Francúzska inflácia a súkromný sektor boli najvyššie za posledné roky

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Paríž 21. februára (TASR) - Francúzska inflácia sa v januári zrýchlila menej, než sa predpokladalo.

Spotrebiteľské ceny v januári medziročne stúpli o 1,6 % po 0,6-% zvýšení v decembri, uviedol francúzsky štatistický úrad Insee a revidoval svoj prvý odhad, ktorý počítal s nárastom až o 1,4 %. Napriek tomu bola januárová inflácia vo Francúzsku najvyššia od novembra 2012.

Ceny energií v januári vyskočili o 10,3 %. Ceny potravín a služieb sa zvýšili o 1,3 % respektíve o 0,9 %.

V medzimesačnom porovnaní francúzske spotrebiteľské ceny v januári klesli o 0,2 %, čo bolo v súlade s prvým odhadom zverejneným 31. januára. Dôvodom zníženia bolo sezónne zlacnenie výrobkov, predovšetkým oblečenia a obuvi.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien sa zdvojnásobil, keď medziročne stúpol o 1,6 % po 0,8-% zvýšení v decembri. Medzimesačne sa harmonizované ceny znížili o 0,3 %.

Jadrová inflácia sa v januári zrýchlila na 0,7 % z 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci.

Francúzsky súkromný sektor expandoval vo februári najprudšie za takmer 6 rokov

Francúzsky súkromný sektor expandoval vo februári najprudšie za takmer 6 rokov. Motorom bol robustný nárast aktivity v sektore služieb.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) vo februári vyskočil na 69-mesačné maximum 56,2 bodu z 54,1 bodu v januári, uviedla firma IHS Markit vo svojom prvom odhade. Index sa tak nachádza vysoko nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej rastu.

PMI pre sektor služieb vo februári stúpol na 56,7 bodu z 54,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo najviac za 5,5 roka. Ekonómovia naopak počítali s poklesom indexu na 53,9 bodu.

Tempo expanzie vo výrobnom sektore stagnovalo, keď príslušný index sa vo februári nezmenil a zostal na úrovni 53,8 bodu. Ekonómovia očakávali zníženie na 53,5 bodu.

"Motorom celkového rastu zostali poskytovatelia služieb, čo dokázalo aj prudké zvýšenie nových objednávok a zamestnanosti, ktoré bolo v oboch prípadoch najprudšie za 5,5 roka," uviedol ekonóm IHS Markit Alex Gill.

"Obraz bol však pozitívny aj pre výrobcov, aj keď bol o niečo menej ružový." Dodal, že dôvodom je negatívny vplyv cenových tlakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.