Miera ochrany pre obete trestných činov sa zvýši po všetkých stránkach

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 18. augusta (TASR) – Cieľom novej právnej úpravy je jednoznačne zvyšovať mieru ochrany pre obete trestných činov po všetkých stránkach. Uviedlo to ministerstvo spravodlivosti v reakcii na obavy Slovenskej advokátskej komory (SAK).

V súvislosti s vládou schváleným návrhom zákona o obetiach trestných činov sa SAK obáva najmä o kvalitu poskytovania právnych služieb obetiam. Vo štvrtok (17.8.) upozornila, že je nevyhnutné, aby mali v celom konaní prístup ku kvalifikovanej právnej pomoci prostredníctvom advokáta.

"Umožnenie poskytovania štátom hradenej právnej pomoci inými subjektmi prostredníctvom nekvalifikovaných osôb by bolo hazardovaním s právami obetí," varovala hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová. Podľa návrhu ministerstva majú totiž odbornú pomoc vrátane právnej poskytovať obetiam špecializované mimovládne organizácie, ktoré dostanú akreditáciu od ministerstva spravodlivosti a finančnú podporu od štátu. Nebudú však povinné spolupracovať priamo s advokátmi.

„Vítame akékoľvek konštruktívne pripomienky a stále sme pripravení diskutovať o návrhoch, ktoré môžu návrh zákona vylepšiť a prispieť k ešte väčšej ochrane obetí trestných činov,“ reagoval hovorca ministerstva Peter Bubla. „Považujeme však zároveň za dôležité zdôrazniť, že cieľom novej právnej úpravy je jednoznačne zvyšovať mieru ochrany pre obete trestných činov po všetkých stránkach,“ zdôraznil.

Ministerstvo vysvetlilo, že organizácie, ktoré budú chcieť poskytovať služby podľa návrhu zákona, budú musieť spĺňať kritériá aj z hľadiska odborných garancií. „To znamená, budú musieť zamestnávať alebo mať zakontrahovaného právnika, psychológa a rovnako osobu so špecializáciou na sociálnu prácu,“ ozrejmil Bubla.

Pokiaľ ide o poskytovanie základných informácií o právach obetí, musí takéto informácie poskytovať osoba, ktorá má aspoň bakalárske právnické vzdelanie. Pokiaľ ide o zastupovanie obete, tak podľa zákona to musí byť osoba, ktorá má právnické vzdelanie a minimálne trojročnú prax, spresnil rezort.

„Bežnou praxou organizácií, ktoré poskytujú služby obetiam je, že spolupracujú s advokátmi. Sú však ale aj prípady, kde to nie je nevyhnutné, resp. tie prípady nie sú také atraktívne pre advokátov,“ vysvetlil Bubla. „V takom prípade sa umožňuje, aby sa sama organizácia, ktorá poskytuje služby, rozhodla, či bude právnu pomoc poskytovať prostredníctvom svojho zamestnanca, ktorý má právnické vzdelanie a minimálne trojročnú prax, alebo či bude spolupracovať s advokátom,“ ozrejmil.

„Sme presvedčení, že kvalita služieb pre tých, ktorí ju potrebujú, je takýmto nastavením zabezpečená dostatočne,“ doplnil hovorca ministerstva spravodlivosti.

Vláda schválila v stredu (16.8.) návrh nového zákona o obetiach trestných činov, ktorá podľa ministerstva spravodlivosti komplexne rieši ich práva a dáva pod jednu strechu problematiku, ktorá je dnes roztrúsená vo viacerých právnych normách. Ministerka predložila návrh s rozporom so SAK. Komora poukázala na viacero nedostatkov novej legislatívy, ministerstvo jej pripomienky neuznalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.