E.FEIX: Štátna prémia je pre sporiteľa motivujúca, ale nie rozhodujúca

Foto: Andrej Galica

Bratislava 30. marca (TASR) - Stavebné sporenie je v súčasnosti silne ovplyvnené vývojom na trhu. V ostatných rokoch čelilo silnej konkurencii bánk v súvislosti s historicky najnižšími úrokmi hypoték. Aktuálne zmeny a opatrenia NBS v objeme poskytovaných hypoték znamenajú zvýšenie úlohy stavebného sporenia v systéme podpory bývania. Uviedol to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi Erich Feix, člen predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS).

Podľa jeho slov, úvery zo stavebných sporiteľní sú vhodné najmä z dôvodu stability podmienok pokiaľ ide o výšku úrokovej sadzby stavebných úverov a jej garancie počas celého obdobia splácania. Pokiaľ ide o účely použitia prostriedkov zo stavebného sporenia a úverov, v minulosti 50 % z nich smerovalo do kúpy nehnuteľností a druhá polovica bola využitá na rekonštrukcie. Dnes až 85 % prostriedkov ide na modernizáciu a obnovu bývania.

Ako ďalej uviedol, tento rok uplynie 25 rokov od vzniku stavebného sporenia na Slovensku. Za ten čas oslovilo všetky generácie spotrebiteľov. Jeho benefity sú však každou z nich vnímané inak. Napríklad štátna prémia je dnes jedným z významných motivátorov pre uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení, ale už nie najvýznamnejším. Podľa prieskumov PSS rozhoduje najmä výhodnosť úrokovej sadzby či elektronické služby.

Podľa Feixa možno vo všeobecnosti povedať, že väčšina klientov PSS si sporí. Dôvody uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení sa v toku času menili. Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy. Dnes sú nimi najmä výhodnosť produktu, keďže úročenie vkladov dosahuje až 1,75 % ročne. Štátna prémia je však jedným z lákadiel stavebného sporenia, avšak výdavky štátu postupom rokov klesajú. Kým v roku 2010 štát na prémiu vynaložil 32,43 miliónov eur, za rok 2016 to bolo 16,90 miliónov. Vyšší vymeriavací základ na získanie štátnej prémie však jeho atraktivitu neovplyvňuje. Vklady sporiteľov rok čo rok rastú. Kým v roku 2010 vložili na svoje účty 583 miliónov eur, vlani to bolo až 678 miliónov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.