Poslanci odobrili skrátený režim pri novele protischránkového zákona

Národná rada SR. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 9. februára (TASR) – Parlament bude o vládnom návrhu protischránkového zákona rokovať v skrátenom režime. Za tento postup dnes hlasovalo za 87 poslancov zo 135 prítomných. Právnou normou sa majú upraviť podmienky fungovania registra partnerov verejného sektora. Výnimku má dostať Národná banka Slovenska (NBS) a Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Novela zákona o registri partnerov verejného sektora prichádza iba týždeň potom, čo vstúpila právna norma do účinnosti. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) vysvetlila, že snahou je nesťažiť podmienky Slovenska pri požičiavaní si na zahraničných trhoch. Iniciatíva vyšla z ministerstva financií.

"Ministerstvo financií, respektíve ARDAL zjavne v pripomienkovom konaní nedocenili dosah zákona o registri partnerov verejného sektora," ozrejmila Žitňanská. "Teraz, keď sa chystá emisia štátnych dlhopisov, tak boli upozornení aj zahraničnými advokátskymi kanceláriami, že medzi zahraničnými investormi, ktorí nakupujú štátne dlhopisy, môže vládnuť neistota, či musia byť registrovaní v registri partnerov verejného sektora," opísala situáciu.

Ministerka pripomenula, že cieľom protischránkového zákona ani nebolo pokryť nakupovanie dlhopisov na zahraničných trhoch. Výnimku rezort pripravil po dohode s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) v záujme právnej istoty. Žitňanská uprednostnila skrátené legislatívne konanie pred nepriamou novelou. Existuje naň dôvod, nakoľko podľa ministerky emisia štátnych dlhopisov má byť už v marci tohto roku.

Výnimky z povinnej registrácie v registri partnerov verejného sektora by sa mali týkať aj burzových obchodov. "Z povahy obchodovania na burzách a iných verejných trhoch vyplýva, že nákupy a predaje finančných nástrojov zahŕňajú veľké množstvo investorov a transakcií s potenciálne veľmi vysokou frekvenciou a povinnosťou registrácie by došlo k neprimeranej administratívnej záťaži pre dané subjekty," odôvodnilo ministerstvo v predkladacej správe.

Návrh tiež vyníma prostredníctvom doplnenia negatívneho vymedzenia partnera verejného sektora iné štáty a ich orgány, a tiež medzinárodné organizácie zriadené na základe medzinárodného práva verejného a ich orgány. Ako totiž ministerstvo vysvetlilo, cieľom zákonodarcu nebolo ustanovovať povinnosti pre tieto subjekty, ale naopak smeroval len k úprave tých vzťahov, ktoré vznikajú v rámci verejného sektora v územnej pôsobnosti SR.

Od začiatku februára vstúpil do účinnosti nový protischránkový zákon, ktorý zaviedol register partnerov verejného sektora. Do neho sa musí zapísať každá firma, ktorá sa uchádza o verejné zdroje v istom finančnom limite. Firmy musia zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. Registrovým súdom s pôsobnosťou pre celé Slovensko je pre tieto účely Okresný súd v Žiline.

Výhodou má byť, že každý si môže jednoducho skontrolovať, s kým štát robí biznis a kto skutočne z tohto biznisu profituje. Úprava sa týka všetkých foriem nakladania s verejnými peniazmi, teda okrem verejného obstarávania aj predaja majetku, prijímania peňazí z eurofondov, uplatňovania pohľadávok voči štátu, používania peňazí zo zdravotného poistenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.