Medzinárodný menový fond požaduje reštrukturalizáciu gréckeho dlhu

Šéfka medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Washington 18. apríla (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) opäť uviedol, že podmienkou toho, aby sa naďalej podieľal na pomoci Grécku, je zníženie dlhovej záťaže krajiny.

"Ak nebude grécka dlhová záťaž udržateľná v zmysle pravidiel MMF ani na základe racionálnych parametrov, nebudeme sa na programe podieľať," uviedla šéfka fondu Christine Lagardeová v rozhovore pre skupinu popredných európskych denníkov. Rozhovor viedli novinári z Le Soir, El Pais a Le Figaro.

"Podľa nás neexistuje pochybnosť, že je potrebný istý stupeň reštrukturalizácie dlhu," dodala Lagardeová. MMF však ide aj o to, aby sa v Grécku realizovali reformy. V tejto oblasti sa už ukazujú aj pokroky. V prípade splnenia oboch podmienok sa MMF bude podieľať na pomoci Grécku.

Lagardeová však nepovažuje za potrebné, aby k MMF prispel k aktuálnemu záchrannému balíku nejakou veľkou sumou. "Objem našej potenciálnej pomoci nebude veľký v pomere k tomu, koľko by sme mohli prispieť." Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) má dostatok financií. Ide skôr o disciplínu, integritu a skúsenosti MMF, ktoré Európania veľmi oceňujú.

MMF požaduje, aby Nemecko investovalo obchodné prebytky do infraštruktúry

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová opäť vyzvala Nemecko, aby použili svoje veľké exportné prebytky na investície do infraštruktúry.

Podľa Lagardeovej je legitímne, keď krajina sa so starnúcou populáciou, ako Nemecko, snaží o dosahovanie obchodných prebytkov. "Štvorpercentný prebytok by bol možno v poriadku, ale osempercentný nie je," uviedla šéfka MMF v rozhovore s novinármi popredných európskych denníkov Le Figaro, Le Soir a El Pais.

Obrovský obchodný prebytok Nemecka už dlhší čas kritizujú člení politici viacerých krajín, napríklad aj americký prezident Donald Trump. Kandidát na francúzskeho prezidenta Emanuelle Macron označil príliš vysoký nemecký prebytok za neudržateľný.

"Dobrou správou je, že Nemecko už začalo investovať, napríklad prostredníctvom financovania utečencov," uviedla Lagardeová. Vyzdvihla, že Nemecko ako jedna z mála krajín sa priznáva k podpore rozvoja vo výške 0,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Je to však pomalý proces a my odporúčame ešte viac," zdôraznila Lagardeová.

"Keď sa objavia nadmerné nerovnováhy, keď nerovnosť presiahne hranice alebo nestabilita zasiahne finančný systém, to všetko je zlé pre stabilitu a pre trvalý rast. A nemáme to problém aj povedať," uviedla Lagardeová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.