, 0:1, 2:0)
Góly: 51. Flynn (Plekanec, Redmond), 54. Petry (McCarron, Carr) – 7. Schlemko (Bodker, Donskoi), 9. Marleau (Thornton, Burns), 14. Meier (Schlemko, Donskoi), 27. Karlsson (Haley). Brankári: Price (27. Montoya) - Jonec, strely na bránku: 28:23, 21.288 divákov.

COLORADO AVALANCHE - FLORIDA PANTHERS 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Góly: 31. Ťutin (MacKinnon, Duchene) – 37. Demers (Griffith, Barkov), 47. Smith (MacKenzie, Demers), 51. Matheson (Sceviour, Pysyk). Brankári: Pickard - Reimer, strely na bránku: 31:23, 14.679 divákov.

CALGARY FLAMES - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
Góly: 17. Monahan (Versteeg, Gaudreau) – 4. Jenner (Karlsson, Savard), 15. Saad (Wennberg, Werenski), 22. Gagner (Werenski, Atkinson), 28. Calvert. Brankári: Johnson - Bobrovkij, strely na bránku: 23:29, 18.045 divákov.

CAROLINA HURRICANES - WASHINGTON CAPITALS 3:4 pp a sn (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 6. Skinner (Ryan, Rask), 34. Faulk (Aho, Teräväinen), 41. Teräväinen (Aho, Slavin) – 27. Ovečkin (Bäckström, Carlson), 32. Williams (Kuznecov, Niskanen), 54. Oshie (Orlov, Niskanen), rozh. nájazd Oshie. Brankári: Ward - Grubauer, strely na bránku: 30:26, 11.892 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Góly: 22. Sutter (Granlund, Eriksson), 34. Sbisa (Burrows, Baertschi), 48. Horvat (Eriksson, Granlund), 60. Burrows (Horvat) – 7. Hedman (Filppula, Boyle), 44. Conacher (Drouin, Hedman). Brankári: Miller - Vasilevskij, strely na bránku: 24:27, 18.685 divákov.

Slováci v akcii:
Marián Gáborík (Los Angeles) 11:05 0 0 0 0 1 0
------------------------------------------
Peter Budaj (Los Angeles) 61:00 39/39 100,0
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/