Sobotné duely Fortuna ligy priniesli výhru Nitre a Michalovciam

Eric Javier Davis z Dunajskej Stredy (vľavo) a Filip Balaj z Nitry v zápase 6. kola Fortuna ligy vo futbale medzi FC Nitra - FC DAC 1904 Dunajska Streda 26. augusta 2017 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Ružomberok 26. augusta (TASR) - V 3. minúte sa Gál-Andrezly presadil cez Kleščíka, pred bránou v tutovej pozícii našiel zaskočeného Gereca, od ktorého sa len lopta odrazila k brankárovi AS Chovanovi. V 10. minúte Trenčania potiahli kontru po pravej strane, Gong naservíroval gólovú prihrávku Paurovi a Trenčana reflexívne vychytal Macík. Po následnom rohovom kope gólman MFK urobil pri vybiehaní fatálnu chybu a Paur hlavičkou do opustenej brány otvoril skóre. Vzápätí prišla ďalšia Macíkova tragická hrúbka. V snahe odkopnúť loptu neuveriteľne zakiksoval, už Gong mohol trafiť prázdnu bránu, ale neulakomil sa a gól ponúkol Jangovi, ktorý bol ešte v lepšej pozícii – 0:2. "Ružu" šokujúce momenty nepoložili na kolená. Jej úsilie vrátiť sa do zápasu bolo korunované v 25. minúte kontaktným gólom, ktorého autorom po centri Gála-Andrezlyho bol Gerec. Domáci potom ešte viac dupli na ofenzívny pedál, no do prestávky sa už skóre nemenilo.

V 47. minúte sa Janga dostal za ružomberskú obranu, ale s veľkou príležitosťou nešikovne naložil. O dve minúty na to však bolo vyrovnané. Kupec si zasekol loptu na ľavej strane, nabil Gálovi-Andrezlymu a ten utešene trafil šibenicu. V 57. minúte sa opäť skóre menilo, po pravom kraji prenikol Gong a Mance pred bránou Liptákov sa nemýlil a delovkou upravil na 2:3. A Liptáci sa opäť snažili aspoň dotiahnuť na svojho súpera. V 84. minúte sa im to podarilo, Takáč zatočil priamy kop pred bránu na Qoseho hlavu a lopta skončila v ľavom kúte brány AS – 3:3.

MFKK Ružomberok – AS Trenčín 3:3 (1:2)

Góly: 26. Gerec, 47. Gál-Andrezly, 84. Qose - 11. Paur, 14. Janga, 56. Mance. Rozhodovali: Vlk – Weiss, Bobko, 1621 divákov.

zostavy a striedania:

Ružomberok: Macík – P. Maslo, Menich (46. Kupec) Kružliak – Qose - Daniel, Kostadinov, Kochan (76. Jonec), Gál-Andrezly – Haskič (59. Takáč), Gerec

Trenčín: Chovan – Kleščík, Šalata (46. Klooster), Šulek, Skovajsa – El Mahdioui – Paur (71. van Haaren), Gong, Zubairu, Janga (76. Beridze) – Mance

Norbert Hrnčár, tréner MFK Ružomberok: "Súper až príliš ľahko získal vedenie, po našich až smiešnych chybách. Bohužiaľ, aj tie patria k futbalu. Dobre bolo, že sme boli schopní sa do zápasu vrátiť. Mužstvo dokázalo svoju silu – futbalovú, a morálnu. Zápas bol hlavne o ofenzíve, priniesol veľa pekných útočných akcií. My tréneri s tromi gólmi vo vlastnej bráne asi nebudeme spokojní. Napriek nepriaznivému vývoju sme potvrdili svoju futbalovú kvalitu. Veru, nikto nepredpokladal, že v 14. min. budeme prehrávať 0:2. Zareagovali sme však správnym spôsobom. Vnútorná tímová sila bola na veľmi dobrej úrovni."

Martin Ševela, tréner AS Trenčín: "Mali sme výborný vstup. Predpokladali sme, že súper nastúpi s tromi obrancami. Našou stratégiou bolo opierať hĺbkové prihrávky na Manceho, ktorý si s nimi poradil a následne sa nám otvárali krídelné priestory. Druhý gól sme dali po hrubej chybe brankára, no chyby patria k futbalu. Na druhej strane my sme sa tiež dopustili viacerých. Celkove si myslím, že to bolo remízové stretnutie. My sme mali lepší začiatok, súper zase záver. Mrzí nás, že sme nezvíťazili, s tým cieľom sme do Ružomberka išli. Pozitívom je, že sme strelili tri góly. Efektivita, s ktorou sme si nepotykali v ostatných zápasoch, bola tentoraz na solídnej úrovni. Musíme však akceptovať aj silu súpera, ktorý hrá veľmi zaujímavý futbal."

1. FC Tatran Prešov - FK Senica 2:2

Prešovčania mali v tejto sezóne za sebou dva "domáce" zápasy v Poprade, v ktorých prehrali výrazným rozdielom a nepriaznivú bilanciu v NTC chceli zmeniť. V 6. minúte sa snažil otvoriť skóre hlavičkujúci Adekunle, ale zblízka tesne minul Plachovu bránku. Riedko zaplnený štadión videl prvú priamu strelu na bránku v 11. minúte. Postaral sa o ňu Seničan Kováč, ktorého pokus z priameho kopu zmaril brankár Talian. V prvom polčase dominovala bojovnosť a pozorná defenzíva, takže gólových príležitostí bolo minimum. Prešovčania viackrát skúšali šťastie strelami z väčšej vzdialenosti a to sa v 29. minúte vyplatilo ich najlepšiemu strelcovi Černákovi. Prešovský mladík sa dostal k pokusu spoza šestnástky a s významným prispením teču obrancu Medvedeva prekonal Placha - 1:0. Zraneného Kačalu vystriedal ešte v prvom polčase Wiezik a ten sa dvakrát dostal do sľubnej pozície. Najskôr v 33. minúte skúsil lobom prekonať Placha, no to sa mu nepodarilo ani v 45. minúte, keď jeho pokus ľavačkou vytlačil senický brankár na rohový kop.

V 50. minúte mohol Adekunle zvýšiť náskok Prešovčanov, no jeho strela z voleja bola efektná, ale nepresná. V 56. minúte po zákroku Ďuriša na Udeha vzplanuli vášne na oboch stranách, čoho výsledkom bolo vzájomné vylúčenie. O päť minút sa Prešovčania dostali do šestnástky súpera a po jednom zo súbojov sa dožadovali penalty. Rozhodca však neprerušil hru, čo využil duchaprítomný Adekunle a zblízka prestrelil Placha - 2:0. Dvojgólový náskok dodal Prešovčanom sebaistotu a z nej ťažil Černák v 65. minúte, keď sa dostal až pred Placha, no výbornú šancu nevyužil. Seničania sa však nevzdávali a v 69. minúte stiahli náskok súpera. Ideálny center Medvedeva z priameho kopu našiel hlavu Michala Ranka, ktorý prekonal Taliana - 2:1. Kontaktným gólom povzbudení hostia sa snažili o vyrovnanie, ich ofenzívne akcie boli odrazu nebezpečnejšie a Talian sa musel mať na pozore. V 84. minúte si aj s pomocou obrany poradil so signálom hostí po priamom kope Medvedeva. Hostia si v nadstavenom čase vytvorili tlak a o vyrovnanie na konečných 2:2 sa postaral Podhorin.

Fortuna liga, 6. kolo:

1. FC Tatran Prešov - FK Senica 2:2 (1:0)

Góly: 29. Černák, 61. Adekunle - 69. Podhorin, 90+3 Podhorin. Rozhodoval: Prešinský - Roszbeck, Jenčura, ŽK: Vaščák, Kováč (obaja Senica), ČK: 57. Bartek - 57. Ďuriš, 353 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Talian - Kačala (26. Wiezik), Jacko, Udeh, Bartek - Sedlák, Dzurík - Černák, Katona, Adekunle (81. Keresteš) - Streňo (90+ Dupkala)

FK Senica:
Plach - Medvedev, Ranko, Podhorin, Čikoš - Duga (86. Otrísal), Rigo (53. Krč), Richtárech, Kováč - Vaščák - Ďuriš

FC Nitra - DAC 1904 Dunajská Streda 3:1

V šlágri 6. Kola Fortuna ligy privítal nováčik súťaže a líder tabuľky FC Nitra na svojom štadióne ambicióznu Dunajskú Stredu. Po opatrnom úvode išli do vedenia hostia. Kalmár sa po peknej narážačke dostal do súboja s brankárom Hroššom, od ktorého sa následne lopta odrazila pred dobiehajúceho Pačindu a ten presnou strelou ukončil dlhú 470-minútovú šnúru Nitry bez inkasovaného gólu. V 30. minúte zaujala strela z uhla hosťujúceho Vidu, po ktorej sa rozvlnila len bočná sieť. Aj v ďalšom priebehu prvého polčasu mali viac z hry hostia, no skóre sa už do polčasu nemenilo.

Do druhého polčasu spravil tréner Nitry Ivan Galád dve zmeny. Na ihrisk o prišli Charizopulos a Fábry, čo viditeľne oživilo domáci útok. Výsledok sa dostavil už po dvoch minútach, keď presná strela Balaja spoza šestnástky skončila za bezmocným brankárom Macejom a bolo vyrovnané. Po hodine hry bola Nitra blízko k dokonalému obratu. Po vysunutí Fábryho pálil z dobrej pozície Šimončič. Brankár Macej však bravúrnym zákrokom podržal svoj tím, keď loptu s námahou vytesnil na rohový kop. Na opačnej strane to onedlho skúšal Pačinda, avšak v súboji s Hroššom ťahal za kratší koniec povrazu. Potom už prišli chvíle kanoniera domácich Balaja.

Najskôr v 74. minúte dostal parádny pas za obranu hostí, no halfvolejom namieril len tesne vedľa. O šesť minút neskôr však po centri Charizopulosa vyhral súboj v šestnástke s brankárom Macejom a následne pohodlne do prázdnej brány naklonil misky váh na stranu Nitry. Radosť na zaplnených nitrianskych tribúnach ešte poriadne ani neustala a brankár Macej opäť kapituloval. Odrazená lopta sa pred šestnástkou dostala rovno pred nabiehajúceho Charizopulosa, ktorý ju následne nekompromisne napálil do siete – 3:1. V závere sa Dunajská Streda ešte snažila dostať do zápasu kontaktným gólom, ale Nitra si už umnou hrou svoj náskok postrážila.

FC Nitra - FC DAC 1904 Dunajská Streda 3:1 (0:1)

Góly: 47. a 80. Balej, 83. Charizopulos - 20. Pačinda. Rozhodovali: Ziemba - Slyško, Ádám, ŽK: Kóňa, Charizopulos - Ljubičič, Huk, 5580 divákov.

Nitra: Hroššo – Kuník, Križan, Vencl, Chovanec – Ivančík (46. Charizopulos), Šimončič, Kotrík (79. Abrahám), Kóňa – Balaj, Valenta (46. Fábry)

DAC: Macej – Davis, Huk, Šatka, Živković – Ljubicić – K. Vida (65. Ľupták), Pambou (84. Aluku), Kalmár, Čmelík (58. Divković) – Pačinda

Ivan Galád, tréner Nitry:
"Súper hral v prvom polčase veľmi dobre, a preto sme zmenili rozostavenie. Zmenili sme hernú stratégiu, čo hráči akceptovali a to rozhodlo zápas. Tešili sa všetci ľudia na štadióne a to bol náš cieľ."

Marco Rossi, tréner DAC: "Bol to zápas, v ktorom sme začali lepšie. V prvom polčase sme súpera nepustili do žiadnej šance. Naopak, mali sme tam ďalšie dobré príležitosti na skórovanie, ktoré sme nevyužili. V druhom polčase sa obraz hry zmenil. Spravili sme množstvo chýb. Nitra vytiahla na nás taktické varianty, na ktoré sme síce boli pripravení, ale nedokázali sme ich eliminovať."

MFK Zemplín Michalovce - ViOn Z. Moravce 2:0

Prvých 15 minút patrilo hosťom, ale potom sa začali osmeľovať aj Michalovčania. Tí udreli v 18. minúte, keď po centri Šimčáka skóroval hlavou Koscelník. Vzápätí mohol z rýchlej kontry zvýšiť Žofčák a následne sa neujala ani Šimčákova koncovka. V 33. minúte Šimčákov center našiel Sviarčinského, ale ten netrafil priestor brány. Keď sa neujala ani Gešnábelova strela, polčas sa skončil tesným michalovským vedením.

Druhý polčas začali hostia opäť trochu lepšie, ale v 50. minúte mohli inkasovať. Šimčákov center však Koscelník minul. Na druhej strane sa zaskvel Kira pri strele Matheusa. Dôležitý moment sa udial krátko pred uplynutím hodiny hry, keď druhú žltú kartu videl hosťujúci kapitán Chren. Hneď z nasledujúceho priameho kopu pridal poisťovací gól Žofčák. Oslabení hostia sa nevzdávali a v 68. minúte mohli Urgelom znnížiť, opäť sa však vyznamenal Kira. Michalovčania mohli pridať ešte tretí gól, ale Koscelník z rýchlej kontry mieril iba do brankára Kováča.

MFK Zemplín Michalovce - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0 (1:0)

Góly: 18. Koscelník, 61. Žofčák. Rozhodovali: Pavlík – Pozor, Jankovič, ŽK: Šimčák, Bednár - Chren, ČK: 59. Chren (ViOn) za 2.ŽK, 2083 divákov.

Michalovce: Kira – Sviarčinskij, Kavka, Carrilo, Božok – Grič, Žofčák - Koscelník, Matič (39. Bednár), Šimčák (90. M. Kolesár) - Bragin (83. Turik)

Zlaté Moravce-Vráble: P. Kováč – Karlík, Horník, Nikolič, Chren - Záhumenský, Bariš, Matheus, Orávik (20. Everton), Gešnábel (64. Ujlaky)- Urgela (86. Bagio)

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Po tých úvodných desiatich minútach sme sa chopili iniciatívy my a som rád, že sme našu prevahu v prvom polčase pretavili do úvodného gólu. V kľúčových momentoch nás podržal brankár Kira."

Juraj Jarábek, tréner Z. Moraviec: "Chcem sa poďakovať najskôr Michalovčanom za korektné prostredie. Zápas sme začali dobre, no zlomil nás inkasovaný gól počas ošetrovania Orávika. V druhom polčase sme sa trochu nadýchli k vyrovnaniu, ale zastavila nás červená karta Chrena. Súpera podržal brankár Kira. Je mi trošku ľúto, že z vonku opäť odchádzame bez bodu. Chlapcov však musím pochváliť, pretože bojovali aj za nepriaznivého stavu a o jedného menej."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR