Slovensko má záujem o členstvo v Rade OSN pre ľudské práva

Na ilustračnej foto logo Organizácie spojených národov (OSN). Foto: TASR/AP

Bratislava 5. apríla (TASR) - Slovensko má záujem sa opätovne uchádzať o členstvo v Rade OSN pre ľudské práva na obdobie rokov 2018 až 2020. Uvádza sa to v návrhu Dobrovoľné prísľuby a záväzky Slovenskej republiky do Rady OSN pre ľudské práva na obdobie rokov 2018–2020, ktorý dnes schválila vláda.

"Od roku 2013 bola ambícia opätovne kandidovať do Rady OSN súčasťou každoročných zameraní zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky vypracovaných Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR," uvádza sa v materiáli.

Voľby do Rady OSN sa uskutočnia na jeseň 2017 počas zasadnutia 72. Valného zhromaždenia v New Yorku.

"Tradičnou súčasťou každej kandidatúry do Rady OSN je predloženie písomného dokumentu, tzv. dobrovoľných prísľubov a záväzkov. Kandidujúca krajina zasiela tento dokument ostatným členským štátom, Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva a Sekretariátu OSN, ktorý zabezpečí jeho zverejnenie aj prostredníctvom internetu. Materiál sa spravidla distribuuje formou diplomatickej korešpondencie (aide-mémoire)," konštatuje sa v materiáli.

Slovensko bolo po prvý raz členom tejto Rady v rokoch 2008–2011. V rokoch 2010–2011 zastávalo post podpredsedu.

Medzi dobrovoľné záväzky a prísľuby patrí napríklad podpora univerzálnej ratifikácie ľudskoprávnych dohovorov OSN, posilňovanie a podpora práva žien a dievčat a rovnosť medzi mužmi a ženami v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj, podpora odstraňovania rasizmu, xenofóbie a iných foriem netolerancie v spoločnosti, boj proti obchodu s ľuďmi, podpora slobody náboženského vyznania a tolerancie, zvyšovanie povedomia o prevencii sexuálneho násilia a násilia páchaného na ženách počas ozbrojených konfliktov atď.

Rada OSN pre ľudské práva vznikla v roku 2006. Nahradila bývalú Komisiu pre ľudské práva. Má 47 členov, ktorých volí Valné zhromaždenie OSN na základe regionálneho kľúča. Zasadá v Ženeve a funguje ako stály orgán, ktorý rokuje a hlasuje o ľudskoprávnej situácii v krajinách a o ľudskoprávnych témach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.