Slovák M. Hossa strelil v NHL jubilejný 20. gól v sezóne

Devin Shore (17) za Dallas Stars a Marián Hossa (81) za Chicago Blackhawks počas zápasu NHL 4. februára 2017. Foto: TASR/AP

New York 11. februára (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa prispel v noci na sobotu jedným gólom k víťazstvu Chicaga na ľade Winnipegu v pomere 5:2. Pre 38-ročného útočníka to bol jubilejný 20. presný zásah v tejto sezóne zámorskej NHL. Okrem toho má na konte 14 asistencií.

Hossa necelé dve minúty pred koncom napriahol z vlastného obranného pásma a presne namieril do prázdnej súperovej bránky, keď to domáci skúšali v power play bez brankára. V oslabení tak zvýšil na 4:1 pre hostí. V samom závere padli ešte dva góly, za Jets znížil Adam Lowry a skóre spečatil ďalšou strelou do prázdnej bránky Rus Artemij Panarin, ktorý predtým v zápase zaznamenal aj dve asistencie. Blackhawks vybojovali štvrtý triumf v rade, no v tejto sezóne prvý nad Winnipegom. Predošlé štyri vzájomne duely vyhrali Jets.

"Dnes sme urobili to, čo sme si predsavzali. Dali sme v úvode rýchly gól, potom Duncan Keith strelil v závere dôležitý na 3:1 a nakoniec sme pridali ešte dva do prázdnej bránky. Je to pekný pocit, že sme zdolali týchto chlapcov, zvlášť po tej sérii, ktorú ťahali proti nám," vyslovil sa najproduktívnejší hráč Chicaga Patrick Kane, ktorý sa na víťazstve podieľal gólom a asistenciou. Vďaka svojmu 269. presnému zásahu v kariére sa stal najlepším kanonierom v histórii Chicaga spomedzi rodákov z USA, keď prekonal Tonyho Amonteho. Oporou hostí bol aj brankár Corey Crawford, ktorý kryl 28 z 30 súperových striel a vychytal "jastrabom" 22. víťazstvo v sezóne. "Hrali sme skutočne dobre v našom obrannom pásme. Samozrejme, Corey sa postavil na hlavu a zachytal skvele, no myslím si, že celkovo sme sa zlepšili z hľadiska defenzívy, čo je dobré znamenie," povedal Hossa. Slovenský krídelník si počas 17:57-minútového pobytu na ľade pripísal aj plusku, rovnako ako jeho krajan a spoluhráč Richard Pánik (14:34 min.).

Hossa dosiahol 20-gólovú hranicu v jednom ročníku už 15-krát v profiligovej kariére. Svojím 519. gólom v NHL sa osamostatnil na 36. mieste historickej tabuľky strelcov, keď nechal za sebou legendárneho Dalea Hawerchuka.

Chicago si poistilo druhú priečku v Centrálnej divízii i celej Západnej konferencii. Lídrom je Minnesota, ktorá v noci zdolala pred vlastnými fanúšikmi Tampu Bay 2:1 až po samostatných nájazdoch. V rozstrele bol spomedzi šiestich exekútorov jediným úspešným strelcom domáci kapitán Mikko Koivu, ktorý v druhej sérii prekonal Rusa Andreja Vasilevského. Brankár "divochov" Devan Dubnyk inkasoval v riadnom hracom čase iba z hokejky Bradena Pointa, počas 65 minút predviedol 26 úspešných zákrokov. V nájazdoch bol stopercentný a oslávil tak 30. víťazstvo v sezóne, čo je najviac spomedzi ligových brankárov. Okrem toho sa delí o druhú priečku v percentuálnej úspešnosti zásahov (93,4) a gólovom priemere (1,96).

"Výhry sú určite najdôležitejšia štatistika, v tej chce byť každý na špici. Zatiaľ nám sezóna vychádza podľa predstáv, bavíme sa, užívame si to, v kabíne je skvelá atmosféra. Určite chceme, aby to tak ďalej pokračovalo," citoval Dubnyka portál nhl.com.

NHL - sumáre:

MINNESOTA WILD - TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 35. Niederreiter (Granlund, Pominville), rozh. nájazd Koivu – 38. Point (Garrison, Killorn). Brankári: Dubnyk - Vasilevskij, strely na bránku: 38:27, 19.178 divákov.

WINNIPEG JETS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Góly: 22. Little (Enström, Laine), 59. Lowry (Armia, Trouba) – 16. Kane (Panarin, Anisimov), 33. Anisimov (Panarin, Kane), 58. Keith (Schmaltz), 59. HOSSA (Hjalmarsson), 60. Panarin (Keith). Brankári: Hellebuyck - Crawford, strely na bránku: 30:36, 15.294 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 17:57 1 0 1 +1 3 0

Richard Pánik (Chicago) 14:34 0 0 0 +1 1 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/