KLIMATICKÁ DOHODA: Rozhodnutie Trumpa považuje Sólymos za sebecké

Tlačová konferencia ministra životného prostredia SR Lászlóa Sólymosa (na snímke) k aktuálnej smogovej situácii na Slovensku a možným opatreniam. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 2. júna (TASR) - Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) je sklamaný z rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od parížskej klimatickej dohody. Zmenu klímy považuje za dôležitú globálnu otázku, ktorá sa týka každého. Na ťahu je teraz podľa neho Európska únia, ktorá musí byť spolu s Čínou a Indiou lídrom svetového spoločenstva v boji proti klimatickej zmene.

„Rozhodnutie prezidenta Trumpa považujem za sebecké a som z neho veľmi sklamaný. Ukázalo sa, že ekonomické záujmy v tomto prípade prevážili nad racionálnymi a odbornými argumentmi, na ktorých bola parížska dohoda postavená,“ reagoval Sólymos. Odstúpenie podľa neho znamená krok späť v boji proti klimatickej zmene. Zároveň vyjadril súhlas s tvrdením generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o tom, že zmena klímy je nepopierateľná a nezadržateľná.

Sólymos považuje teóriu Trumpovej administratívy o tom, že regulácia v oblasti pôsobenia niektorých firiem znečisťujúcich ovzdušie poškodzuje americkú ekonomiku za nesprávnu. "Žijeme v dobe, kedy sú dôkazy o tom, ktoré faktory majú vplyv na globálne otepľovanie nezvratné. Zmena klímy je dôležitou otázkou a týka sa každého z nás," doplnil minister. Podotkol, že po odstúpení USA od dohody leží teraz väčší diel zodpovednosti na Európskej únii, ktorá musí viesť spolu s Čínou a Indiou proces plnenia záväzkov, ku ktorým sa v parížskej dohode zaviazali.

Parížska klimatická dohoda bola prijatá 12. decembra 2015 konsenzom 196 strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Cieľom dohody je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o maximálne dva stupne Celzia a podľa možnosti významne pod túto hodnotu, len o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. V druhej polovici 21. storočia by sa mala dosiahnuť uhlíková neutralita, teda by sa malo vypustiť len toľko emisií skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť.

D. Fischer: Trumpovo rozhodnutie je finálne

Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstúpení od klimatickej dohody sa nedá zvrátiť. Pre TASR to uviedol analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Dušan Fischer.

"Podľa toho, ako vyznel Trump a šéf americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) Scott Pruitt, je toto finálne. Ide o najvážnejšie rozhodnutie USA v zahraničnej politike," konštatoval analytik.

Dušan Fischer, archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa neho toto rozhodnutie môže mať pre Ameriku a svet dva dôsledky. "Jeden scenár môže byť taký, že svet zistí, že bez Ameriky to nejde a po 2020 budeme prosiť ďalšieho prezidenta, prípadne Trumpa, aby sa k dohode vrátil. Druhý scenár ráta s tým, že dohoda bude fungovať aj bez Ameriky a to ovplyvní ďalšie administratívy po Trumpovi," vyhlásil Fischer.

Ako ďalej analytik povedal, americký prezident hral vo svojom prejave vyslovene domácou kartou, čo dokazuje aj jeho vyhlásenie, že nebol zvolený občanmi Paríža. Prisľúbil, že Amerika bude naďalej lídrom v klimatických otázkach, ale zároveň ochráni status quo týkajúce sa regulácií. Podľa Fischera je to neuskutočniteľné.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok (2.6.) potvrdil plánované odstúpenie Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody. Dohodu o znížení emisií skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatickú zmenu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Súhlasilo s ňou 195 krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.