ZOH: Švajčiar Dario Cologna získal zlato na 15 km voľnou technikou

Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna získal na ZOH 2018 zlatú medailu na 15 km voľnou technikou. Foto: TASR/AP

Pjongčang 16. februára (TASR) - Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna získal na ZOH 2018 zlatú medailu na 15 km voľnou technikou. V Pjongčangu triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 18,3 s pred Nórom Simonom Hegstadom Kruegerom a ako prvý bežec v histórii zavŕšil zlatý olympijský hetrik. Na pätnástke nenašiel premožiteľa ani na ZOH 2014 v Soči a ZOH 2010 vo Vancouveri. Bronz vybojoval Denis Spicov reprezentujúci olympijských športovcov z Ruska.

Z trojice slovenských reprezentantov si najlepšie počínal Peter Mlynár, ktorý dobehol na 67. mieste so stratou 4:02,3 na víťaza. Miroslav Šulek bol 80. (+5:00,1) a Andrej Segeč 88. (15:29,5). Cologna na korčuliarskej pätnástke potvrdil úlohu najväčšieho favorita. Od úvodu nasadil pekelné tempo a po polovici trate mal na čele vyše 20-sekundový náskok. Krueger v závere síce zrýchlil, no Švajčiar si s prehľadom ustrážil vedúcu pozíciu a ukoristil štvrté olympijské zlato. Jeden z kandidátov na titul Nór Martin Johnsrud Sundby napokon skončil až štvrtý, keď vo finiši nestačil na Spicova.

"Je to fantastický pocit získať zlato na olympiáde, pretože je za tým vždy veľa práce. Od začiatku pretekov som sa cítil veľmi dobre. Keď som mal náskok približne 20 sekúnd, tak som vedel, že to bude stačiť. Je tu aj moja rodina a preto je to pre mňa ešte viac emotívne," povedal Cologna pre akreditované médiá.