UHERÍK: Je trestuhodné, že neplatí prijatý zákon o posunkovej reči

Na archívnej snímke vedec Anton Uherík. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 16. januára (TASR) – Tvorca prijatého zákona č. 149/1995 Z.z. o posunkovej reči Anton Uherík upozorňuje na jeho dlhoročnú nefunkčnosť. Tiež na neefektívne vzdelávanie nepočujúcich deti a zhoršenie ich situácie zrušením špeciálnych škôl. Preto predloženou novelou zákona do Národnej rady SR chce zlepšiť situáciu takto hendikepovaných deti.

"Posunková reč musí byť zastúpená pri vzdelávaní nepočujúceho dieťaťa. Preto v roku 1995 keď som videl, aká je katastrofálna situácia, že ten oralizmus (násilné učenie hovoriť, pozn. TASR) nie je cesta ako vzdelávať nepočujúce dieťa, som inicioval zákon o posunkovej reči nepočujúcich. Boli sme tretia krajina na svete s takým prijatým zákonom. No je tragédia a trestuhodné, že dodnes nie sú vykonávacie predpisy ako ho aplikovať," povedal pre TASR Uherík, ktorý sa posunkovej reči venuje polstoročie.

Podľa neho sa robili rôzne reformy špeciálneho školstva v rozpore s uvedeným zákonom. Ten nebol zohľadnený ani prijatím tzv. veľkého školského zákona v roku 2008. A navyše špeciálne školy boli zrušené a všetky hendikepované deti integrované do normálnych škôl.

"To je katastrofa a nezodpovednosť inštitúcií, ktoré sú zodpovedné za špeciálne školstvo. Preto v súčasnosti v parlamente mám novelu tohto zákona, ktorú by som chcel presadiť. Dúfam, že sa mi to podarí. Verím, že súčasná prebiehajúca rozsiahla reforma školstva vyvolá odbornú diskusiu a nebude naďalej slepá k problému vzdelávania nepočujúcich detí," dodal vedec, ktorý osem rokov bol expertom Svetovej federácie nepočujúcich pre výchovu a vzdelávanie nepočujúcich detí.

Anton Uherík ukončil štúdium psychológie a filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1954). Odvtedy, až do dôchodku, pracoval v Ústave experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied (SAV). Publikoval 200 štúdií, napísal 12 kníh. Spolupracoval s psychofyziologickými pracoviskami v Paríži, Bonne, Berlíne, Hamburgu, Londýne, Toronte, New Yorku a inde. Získal Medailu SAV za dlhoročnú vedeckú prácu, Plaketu Ľudovíta Štúra za zásluhy v spoločenských vedách a iné ocenenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.