Slovák Tatar exceloval, zariadil výhru Detroitu nad Chicagom

Na archívnej snímke gólman Dallas Stars Antti Niemi (31) chráni bránu pred strelou hráča Detroit Red Wings' Slováka Tomáša Tatara (21). Foto: TASR

New York 11. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar zažiaril v noci na sobotu v zápase NHL Detroit - Chicago. Pod triumf Red Wings v pomere 4:2 sa podpísal dvoma gólmi vrátane víťazného a pridal aj jednu asistenciu. Blackhawks nepomohla ani asistencia Mariána Hossu.

Tatar mal prsty vo všetkých štyroch góloch "červených krídel". Pri presnom zásahu obrancu Xaviera Ouelleta zo 17. minúty na 1:1 úspešne clonil pred bránkou Coreymu Crawfordovi. Osem sekúnd pred prvou sirénou potom potiahol po pravom krídle rýchly brejk, na konci ktorého poslal Andreas Athanasiou Detroit do vedenia. V druhej tretine slovenský útočník zakončil ďalší bleskový výpad domácich, keď zblízka dorazil do siete strelu Henrika Zetterberga. Napokon sa to ukázal byť víťazný gól. "Mal som trochu šťastie. Na prvýkrát som netrafil puk, ale mal som dostatok času, aby som sa dostal k dorážke," opísal Tatar situáciu.

Štyri a pol minúty pred koncom pridal aj svoj druhý gól v zápase a opäť po akcii Zetterberga, keď si nakorčuľoval na prihrávku švédskeho centra a nedal šancu Crawfordovi. Tatar si tak navýšil tohtosezónne konto na 33 bodov (17 gólov a 16 asistencií).

V zápase sa predstavili až štyria Slováci. V drese hostí nastúpil okrem Hossu aj Tomáš Jurčo, v súboji proti svojmu bývalému klubu však nebodoval. Naprázdno vyšiel aj jeho spoluhráč Richard Pánik.

V ďalšom dueli Edmonton v zostave so slovenským obrancom Andrejom Sekerom prehral doma s Pittsburghom 2:3 po samostatných nájazdoch.

Výsledky NHL:

Columbus - Buffalo 4:3, Detroit - Chicago 4:2 /TATAR 2+1 - HOSSA 0+1/, Florida - Minnesota 4:7, St. Louis - Anaheim 4:3, Edmonton - Pittsburgh 2:3 pp a sn

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 17:59 2 1 3 +3 4 0

Marián Hossa (Chicago) 16:12 0 1 1 +1 3 0

Richard Pánik (Chicago) 16:54 0 0 0 0 2 0

Tomáš Jurčo (Chicago) 8:13 0 0 0 0 0 0

Andrej Sekera (Edmonton) 24:32 0 0 0 +1 3 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/