Čína odmietla kritiku v súvislosti so smrťou disidenta Liou Siao-poa

Nositeľ Nobelovej ceny za mier a známy disident Liou Siao-po (vľavo), ktorého sa stará jeho manželka Foto: TASR/AP

Peking 14. júla (TASR) - Cudzie štáty by nemali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny, uviedol dnes hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí reagujúc na vlnu kritiky, ktorá sa spustila po úmrtí väzneného čínskeho disidenta a laureáta Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poa. Ten vo štvrtok zomrel na rakovinu pečene.

"Vyzývame príslušné krajiny, aby rešpektovali právnu zvrchovanosť Číny," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Podľa neho bol Liou Siao-po odsúdený zločinec a po tom, čo mu bola diagnostikovaná rakovina pečene, čínske zdravotníctvo vynaložilo "maximálne úsilie", aby mu poskytlo adekvátnu liečbu.

Primár oddelenia klinickej onkológie nemocnice v meste Šen-jang, kde bol Liou Siao-po hospitalizovaný, vo štvrtok večer na tlačovej konferencii uviedol, že typ zhubného nádoru, ktorým Liou Siao-po trpel, "je v raných štádiách veľmi ťažko diagnostikovateľný". Liou zomrel približne mesiac po stanovení diagnózy, ktorou bola nevyliečiteľná rakovina pečene.

Liou Siao-po bol medzinárodne známy autor a aktivista, ktorý vyzýval na politické reformy a ukončenie vlády jednej strany v Číne. V roku 2009 ho odsúdili na 11 rokov väzenia za podnecovanie protištátnej činnosti. Dopustiť sa ho mal, keď sa zapojil do prípravy textu Charty 08 žiadajúcej rozsiahle politické zmeny v krajine.

V decembri 2010 mu nórsky Nobelov výbor udelil Nobelovu cenu za mier za desaťročia boja za ľudské práva v Číne. Peking následne zmrazil diplomatické vzťahy s Nórskom a obnovil ich až vlani v decembri.

Do nemocnice v Šen-jangu previezli Lioua z väzenia po tom, ako mu v máji tohto roka diagnostikovali rakovinu pečene v pokročilom štádiu. Jeho príbuzní a priatelia, ako aj vlády iných krajín a rôzne organizácie žiadali neúspešne čínsku vládu, aby mu umožnila liečbu v zahraničí.

EÚ po smrti známeho disidenta Lioua vyzýva Peking na prepustenie väzňov svedomia

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk v spoločnom vyhlásení k úmrtiu čínskeho disidenta a nositeľa Nobelovej ceny mieru Liou Siao-poa vyzvali v mene EÚ čínske úrady na "prepustenie všetkých väzňov svedomia".

Liou Siao-po zomrel vo štvrtok vo veku 61 rokov v meste Šen-jang, kde bol hospitalizovaný. Liou mal konečné štádium rakoviny pečene a vedenie nemocnice už skôr uviedlo, že mu zlyhávajú telesné orgány.

"Dôsledne sme vyjadrovali náš nesúhlas s jeho odsúdením a požadovali sme jeho prepustenie," uvádza sa vo vyhlásení Junckera a Tuska.

Obaja najvyšší predstavitelia EÚ vyzvali čínsku vládu, aby umožnili manželke disidenta a ostatnej rodine pochovať zosnulého, kde chcú a ako chcú, a nechať ich na pokoji, aby mohli prejaviť svoj smútok.

Tusk a Juncker zároveň vyzvali Peking, aby zrušil všetky platné obmedzenia slobody pohybu a komunikácie pre všetkých členov disidentovej rodiny - a predovšetkým, aby umožnil jeho manželke opustiť Čínu, ak si to bude želať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.