Španielsko sa stáva čoraz väčším lákadlom pre čínskych investorov

Ilustračné foto. Foto: TASR

Madrid 11. marca (TASR) - Španielsko sa stáva čoraz väčším lákadlom pre čínskych investorov. Vlani investovali Číňania v tejto krajine na juhu Európy 1,7 miliardy eur, takmer štvornásobne viac ako rok predtým.

Španielsko sa tak minulý rok stalo 7. najväčším príjemcom čínskych investícií v Európe. Najviac čínskych peňazí však skončilo v Nemecku a v Británii. Ďalšie priečky v tomto rebríčku (pred Španielskom) obsadili vlani Fínsko, Švajčiarsko, Írsko a Francúzsko, uviedol denník El País.

Väčšina čínskych investícií v Španielsku pritom smerovala do infraštruktúry a zábavného priemyslu. Ale firmu Dalian Wanda, čínskeho magnáta Wang Ťien-lina, prilákal napríklad realitný sektor.

Najvýznamnejšou transakciou čínskych investorov v Španielsku bola minulý rok akvizícia firmy Urbaser, environmentálnej divízie spoločnosti ACS Group, ktorú získal čínsky investičný fond Firion Investment za 1,17 miliardy eur.

Pozornosť vyvolala aj čínska investícia do futbalového klubu RCD Espanyol, ktorý za 200 miliónov eur kúpil Čchen Jen-šeng, majiteľ firmy na výrobu hračiek Rastar.

A záujem Číňanov o španielske firmy stále stúpa. Podnikateľov z ázijskej krajiny všeobecne lákajú investičné príležitosti v Európe, zvlášť v niektorých sektoroch, ako je potravinársky priemysel. Otvára im totiž cestu k sieti dodávateľov a cieľom investorov je priniesť výrobky s vyššou kvalitou na čínsky trh, kde dopyt po nich stúpa.

Podľa expertov Číňania po globálnej kríze v roku 2008 zmenili svoju stratégiu. Pred krízou sa zaujímali najmä o investičné príležitosti v Južnej Amerike a v Afrike. Čínske firmy tam skupovali najmä dodávateľov surovín, aby mohli pokryť rastúci dopyt na domácom trhu.

Ale po páde americkej veľkobanky Lehman Brothers v roku 2008 začali súkromné čínske spoločnosti kupovať firmy, ktoré pôsobia v priemysle, distribúcii, environmentálnej oblasti, prinášajú nové technológie a podieľajú sa na budovaní infraštruktúry. Zaujíma ich aj realitný sektor a zábavný priemysel, najmä investície do hotelových sietí alebo sietí kín, ale aj obchodných centier či futbalových klubov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.