Vo svete sú miliardy zariadení vystavených kybernetickej hrozbe

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 31. augusta (TASR) - V máji tohto roku počet malvérových vzoriek, zameraných na tzv. smart zariadenia alebo zariadenia internetu vecí (IoT), presiahol 7000. Oproti minulému roku ide o vyše 100-% nárast, pričom tento údaj sa vzťahuje len na vzorky zachytené technológiami spoločnosti Kaspersky Lab.

Zdá sa, že IoT zariadenia sa tešia nielen veľkej popularite ich používateľov, ale stávajú sa čoraz obľúbenejším terčom kyberzločincov. Práve preto sa spoločnosť Kaspersky Lab rozhodla sprístupniť bezplatnú aplikáciu Kaspersky IoT Scanner, ktorý informuje používateľa o každom jednom zariadení pripojenom na domácu wifi sieť a kontroluje úroveň bezpečnosti. Aplikácia je zatiaľ dostupná len na niektorých trhoch v testovacej beta verzii.

Podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Gartner sa v súčasnosti používa viac ako 6 miliárd IoT zariadení po celom svete. Vďaka svojej zraniteľnosti sa mnohé z nich stali obeťami kybernetických hrozieb.

Aplikácia Kaspersky IoT Scanner je schopná automaticky identifikovať všetky smart zariadenia ako wifi routre, IP kamery, smart televízory, tlačiarne, ukladacie sieťové zariadenia NAS, herné konzoly, ale aj počítače, smartfóny či tablety pripojené k domácej sieti. Aplikácia si ich všetky zapamätá a posiela používateľovi upozornenie vždy, keď je k sieti pripojené alebo odpojené akékoľvek známe či neznáme zariadenie. Používateľ tak získa kontrolu nad všetkým, čo sa deje v danom momente v jeho sieti.

TASR informovala spoločnosť Kaspersky Lab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.