NHL: Sekera zabodoval, Budaj sa zranil

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera zaznamenal premiérový bod v sezóne NHL. V noci na sobotu si v zápase s Chicagom pripísal asistenciu, jeho Edmonton však prehral 3:4 po predĺžení. Foto: TASR/AP

New York 30. decembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera zaznamenal premiérový bod v sezóne NHL. V noci na sobotu si v zápase s Chicagom pripísal asistenciu, jeho Edmonton však prehral 3:4 po predĺžení.

Z výhry hostí sa tešil aj slovenský útočník Richard Pánik. Brankár "jastrabov" Jeff Glass si pripísal 42 úspešných zásahov a pri svojom debute v profilige dosiahol hneď prvé víťazstvo.

Tohtosezónnu premiéru v zámorskej profilige absolvoval obranca Toronta Martin Marinčin. Maple Leafs prehrali na klzisku Colorada 3:4 po predĺžení, pričom Marinčin odohral 17:55 min.

Peter Budaj nedochytal zápas, v ktorom jeho Tampa Bay podľahla doma Philadelphii 3:5. Slovenský brankár utrpel pri kolízii zranenie ľavej nohy a v 51. minúte prepustil miesto medzi žŕdkami Rusovi Andrejovi Vasilevskému. Budaj dovtedy inkasoval štyri góly a predviedol 29 úspešných zákrokov.

Tréner Tampy Jon Cooper verí, že jeho zverenec bude v poriadku a nepôjde o vážne zranenie. Je možné, že klub povolá ďalšieho brankára z farmy, kým Budaj nepodstúpi všetky potrebné vyšetrenia.

V akcii bol aj Jaroslav Halák, s NY Islanders však vyšiel bodovo naprázdno, "ostrovania" prehrali vo Winnipegu 2:4. Halák odchytal celé stretnutie a kryl 33 z 37 striel. V zostave Jets opäť chýbal slovenský útočník Marko Daňo.

Detroit s Tomášom Tatarom zdolal New York Rangers 3:2 po samostatných nájazdoch. Domáci brankár Jimmy Howard chytil 37 striel súpera, v predĺžení zneškodnil trestné strieľanie Bradyho Skjeia a svoj výborný výkon korunoval v nájazdovej lotérii, keď nepustil za svoj chrbát ani jeden pokus "jazdcov". "Pri trestnom strieľaní išiel súper pomaly. Vedel som, že keď dostanem gól, tak nebudeme mať šancu na odpoveď. Zostal som na nohách a nedovolil mu skórovať," povedal Howard pre nhl.com

Hrdinom noci bol fínsky útočník Mikael Granlund, ktorý druhým hetrikom v profiligovej kariére zariadil triumf Minnesoty 4:2 nad Nashvillom. V bránke domácich bol spoľahlivý Devan Dubnyk, ktorý zneškodnil 41 striel súpera.

"Hviezdy" z Dallasu vyhrali vďaka trom gólom v záverečnej päťminútovke nad St. Louis 4:2. Dvoma gólmi sa prezentoval Alexander Radulov. "Pred mojím presilovkovým gólom sme si hovorili, že musíme veľa strieľať, chodiť pred brankára a brániť mu vo výhľade. Vyšlo nám to," vyhlásil ruský útočník.

Hráči Calgary prehrali na ľade Anaheimu tesne 1:2. Český útočník hostí Jaromír Jágr odohral svoj 1732. zápas v NHL a osamostatnil sa na 3. mieste historických tabuliek. Doteraz sa o pozíciu delil s Ronom Francisom. V počte štartov sú pred ním už len Mark Messier (1756) a Gordie Howe (1767).

Výsledky NHL:
New Jersey - Buffalo 3:4 pp, Carolina - Pittsburgh 2:1, Detroit - New York Rangers 3:2 pp a sn, Ottawa - Columbus 5:4, Tampa Bay - Philadelphia 3:5 /BUDAJ chytal za domácich do 51. min., inkasoval 4 góly, kryl 29 striel/, Minnesota - Nashville 4:2, Winnipeg - New York Islanders 4:2 /HALÁK (Islanders) chytal celý zápas, inkasoval štyri góly, kryl 33 striel/, Dallas - St. Louis 4:2, Colorado - Toronto 4:3 pp, Edmonton - Chicago 3:4 pp /SEKERA za domácich 0+1/, Anaheim - Calgary 2:1