EÚ potvrdila svoje záväzky presadzovať práva všetkých detí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 20. novembra (TASR) - Európska únia má kolektívny záväzok a povinnosť chrániť a presadzovať práva každého dieťaťa, uvádza sa v spoločnom vyhlásení viacerých členov Európskej komisie (EK) pri príležitosti pondelkového Svetového dňa detí.

Vyhlásenie v mene exekutívy EÚ podpísala šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica, komisár pre migráciu Dimitris Avramopulos, komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová, komisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis, komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics a komisárka pre digitálnu spoločnosť a digitálnu ekonomiku Marija Gabrielová.

"Práva dieťaťa sú ľudské práva. Sú neoddeliteľné, univerzálne a neodcudziteľné. Európska únia sa snaží chrániť a presadzovať práva každého dieťaťa, je to náš kolektívny záväzok a povinnosť a zásada zakotvená v Zmluve o Európskej únie," uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Členovia eurokomisie zdôraznili, že dieťa je v prvom rade dieťa a každé dievča a každý chlapec si zaslúžia detstvo. "Je našou zodpovednosťou - inštitúcií a celkovo spoločnosti - zabezpečiť, aby deti neboli nikdy zbavené tohto práva, bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť, pohlavie, náboženstvo alebo niekedy i náročné životné prostredie," uvádza sa vo vyhlásení.

Komisia pri tejto príležitosti upozornila, že každý deň vo svete zomiera okolo 16.000 detí, pričom väčšinu z nich by zachránili preventívne alebo liečebné zákroky. Podľa štatistík každých päť minút zomrie nejaké dieťa v dôsledku násilia v domácnostiach, školách a komunitách. Dievčatá a chlapci sú ešte stále obeťami sexuálneho zneužívania, nemajú možnosť vzdelávať sa a sú vystavené chudobe.

Celosvetovo je 152 miliónov detí obeťou detskej práce a v súčasnosti je viac ako 50 miliónov detí v pozícii migranta alebo vysídlenca.

"Úsilie EÚ sa mobilizuje už hneď od začiatku akejkoľvek všeobecnej krízy, lebo práva a ochrana detí sa týkajú nás všetkých. Budeme pokračovať v tomto úsilí s partnerskými krajinami, medzinárodnými organizáciami, mimovládnymi organizáciami a občianskou spoločnosťou," uvádza dokument EK.

EÚ prostredníctvom humanitárneho financovania podporila vzdelávanie viac ako 4,7 milióna detí v 50 krajinách sveta. V súčasnosti prebiehajú projekty, ktoré prinášajú vzdelanie takmer pol miliónom detí sýrskych utečencov. Únia podporuje reintegráciu domácich detských pracovníkov a v Kolumbii a Konžskej demokratickej republike pomáha deťom postihnutým ozbrojeným násilím.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.