Rudavský a Solovic hľadajú v projekte Beyond Invisible stratený raj

Ondrej Rudavský . Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. apríla (TASR) - Prečo ľudstvo nedokázalo udržať mier a harmóniu od prvopočiatku sveta? Kde je stratený raj? Aj tieto otázky si kladie mysliteľ z vizuálneho sveta animátora, výtvarníka a filmára Ondreja Rudavského, ktorý sa spojil so skladateľom Slavom Solovicom, aby túto večnú tému spolu priniesli slovenskému publiku. Umelcov spojil projekt s názvom Beyond Invisible, ktorý predstavia v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Hlavnou postavou v animovanom rozprávaní Ondreja Rudavského je mysliteľ, ktorý preniká cez svoje vnútro až k prapôvodnému konfliktu vesmírnych bratov. Tí ako prví spustili základné nepochopenie existencie. Ich túžba po moci rozpúta konflikt na všetkých úrovniach. Sám mysliteľ cíti zodpovednosť za to, že je súčasťou neporiadku, ktorý ľudstvo napáchalo a snaží sa uniknúť pred strojcami deštrukcie - bývalými generáciami. Hľadá stratený raj, ktorý sa pod vrstvami násilia a bojov napokon opäť začne vynárať v jeho vnútornom svete.

Rudavského abstraktný svet postavený na jeho filme Beyond Invisible sa v spolupráci so Solovicom posúva bližšie k živej performancii. Skladateľ, inšpirovaný animátorovým vizuálom, skomponoval 40-minútovú skladbu pre sláčikové kvarteto a elektronickú stopu, ktorú na troch predstaveniach predvedie Solo Quartet v zložení Magdaléna Izakovičová, Lucia Harvanová, František Ferienčík a Alice Karbanová. Spojením projekcie a živého hudobného prevedenia tak vznikne pred očami publika špecifická vizuálno-hudobná báseň.

Rudavský a Solovic predstavia svoj spoločný projekt Beyond Invisible v premiére 10. apríla o 18.00 v bratislavskom Kine Lumiére. Reprízy predstavenia budú 4. mája o 20.00 h v košickom Kine Úsmev a 5. mája o 19.00 h v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici. Podujatia a vznik projektu podporil Fond na podporu umenia.

Ondrej Rudavský (1966) patrí k popredným menám domácej animovanej tvorby. V roku 1986 emigroval do USA, kde pracuje s mnohými médiami. Ako režisér sa so svojím nezameniteľným rukopisom podpísal pod množstvo filmových projektov, natočil videoklipy pre Mobyho, Dead Can Dance, Esperanzu Spalding, ale aj pre slovenskú speváčku Janu Kirschner.

Slavo Solovic (1974) je slovenský skladateľ, dirigent a hudobný producent. Je autorom hudby k desiatkam divadelných predstavení (GUnaGU, SND, Divadlo Aréna, Štúdio L+S), ale aj filmov. Spolupracoval na albumoch Richarda Müllera, Zdenky Prednej, skupiny Kryštof, ako aranžér a dirigent sa podieľal na projektoch Korben Dallas Symphony, Sendreiovci le Orchestroha. Minulý rok uviedol svoju operu Haydn večeria s Mozartom.

TASR informoval za tvorcov projektu Slavo Sochor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.