HRW: Izrael bráni ľudskoprávnym organizáciám vo vstupe do Gazy

Izraelskí vojaci, ilustračné foto. Foto: TASR /AP

Gaza 3. apríla (TASR) - Izraelskí vojaci bránia ľudskoprávnym organizáciám vo vstupe do pásma Gazy. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila organizácia Human Rights Watch (HRW).

Podľa zistení HRW opatrenia izraelských bezpečnostných zložiek znemožňujú v Gaze zisťovať a dokumentovať prípady porušovania ľudských práv a noriem medzinárodného práva.

V 47-stranovej správe HRW obvinil Izrael, že od roku 2008 "systematicky" bráni výskumníkom HRW v návštevách pásma Gazy. Len vlani Izrael výnimočne udelil jedno povolenie na vstup.

HRW kritizoval aj Egypt, ktorý HRW i organizácii Amnesty International tiež bráni vo vstupe do pásma Gazy, a to od roku 2012.

Izrael a Egypt uvalili blokádu na pásmo Gazy v roku 2007, keď sa vlády v tejto palestínskej enkláve na základe výsledkov volieb ujalo militantné hnutie Hamas. Izrael a Hamas, ktorý sa zaviazal zničiť židovský štát, odvtedy bojovali v troch ozbrojených konfliktoch.

Medzinárodné ľudskoprávne skupiny pritom Izrael i Palestínčanov opakovane obviňujú z páchania vojnových zločinov. Týmito prípadmi sa začal zaoberať aj Medzinárodný trestný súd (ICC).

Izrael zasa roky obviňuje HRW, že je voči židovskému štátu zaujatý.

Správa HRW je kritická aj k Hamasu za jeho odmietanie spolupracovať s vyšetrovateľmi podozrení zo spáchania vojnových zločinov.

V správe sa tiež uvádza, že Hamas zlyháva pri ochrane miestnych ľudskoprávnych aktivistov pred pomstou, zatýkaním alebo obťažovaním zo strany ich kritikov.

HRW upozorňuje, že neprítomnosť zahraničných pozorovateľov v oblasti, ktorí by neboli až tak vystavení tlaku Hamasu, obmedzuje možnosti palestínskych ľudskoprávnych skupín dokumentovať prípady, keď konanie palestínskeho hnutia vyvoláva podozrenie zo spáchania vojnových zločinov.

Podľa HRW by všetky tri strany: Egypt, Hamas i Izrael, mali zmeniť svoj prístup, aby chránili ľudskoprávne organizácie, ktoré sa snažia chrániť Palestínčanov a Izraelčanov pred zneužívaním ich práv zo strany úradov či ozbrojených skupín.

Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na územiach (COGAT), ktorý pôsobí v rámci izraelského ministerstva obrany a koordinuje vstupy do pásma Gazy, odmietol tvrdenia HRW, že neumožňuje ľudskoprávnym organizáciám vstup do palestínskej enklávy.

Vo svojom vyhlásení COGAT uvádza, že denne umožňuje prekročiť hranicu s Gazou vyše 1000 osobám, a to na základe rôzneho účelu: kvôli obchodovaniu, lekárskej starostlivosti, vyššiemu vzdelávaniu. Úrad dodal, že kritériá, ktorými sa pritom riadi, sú v súlade s bezpečnostnými potrebami Izraela.

COGAT obvinil Hamas z pokusov o zneužitie civilistov z Gazy cestujúcich cez územie Izraela na svoje vojenské ciele. Upozornil, že palestínske hnutie tým vyvoláva u Izraela napätie medzi jeho želaním pomôcť civilistom v Gaze a povinnosťou chrániť občanov Izraela.

HRW vo svojej správe zosumarizoval rad odporúčaní pre izraelské ministerstvá obrany a vnútra, Medzinárodný trestný súd, ako aj pre palestínske hnutie Hamas a Egypt.

Medzi odporúčaniami je aj zrušenie úplného zákazu na vjazd a výjazd z pásma Gazy, zabezpečenie ľudskoprávnych aktivistov do tejto oblasti, poskytnutie možnosti využívať prístav na stredomorskom pobreží i letisko. HRW tiež navrhuje opatrenia na zrušenie bezpečnosti ľudskoprávnych aktivistov na území pásma Gazy a dôsledné prešetrenie trestných činov spáchaných podľa všetkého palestínskymi ozbrojenými formáciami v roku 2014.

Správa HRW vychádza z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 12 palestínskych ľudskoprávnych organizácií z pásma Gazy, dve zahraničné a jedna izraelská organizácia s rovnakým zameraním.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.