Rajčáni: Nemecká burza je pred voľbami pokojná

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Frankfurt 23. septembra (TASR) - V nemeckej spoločnosti cítiť, že krajina sa vezie na vlne pozitívnych správ - štátny rozpočet dosahuje prebytky a nezamestnanosť je na historických minimách. Celková politická situácia je preto pokojná a neprekvapuje, že vládnuca kresťanská demokracia Angely Merkelovej (CDU) si udržiava pozíciu lídra, ktorú zrejme nenaruší ani sociálny demokrat Martin Schulz (SPD). Pre TASR to povedal Branislav Rajčáni, poradca predstavenstva Deutsche Börse Group vo Frankfurte nad Mohanom.

"Treba priznať, že Martin Schulz nevzbudzuje tú pozitívnu emóciu, v ktorú možno jeho stratégovia dúfali," poznamenal Rajčáni na adresu sociálneho demokrata, ktorý prišiel na nemeckú politickú scénu ako vyzývateľ Merkelovej začiatkom roka z postu predsedu Európskeho parlamentu.

Slovák žijúci s rodinou vo Frankfurte nepovažuje predvolebnú atmosféru v Nemecku za strhujúcu. "Volebná kampaň bola doposiaľ vedená konvenčnou formou a Slovák by ju možno označil jedným slovom ako nudnú. Necítiť výrazné témy, zato cítiť rozvahu a líderstvo v osobe Angely Merkelovej," dodal.

Aká je nálada na nemeckej burze? "Deutsche Börse Group si žije svojím rytmom a skôr cítiť vplyv tém, ako sú regulácie finančného trhu či digitálna transformácia na takzvanú Burzu 4.0. Aj samotný trh nevykazuje žiadnu signifikantnú volatilitu, ktorá by naznačovala nervozitu trhov z volebných výsledkov tu v Nemecku, ako to bolo možno pociťovať v prípade francúzskych prezidentských volieb, keď sa investori pochopiteľne pozicionovali, či v prípade situácie po referende vo Veľkej Británii, z ktorého boli aj samotní Nemci veľmi prekvapení," zhodnotil Rajčáni.

Medzi Slovákmi vo Frankfurte, ktorých združujú napríklad Slovenská katolícka misia sv. Gorazda či Nemecko-slovenský kultúrny klub, sa o voľbách diskutuje málo. Zrejme je to aj preto, že cudzinci nemajú volebné právo v spolkových voľbách, vysvetľuje Rajčáni. "Iné je to pri lokálnych voľbách, kde máme možnosť nielen voliť, ale byť aj volení. Tu by som mohol menovať prípady, v ktorých sa Slováci žijúci v Nemecku aktívne uchádzali o mandát vo voľbách," skonštatoval.

Podporu pre vyhranene pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD) podľa Rajčániho cítiť najmä z východného Nemecka, ktoré aj po viac než 25 rokoch od znovuzjednotenia za západom ekonomicky zaostáva.

"AfD stavia v súčasnosti na protiimigrantskej rétorike, ktorá si nachádza podporu najmä medzi tými, ktorí sú paradoxne sami odkázaní na sociálnu pomoc štátu, či sa obávajú prílevu lacnej pracovnej sily z iných krajín. Z debát je možno vnímať, že Nemci pociťujú vnútornú nejednotnosť samotnej AfD a aj chýbajúcu rovnováhu tém a riešení, ktoré táto strana ponúka," zhodnotil Rajčáni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.