NHL: Tatarov gól Detroitu nestačil, doma podľahol Edmontonu 2:6

Na archívnej snímke uprostred Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

New York 23. novembra (TASR) - New York 23. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne zámorskej NHL. V 8. minúte ním v presilovke otvoril skóre duelu, jeho Detroit však napokon podľahol v noci na štvrtok na domácom ľade Edmontonu 2:6. Pre Tatara to bol desiaty kanadský bod v sezóne, popri šiestich góloch má na konte štyri asistencie. Edmontonu sa vďaka triumfu nad "červenými krídlami" podarilo ukončiť minisériu troch prehier.

Detroit prehral druhý zápas v rade, keď prepadol hlavne v druhej tretine, do ktorej išiel za stavu 2:2, no inkasoval tri góly v priebehu ôsmich minút. "Vôbec sme nehrali dobre a robili sme príliš veľa chýb. Nemôžeme vyhrať, keď predvedieme takýto výkon," povedal Tatar pre Detroit Free Press. "Dnes vyhrali všetky dôležité súboje. Sú rýchli a veľmi talentovaní. My sme nehrali dosť rýchlo a preto nás ľahšie zdolali," pridal sa kapitán Henrik Zetterberg.

"Olejári" ťažili zo šírky kádra, keď bodovalo až trinásť hráčov. Dominovali najmä v druhom dejstve, v ktorom súpera prestrieľali 14:3. "Hrali sme presne tak, ako bolo treba v takomto zápase. Namiesto toho, aby sme sa spoľahli na Connora McDavida a Leona Draisaitla, že dajú po dva-tri góly, mali sme štyri lajny, ktoré tvrdo dreli a všetky prispeli k triumfu," tešil sa tréner Edmontonu Todd McLellan.

Zdeno Chára a Peter Cehlárik boli pri tesnom triumfe Bostonu Bruins na ľade New Jersey Devils 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil až v jedenástej sérii Charlie McAvoy. Pre devätnásťročného obrancu, ktorý v premiérovej sezóne v NHL nazbieral v 20 dueloch už 10 bodov (2+8), to bol prvý pokus v nájazdoch a prvý úspešný. Presadil sa bekhendom. "Nemám preferovaný blafák alebo niečo také, ale myslel som si, že toto by sa mohlo podariť. Chalani sa mu to snažili trafiť medzi betóny a tam neuspeli. Tak som si povedal, že skúsim niečo iné," povedal McAvoy.

V nájazdoch sa predstavil aj Cehlárik, ale neúspešne, okrem toho strávil na ľade 14:03 min a pripísal si jednu "plusku" a dve trestné minúty. Chára odohral 26:27 minút a bol druhý najvyťaženejší hráč stretnutia.
Pre "medvede" to bol tretí triumf v rade. Výrazne sa pod neho podpísal brankár Anton Chudobin, ktorý mal 40 úspešných zásahov. "Momentálne hráme srdcom, do každého zápasu dávame úplne všetko. A i keď prehráme, nezlomí nás to a ideme rovnako do ďalšieho. To je dôležité a tvrdá práca sa vypláca," pochvaľoval si Chudobin.

Chicago prehralo na ľade Tampy Bay tesne 2:3 po predĺžení. V drese hostí odohral Richard Pánik necelých 13 minút, počas ktorých zaznamenal štyri strely na bránku a jednu "mínusku". "Blackhawks" pritom viedli po 20 minútach 2:0, no tento náskok premárnili. Rozhodujúci gól strelil v 64. minúte Brayden Point. "Vedeli sme, že proti nim musíme hrať od prvej sekundy naplno. Myslím si, že sme boli dosť sústredení, veď aj po 40 minútach sme ešte viedli 2:1," povedal strelec oboch gólov Chicaga Patrick Kane. "Odohrali sme skvelú prvú tretinu. Bol to zaujímavý zápas, mali sme šance strhnúť ho na našu stranu. No aj oni hrali dobre, sú veľmi nebezpeční a my sme mali veľa vylúčení," povedal tréner Chicaga Joel Quenneville.

Útočník Tampy Vladislav Namestnikov strelil svoj stý gól v NHL presne na svoje 25. narodeniny. Potreboval na to 222 zápasov. Obranca Victor Hedman zaznamenal 250. asistenciu v 570. zápase. V bránke Lightning dostal pred Petrom Budajom prednosť Andrej Vasilevskij.

Nechytal ani druhý slovenský brankár v profilige Jaroslav Halák. Jeho New York Islanders triumfoval na domácom ľade nad Philadelphiou Flyers 4:3 pp. Hrdinom duelu bol útočník Josh Bailey, ktorý po 32 sekundách predĺženia strelil víťazný gól a pridal aj dve asistencie. Dvadsaťosemročný krídelník poďakoval za nahrávku kapitánovi Johnovi Tavaresovi, ktorý odviedol vynikajúcu prácu pri mantineli. "Celé to bolo o ňom. Ja s Nickom Leddym sme ostali trochu vzadu a pozerali sme sa a nechali ho, nech sa tam s nimi hrá. V podstate ani nepotrebuje, aby ste mu išli na pomoc. Iba čakáte, kým vás nájde tak, ako to aj urobil," povedal Bailey, ktorý nazbieral v 21 dueloch sezóny už 26 bodov (5+21). Pre Philadelphiu to bola už šiesta prehra v sérii. "Spravili sme chybu v predĺžení, vieme to. Okrem toho si však myslím, že sme hrali celkom dobre," povedal tréner "letcov" Dave Hakstol.

Piaty triumf v rade dosiahli hráči Columbusu, keď si v predĺžení poradili s Calgary Flames 1:0. Jediný gól strelil v 62. minúte Josh Anderson. Sergej Bobrovskij mal 22 zásahov a dosiahol tretí shutout v sezóne a 22. celkovo. Na druhej strane zneškodnil Mike Smith 40 striel. Tretí triumf v rade a ôsmy v uplynulých deviatich dueloch získal Nashville po domácej výhre nad Montrealom 3:2 po nájazdoch. Rozhodujúci premenil Kyle Turris, oba góly "predátorov" v riadnom hracom čas strelil Filip Forsberg. "Javorové listy" pokračujú v páde, nevyhrali už v uplynulých piatich dueloch.

Canadiens pokračujú v páde, nevyhrali v uplynulých piatich dueloch. "Nevyhrávame a to je sklamanie. Je ale pravda, že máme dosť zranených, čo nie je jednoduchá situácia. Verím, že sa to s ich návratom zlepší," povedal tréner Montrealu Claude Julien, ktorý nemohol počítať s brankármi Careym Priceom, Alom Montoyom, obrancami Davidom Schlemkom, Shea Weberom a útočníkmi Alešom Hemským, Artturim Lehkonenom a Nikitom Scherbakom.

Ešte horšie je na tom Buffalo, ktoré po prehre s Minnesotou 4:5 natiahlo sériu bez výhry už na sedem zápasov. V drese "divochov" sa dvakrát gólovo presadili Mikael Granlund a Nino Niederreiter, ktorý skóroval v piatich dueloch po sebe.

Dva góly českého útočníka Jakuba Vránu pomohli Washingtonu k triumfu nad Ottawou 5:2. Prvý presný zásah v siedmich dueloch dosiahol Alexander Ovečkin, pre ktorého to bol 14. gól v sezóne. NY Rangers rozstrieľali Carolinu 6:1, po dva góly strelili Chris Kreider a Jesper Fast. Svoju spoľahlivosť opäť potvrdil brankár Henrik Lundqvist, ktorý zlikvidoval 30 striel súperov. "Jazdci" vyhrali ôsmy z desiatich duelov. V drese "hurikánov" zaznamenal gól v piatom zápase po sebe Sebastian Aho.

Toronto prehralo druhý duel, keď nestačilo na Floridu Panthers 1:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Hrdinom duelu bol Nick Bjugstad, ktorý skóroval v riadnom čase a premenil rozhodujúci nájazd. Los Angeles stále bez Mariána Gánoríka prehralo na domácom ľade s Winnipegom Jets 1:2. Tretí triumf v rade dosiahol nováčik z Vegas, keď si poradil s Anaheimom 4:2.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - MINNESOTA WILD 4:5 (1:3, 2:2, 1:0)
Góly: 7. Eichel (Pominville, Kane), 23. Nolan (Okposo, Josefson), 39. Reinhart (McCabe, Larsson), 54. Nolan (Beaulieu) - 9. Ennis (Foligno, Coyle), 13. Granlund, 15. Niederreiter (Koivu, Suter), 28. Niederreiter (Staal, Zucker), 36. Granlund (Koivu, Suter). Brankári: Johnson (21. Lehner) - Dubnyk, strely na bránku: 34:32, 17.418 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK RANGERS 1:6 (1:3, 0:0, 0:3)
Góly: 9. Aho (Teräväinen, Faulk) - 1. Kreider (Smith, Miller), 3. Zibanejad (Skjei), 11. Carey (Vesey, Holden), 41. Kreider (Zuccarello, Zibanejad), 46. Fast (Hayes), 53. Fast (Kampfer). Brankári: Darling - Lundqvist, strely na bránku: 33:27, 11.398 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CALGARY FLAMES 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól: 63. Anderson (Foligno). Brankári: Bobrovskij - Smith, strely na bránku: 41:22, 16.290 divákov.

DETROIT RED WINGS - EDMONTON OILERS 2:6 (2:2, 0:3, 0:1)
Góly: 8. TATAR (Zetterberg, Abdelkader), 19. Kronwall (Nyquist, Abdelkader) - 9. Nurse (McDavid, Lucic), 12. Maroon (Draisaitl, Auvitu), 31. Khaira (Strome, Auvitu), 35. Letestu (Cammalleri, Kassian), 39. Caggiula (McDavid, Russell), 59. Puljujärvi (Strome). Brankári: Howard (35. Mrázek) - Talbot, strely na bránku: 22:28, 19.515 divákov.

FLORIDA PANTHERS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 36. Bjugstad (Trocheck, Haapala), rozh. nájazd: Bjugstad - 54. Kadri (Brown, Marleau). Brankári: Luongo - Andersen, strely na bránku: 43:44, 15.256 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - BOSTON BRUINS 2:3 pp a sn (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 18. Bratt (Boyle, Henrique), 56. Gibbons (Severson) - 2. Debrusk (Grzelcyk), 12. Bergeron (Pastrňák, Heinen), rozh. nájazd: McAvoy. Brankári: Schneider - Chudobin, strely na bránku: 42:29, 16.514 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - PHILADELPHIA FLYERS 4:3 pp (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 19. Barzal (Bailey, Leddy), 28. Boychuk (Bailey, Tavares), 32. Ho-Sang (Pelech, Beauvillier), 61. Bailey (Tavares, Leddy) - 7. Leier (Sanheim, Laughton), 21. Raffl (Couturier, Provorov), 34. Voráček (Simmonds, Giroux). Brankári: Greiss - Elliott, strely na bránku: 39:38, 12.462 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - VANCOUVER CANUCKS 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Góly: 7. Guentzel (Kessel, Letang), 42. Guentzel (Kessel, Crosby) - 4. Boeser (Bärtschi, Del Zotto), 9. Eriksson (Vanek), 28. Pouliot (Del Zotto, Vanek), 30. Boeser (Edler, H. Sedin), 59. Sutter (Gaunce, Gagner). Brankári: Murray - Nilsson, strely na bránku: 45:37, 18.606 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - OTTAWA SENATORS 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 16. Vrána (Kuznecov, Oshie), 20. Ovečkin (Chiasson, Bäckström), 28. Kuznecov (Oshie, Carlson), 30. Vrána (Kuznecov, Orlov), 59. Chiasson (Orpik) - 37. Dzingel (Burrows, Chabot), 53. Hoffman (Stone, Brassard). Brankári: Holtby - Anderson, strely na bránku: 25:31, 18.506 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - CHICAGO BLACKHAWKS 3:2 pp (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
Góly: 25. Palát (Callahan, Hedman), 41. Kunitz (Cobburn, Callahan), 64. Point (Stamkos, Namestnikov) - 4. Kane (Anisimov, Rutta), 16. Kane (Franson, Keith). Brankári: Vasilevskij - Crawford, strely na bránku: 38:31, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - MONTREAL CANADIENS 3:2 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 20. Forsberg (Johansen, Subban), 44. Forsberg (Smith), rozh. nájazd: Turris - 13. Benn, 60. Morrow. Brankári: Rinne - Niemi, strely na bránku: 33:29, 17.113 divákov.

ARIZONA COYOTES - SAN JOSE SHARKS 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 53. Perlini (Stepan, Ekman-Larsson) - 15. Thornton (Burns, Pavelski), 25. Couture (Donskoi, Braun), 60. Ward. Brankári: Raanta (15. Wedgewood) - Jones, strely na bránku: 27:26, 11.214 divákov.

COLORADO AVALANCHE - DALLAS STARS 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 24. Johnson (MacKinnon, Rantanen), 40. Jakupov (MacKinnon), 42. Landeskog (Rantanen, MacKinnon). Brankári: Bernier - Bishop, strely na bránku: 32:28, 14.874 divákov.

ANAHEIM DUCKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Góly: 10. Manson (Montour), 26. Grant (Lindholm, Fowler) - 40. Marchessault (Perron, Theodore), 43. Miller (Perron, Neal), 52. Neal (Marchessault, Karlsson), 58. Karlsson (Smith, Marchessault). Brankári: Gibson - Lagace, strely na bránku: 19:49, 17.174 divákov.

LOS ANGELES KINGS - WINNIPEG JETS 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 46. Toffoli (Fantenberg, Kopitar) - 20. Lowry (Copp, Mason), 40. Laine (Ehlers, Perreault). Brankári: Quick - Mason, strely na bránku: 39:27, 18.230 divákov.

Slováci v akcii:
Tomáš Tatar (Detroit) 17:22 1 0 1 -4 3 0
Zdeno Chára (Boston) 26:27 0 0 0 0 0 0
Peter Cehlárik (Boston) 14:03 0 0 0 1 0 2
Richard Pánik (Chicago) 12:28 0 0 0 -1 4 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/