Útok v Manchestri: Vo vyšetrovacej väzbe je osem podozrivých

Ľudia utekajú cez halu železničnej stanice Manchester Victoria po výbuchu, ku ktorému došlo na záver pondelňajšieho koncertu americkej popovej speváčky Ariany Grande v Manchesteri 22. mája 2017. Foto: TASR/AP

Londýn 25. mája (TASR) - Britská polícia dnes v súvislosti s pondelkovým útokom v hale Manchester Arena zadržala ďalších dvoch podozrivých, čím počet osôb vo vyšetrovacej väzbe stúpol na osem. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tvít manchesterskej polície.

Prvého z tejto dvojice podozrivých polícia zadržala v oblasti Withingtonu, druhého v manchesterskej oblasti.

Okrem toho dnes britská polícia v skorých ranných hodinách v rámci vyšetrovania uskutočnila aj kontrolovanú explóziu v jednom z podozrivých domov v Manchestri. Prehľadávaná nehnuteľnosť sa nachádza v manchesterskej štvrti Moss Side.

Polícia dnes okrem toho informovala, že prepustila ženu zadržanú v súvislosti s vyšetrovaním na predmestí Blackley. Voči tejto žene nevzniesli žiadne obvinenie.

Ako uviedla agentúra DPA, polícia sa domnieva, že predpokladaný páchateľ útoku v hale Manchester Arena, 22-ročný Salman Abedi, bol súčasťou zločineckej siete.

Líbyjské bezpečnostné zložky v stredu zadržali Abediho brata i otca. Abediho brat Hashim priznal, že vstúpili do džihádistickej organizácie Islamský štát. Počas výsluchu tiež povedal, že v polovici apríla odcestoval do Británie, aby pomohol pripraviť útok v Manchestri a bol oboznámený s podrobnosťami tejto teroristickej operácie.

Salman Abedi, teroristický útočník z Manchesteru. Foto: twitter.com

Samovražedný útočník, ktorého polícia neskôr identifikovala ako Salmana Abediho, v noci na utorok odpálil v Manchestri nálož pred halou, kde sa práve skončil koncert americkej popovej speváčky Ariany Grande. Útok si vyžiadal 22 obetí na životoch vrátane detí a tínedžerov. Zranenia utrpelo ďalších 119 ľudí, z ktorých je 64 hospitalizovaných.

Podľa agentúry DPA sú mená väčšiny obetí už známe. Je medzi nimi okrem iných osemročné dievča, poľský manželský pár, ako aj najmenej šesť tínedžerov. O život prišla aj príslušníčka polície, ktorá bola v čase útoku mimo služby.

Útok v Manchestri bol najkrvavejší v Británii od roku 2005, keď pri útoku na londýnsky dopravný systém zahynulo 56 ľudí vrátane štyroch páchateľov.

Americké úniky informácií o útoku v Manchestri hnevajú britských predstaviteľov

Britských predstaviteľov v stredu nahnevalo, že americký denník New York Times zverejnil policajné fotografie z miesta bombového útoku v Manchestri, ktorých únik majú údajne na svedomí americké tajné služby.

Premiérka Theresa Mayová sa bude podľa očakávania o tejto záležitosti dnes rozprávať s prezidentom USA Donaldom Trumpom, keď sa s ním stretne na summite NATO v Bruseli.

Fotografie podľa expertov zachytávajú rozbušku, kovové matice a skrutky a modrý batoh britskej značky Karrimor, v ktorom mohla byť bomba uložená. Tieto snímky boli zverejnené deň po tom, ako do amerických médií uniklo meno samovražedného bombového útočníka, a to proti vôli polície v britskom Manchestri.

"Sme rozzúrení. Toto je úplne neprijateľné," povedal zdroj z britskej vlády a dodal, že "o tejto záležitosti budú britskí predstavitelia diskutovať so svojimi americkými kolegami na každej príslušnej úrovni".

Britský Národný protiteroristický policajný kontrolný úrad tiež vydal zriedkavé pokarhanie a uviedol, že tieto úniky narúšajú vyšetrovanie útoku na popovom koncerte v Manchestri z noci na utorok, keď bolo zabitých 22 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Niekoľko hodín pred zverejnením fotografií povedala britská ministerka vnútra Amber Ruddová pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4, že americké úniky "sú rozčuľujúce".

"Úprimne povedané, britská polícia veľmi jasne vyhlásila, že chce mať pod kontrolou tok informácií, aby ochránila priebeh vyšetrovania a zaistila si moment prekvapenia," uviedla ministerka. "Takže je rozčuľujúce, ak informácie unikajú z iných zdrojov, a našim priateľom som veľmi jasne povedala, že sa to už nesmie opakovať," dodala Ruddová.

Denník New York Times zverejnil aj nákres miesta zločinu, ktorý ukazoval, kde ležali telá - väčšina z nich bola v kruhu okolo bodu, kde stál samovražedný bombový útočník. Denník napísal, že sila výbuchu vymrštila trup útočníka mimo tohto kruhu smerom ku vchodu do haly, kde sa konal koncert, a že šrapnel z bomby prenikol kovovými dverami.

Prvé analýzy naznačujú, že bomba bola vyrobená premyslene a starostlivo, hoci veľkosť a typ použitej výbušniny ešte nie je známy, dodal denník. New York Times však neuviedli, kde získali tieto informácie.

Britská polícia po únikoch do médií zastavila výmenu informácií s USA

Polícia anglického metropolitného grófstva Veľký Manchester zastavila výmenu informácií so Spojenými štátmi v súvislosti so samovražedným bombovým útokom na popovom koncerte v Manchestri. Dôvodom je únik týchto informácií do amerických médií, oznámila dnes britská spravodajská stanica BBC.

Britských predstaviteľov "rozhnevalo", keď sa fotografie z miesta útoku pri vstupe do haly Manchester Arena - napríklad trosiek, črepín, zvyškov batohu a ďalších následkov - objavili v americkom denníku New York Times, uviedla BBC.

K úniku fotografií došlo v stredu, teda deň po tom, ako do amerických médií uniklo aj meno predpokladaného útočníka Salmana Abediho, hoci britská polícia ho ešte nezverejnila.

BBC uviedla, že premiérka Theresa Mayová podľa očakávania prediskutuje túto záležitosť aj na dnešnom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bruseli, kde sa bude konať summit NATO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.