SaS predstavila 23 návrhov na reformy, ktoré majú urobiť EÚ lepšou

Predseda SaS Richard Sulík Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 29. marca (TASR) - Namiesto nezmyselných nápadov o vystupovaní z Európskej únie (EÚ) je možné ju zreformovať tak, aby fungovala prospešne. S týmto ideovým zámerom predkladá strana SaS súbor 23 návrhov na reformy EÚ, ktoré nazvala Manifest slovenského eurorealizmu.

"Súbor návrhov je odpoveďou na kritiku, že pomery v Únii kritizujeme, no nenavrhujeme zlepšenia," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii predseda SaS a europoslanec Richard Sulík. Zdôraznil, že liberáli v dokumente vyjadrujú svoj postoj eurokritikov, ktorí sú presvedčení o nevyhnutnosti zmien v prospech európskeho projektu, majúceho pre Slovenskú republiku kľúčový význam. Dokument podľa jeho slov korešponduje aj s propozíciou pod názvom Menej ale efektívne, čo je jeden zo scenárov ďalšieho vývoja EÚ v tzv. Bielej knihe 1, ktorú predstavil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Balík 23 návrhov SaS je rozdelený do štyroch statí, resp. pilierov – inštitucionálneho, fiškálneho, monetárneho a bezpečnostného piliera.

Inštitucionálny pilier sa zaoberá reformou vzťahov v rámci štruktúr Európskej únie. Menuje 14 oblastí, v ktorých by mala EÚ vrátiť kompetencie členským štátom, aby výkon právomocí bol efektívnejší. „Našimi návrhmi je takisto zriadenie subsidiárneho súdu, ktorý bude posudzovať, či EÚ presiahla svoje kompetencie alebo nie," priblížil Sulík. Liberáli navrhujú tiež rozšíriť kompetencie pre Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF), aby táto inštitúcia mala vyšetrovacie právomoci v prípade eurofondov. "Toto chápeme ako alternatívu voči návrhu ustanoviť európskeho prokurátora, s ktorým nesúhlasíme," zdôvodnil predseda SaS. Návrhy v inštitucionálnom pilieri sa týkajú aj rokovania EÚ o brexite, ktoré by podľa SaS mali pragmaticky viesť k obojstranne najvýhodnejším dohodám, stanovujúcim vzájomný vzťah do budúcnosti. SaS navrhuje tiež pozastaviť proces rozširovania EÚ, kým nepríde k úspešnej konsolidácii verejného dlhu. Poslanec Národnej rady SR Eugen Jurzyca v tejto súvislosti upozornil na fakt, že niektoré krajiny EÚ majú v súčasnosti veľký problém s konsolidáciou verejných financií a zneužívajú i nedostatočnú kontrolu zo strany EÚ. "Ďalšie rozširovanie EÚ by prispelo ešte k zhoršeniu celkovej situácie, keďže by sa Únia rozširovala o chudobné krajiny," upozornil Sulík.

Vo fiškálnom pilieri mieria návrhy reforiem napríklad k zredukovaniu nákladov na administratívu EÚ. Tímlíder SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus upozornil, že napríklad Európsky parlament (EP), ktorý má päťnásobne viac poslancov ako ten slovenský, má až 15-násobne viac zamestnancov v porovnaní so slovenským zákonodarným orgánom. "Ďalším príkladom potrebného zoštíhlenia je Európska komisia, ktorá má až 33.000 zamestnancov, redukcia sa musí dotknúť aj komisariátov, keďže kompetencie niektorých možno zlúčiť," uviedol Klus. Liberáli taktiež navrhujú znížiť eurofondy s cieľom znížiť korupciu, ktorá ich sprevádza. Navrhujú zrušiť Junckerov investičný balík a postupne zrušiť agrodotácie, ktorých rozdeľovanie vytvára pocit nespravodlivosti. "Ak by sa zrušili, všetci by mali rovnaké podmienky, čo by bolo férovejšie a pomohlo by to aj slovenskému poľnohospodárstvu," uviedol Sulík.

V rámci monetárneho piliera by sa podľa SaS mal zaviesť princíp, že Európska centrálna banka nesmie financovať verejný dlh, takisto pravidlo, že ak niektorá krajina nedokáže napĺňať pravidlá eurozóny, mala by z nej vystúpiť. "V prípade, že si s konsolidáciou verejného dlhu poradí, mohla by do eurozóny opätovne vstúpiť," doplnil ideu návrhu Sulík. Monetárny pilier ráta tiež s návrhom zaviesť konkurzný poriadok pre členské štáty.

Bezpečnostný pilier obsahuje návrhy podporujúce lepšiu ochranu schengenských hraníc, pričom táto ochrana by mala byť podľa predstáv SaS zdieľanou kompetenciou. Liberáli opakujú v návrhoch myšlienku zriaďovať migrantské tábory mimo EÚ, sprísnenie azylovej politiky a sú aj za to, aby rozvojová pomoc bola poskytovaná iba krajinám, ktoré pri riešení migračnej krízy spolupracujú. "Je to reakcia na prípady, keď napríklad tuniskému migrantovi odmietnu udeliť v Nemecku azyl, keďže nespĺňa podmienky, no Tunisko ho odmietne prevziať späť," vysvetlil Sulík.

Súbor návrhov vydala strana v brožúrke, ktorá má okrem slovenskej i anglickú a nemeckú verziu. Sulík o ňom chce diskutovať aj s kolegami z EP. "Verím, že z toho vzíde nejaká spoločná iniciatíva," uzavrel europoslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.