Dirigent Ondrej Lenárd spolupracoval aj s japonským orchestrom

Na snímke vľavo dirigent Ondrej Lenárd si preberá cenu od predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (vpravo) v roku 2015. Foto: TASR/Andrej Galica

Krompachy/Bratislava 9. septembra (TASR) - Dirigent Ondrej Lenárd, významná osobnosť slovenského hudobného života, sa desaťročia podieľal na formovaní hudobnej interpretačnej kultúry na Slovensku a aj v zahraničí. V sobotu 9. septembra sa umelec dožíva 75 rokov.

Najvýraznejšie sa Lenárd prejavil ako interpret opernej literatúry. V Slovenskom národnom divadle (SND) naštudoval okrem množstva zahraničných titulov viaceré Cikkerove opery. Pre potreby rozhlasového vysielania nahral veľké množstvo skladieb najrôznejšieho kompozičného a štýlového zamerania. Bol dirigentom nahrávok profilových platní viacerých popredných operných spevákov (Peter Dvorský, Sergej Kopčák, František Livora).

Ondrej Lenárd sa narodil 9. septembra 1942 v Krompachoch. V roku 1964 absolvoval štúdium dirigovania na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Kariéru začínal ako zbormajster a dirigent Opery SND v Bratislave. Od roku 1970 pôsobil 20 rokov v Československom rozhlase v Bratislave, najskôr ako dirigent jeho Symfonického orchestra, v rokoch 1977-1990 ako jeho šéfdirigent.

Plodná spolupráca viaže Ondreja Lenárda so Slovenskou filharmóniou v rokoch 1991-2001. Zo začiatku bol šéfdirigentom jej Symfonického orchestra, od roku 1995 aj jej hudobným riaditeľom. V rokoch 1997-1998 prevzal Lenárd vo funkcii riaditeľa vedenie Opery SND. Zmysel pre hudobné divadlo, muzikantská intuícia, originálny, nanajvýš temperamentný interpretačný rukopis vtlačili jeho operným aktivitám pečať jedinečnosti.

Zo zahraničných aktivít Ondreja Lenárda treba spomenúť jeho dlhoročnú spoluprácu s japonským symfonickým orchestrom (Japan Shinsei Symphony Orchestra) v Tokiu - najprv vo funkcii stáleho hosťujúceho dirigenta a neskôr šéfdirigenta a hudobného riaditeľa telesa. Okrem toho umelec pravidelne hosťoval v mnohých ďalších, európskych i zámorských krajinách. Spolupracoval s takými renomovanými orchestrami ako Česká filharmónia, Mníchovská filharmónia v Nemecku, Pražský symfonický orchester v Česku a ďalšie. Na otázku ako vníma hudobných velikánov vážnej hudby odpovedal dirigent v jednom z publikovaných rozhovorov slovami: "Poviem to takto – celý život mám pred sebou motto: bázeň a pokora. Dostať sa takzvane na 'kobylku' týmto veľkým géniom, to je otázka životných skúseností. Negatívnych aj pozitívnych".

Pre SND v Bratislave pripravil Lenárd hudobné naštudovania opier Bohéma a Turandot (Giacomo Puccini), Sedliacka česť (Pietro Mascagni) a Komedianti (Ruggiero Leoncavallo).

Významným umeleckým prínosom umelca sú jeho pedagogické aktivity na pôde bratislavskej VŠMU.

Svedectvom umeleckého majstrovstva dirigenta je obrovské množstvo rozhlasových nahrávok, z ktorých mnohé vyšli i v hudobnom vydavateľstve OPUS. Pozoruhodné kreácie symfonickej, ale i opernej literatúry má vo svojich fondoch Slovenská televízia a diskografický komplet dopĺňajú tituly vydavateľstiev Naxos a Marco Polo.

Ondrej Lenárd je laureátom Medzinárodnej dirigentskej súťaže v Budapešti v Maďarsku z roku 1974. V roku 1998 mu na Slovensku udelili vysoké štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo (1999) a v roku 2002 mu udelili titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

Slovenský dirigent Ondrej Lenárd sa stal od 1. septembra 2011 šéfdirigentom Symfonického orchestra Českého rozhlasu.

V meste pod Urpínom sa v apríli 2017 konal XVII. ročník medzinárodného súťažného festivalu vysokoškolských a stredoškolských speváckych zborov Akademická Banská Bystrica. Predsedom odbornej medzinárodnej poroty sa stal profesor Ondrej Lenárd.

Zdroj: Encyklopédia dramatických umení Slovenska. Bratislava. SAV 1989 www.snd.skhttp://operaslovakia.sk/ondrej-lenard-praca-s-orchestrom-to -nie-je-bic-v-ruke-to-je-partnerstvo/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.