Venezuelčania sú proti prepracovaniu ústavy

Venezuelský prezident Nicolas Maduro . Foto: TASR/AP

"ľahostajní k rozhodnutiu venezuelského ľudu".

"My toto referendum považujeme za legitímne," dodala v mene skupiny bývalých latinskoamerických prezidentov, ktorí sa na referende zúčastnili ako pozorovatelia.

Exprezident Bolívie Jorge Quiroga okrem toho vyjadril nádej, že aj pápež František sa k téme plebiscitu vo Venezuele "jasne vyjadrí".

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa už bol vyjadril, že hlasovanie organizované opozíciou je "interným referendom opozičných strán" a nemôže byť považované za legitímne, pretože na jeho organizovaní sa nepodieľala ústredná volebná komisia.

Opozičná aliancia Blok demokratickej jednoty, ktorá má vo venezuelskom parlamente väčšinu, tvrdí, že podľa ústavy sú výsledky ľudového referenda právne záväzné.

Občania v referende odpovedali na tri otázky: či si odmietajú zvolanie ústavodarného zhromaždenia bez predchádzajúceho súhlasu venezuelského ľudu; či žiadajú od ozbrojených síl dodržiavanie ústavy a rešpektovanie rozhodnutí Národného zhromaždenia; či súhlasia s tým, aby došlo k obrode vo vládnych úradoch - aby tieto konali v súlade s ústavou -, a s konaním volieb a vytvorením vlády národnej jednoty.

Kritici tvrdia, že plány venezuelskej vlády na zostavenie nového zákonodarného zboru by mohli viesť k zmene ústavy a nastoleniu diktatúry. Obávajú sa tiež, že by tak mohlo dôjsť k ďalšiemu oslabeniu Národného zhromaždenia - zákonodarného telesa, ktoré majú v súčasnosti pod kontrolou opoziční politici.

Na referende sa zúčastnilo vyše sedem miliónov Venezuelčanov. Podľa mediálnych správ viac ako 98 percent voličov hlasovalo v súlade s postojmi opozície.

Referendum bolo sprevádzané aj násilím, keď vládni prívrženci na motocykloch spustili paľbu do davu pred jednou z hlasovacích miestností v Caracase, pričom prišla o život 61-ročná žena a ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia.


Analytici: Referendum ukázalo silnú podporu opozície

Viac ako sedem miliónov Venezuelčanov hlasovalo v nedeľu v symbolickom referende proti plánom prezidenta Nicolása Madura na prepracovanie ústavy. Konanie referenda schválil opozíciou ovládaný parlament a vláda ho označila za nelegitímne.

Účasť v referende podľa analytikov ukázala silnú podporu opozície, ale predsa len to bolo menej než 7,7 milióna hlasov pre opozíciu v parlamentných voľbách v roku 2015 a než 7,5 milióna hlasov, ktoré vyniesli Madura k moci v roku 2013. Opozícia to vysvetľuje tak, že bola schopná zriadiť iba 2000 hlasovacích miestností.

Maduro má v pláne usporiadať 30. júla voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré by malo prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999. Podľa opozície sú tieto voľby organizované tak, aby sa tento orgán naplnil podporovateľmi vlády a dovolil Madurovi eliminovať posledné mechanizmy kontrolujúce jeho vládu, uvádza agentúra AP.

Referendum bolo sprevádzané aj násilím, keď vládni prívrženci na motocykloch spustili paľbu do davu pred jednou z hlasovacích miestností v Caracase, pričom prišla o život 61-ročná žena a ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia.

Zámerom symbolického plebiscitu je podkopať prezidentovu pozíciu

Venezuelčania v nedeľu v neoficiálnom referende organizovanom opozíciou hlasujú za odchod prezidenta Nicolása Madura z funkcie hlavy štátu a ukončenie takmer dvadsaťročnej socialistickej vlády v krajine. Volebná účasť je podľa agentúry Reuters vysoká.

na pozadí pretrvávajúcej hospodárskej krízy a niekoľkomesačných protivládnych demonštrácií, ktoré si vyžiadali už zhruba 100 mŕtvych.

Hlasujúci majú k dispozícii 2000 provizórnych volebných miestností po celej krajine. Akcia je všeobecne vnímaná ako občiansky vzdor voči nedostatku potravín a bezuzdnej inflácii, pričom vylúčený nie je ani následný celoštátny štrajk alebo iné eskalované akcie zamerané voči Madurovi.

Na referende sa zúčastňujú aj Venezuelčania žijúci mimo svojej vlasti. Občania v referende odpovedajú tiež na otázku, či si prajú predčasné voľby pred vypršaním Madurovho mandátu v roku 2018, ako aj na otázku, či by mali súčasnú ústavu chrániť ozbrojené sily, dopĺňa spravodajská stanica BBC.

Kritici tvrdia, že plány venezuelskej vlády na zostavenie nového kongresu by mohli viesť k zmene ústavy a nastoleniu diktatúry. Obávajú sa tiež, že by tak mohlo dôjsť k ďalšiemu oslabeniu Národného zhromaždenia - zákonodarného telesa, ktoré majú v súčasnosti pod kontrolou opoziční politici.

Maduro označil dnešné referendum za "bezvýznamné" a vyzval obyvateľov, aby podporili nový kongres v oficiálnom hlasovaní, ktoré je naplánované na 30. júla. Podľa neho ide o jediný spôsob, ako vytrhnúť Venezuelu z krízy, pričom nová ústava "zneutralizuje" opozíciu a porazí "pučistov".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.