ZOH: Hokejisti ČR zdolali Kanadu po samostatných nájazdoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pjongčang 17. februára (TASR) - Českí hokejisti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase na ZOH v Pjongčangu, keď v zápase A-skupiny zdolali Kanadu 3:2 po samostatných nájazdoch. "Javorové listy" mali v zápase prevahu, no napokon sa tešili Česi, keď víťazný gól v nájazdovej lotérii strelil Jan Kovář.

Česká reprezentácia je s piatimi bodmi na čele skupiny a na svoj tretí duel základnej časti nastúpi v nedeľu o 8.40 h. proti Švajčiarsku, Kanada odohrá posledný duel A-skupiny o 13.10 SEČ proti domácej Kórejskej republike.

A-skupina:

Kanada - Česko 2:3 pp a sn (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly:
2. Raymond (Vey, Gragnani), 14. Bourque (Noreau, Brule) – 7. Kubalík, 21. Jordán (Birner, Horák), rozh. nájazd Kovář. Rozhodovali: Gofman (Rus.), Salonen (Fín.) – Lazarev (Rus.), Ritter (USA), vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 10.000 divákov.

Kanada: Scrivens – Lee, Robinson, Genoway, Noreau, Gragnani, Goloubef, Elliott – Bourque, Brule, Roy – Raymond, Kelly, Thomas – Wolski, Ebbett, Kozun – Klinkhammer, O'Dell, Lapierre – Vey
Česko: Francouz – Polášek, Nakládal, Kolář, Mozík, Jordán, Kundrátek, Němec – Kubalík, Kovář, Erat – Červenka, Mertl, Růžička – Sekáč, Koukal, Radil – Birner, Horák, Řepík – Zohorna

Kanada vstúpila do zápasu veľmi dobre, keď sa v 2. minúte ujala vedenia presilovkovým gólom Masona Raymonda. O päť minút neskôr sa podarilo vyrovnať Dominikovi Kubalíkovi, no zámorskí hokejisti svoju prevahu v úvodnej tretine pretavili na druhý gól, keď sa presadil Rene Bourque. Česi sa dotiahli na Kanadu hneď v úvode druhej časti hry gólom Michala Jordána. "Javorové listy" mali v priebehu celého stretnutia prevahu, no do konca riadneho hracieho času a ani v predĺžení sa už ani jednému mužstvu skórovať nepodarilo. V samostatných nájazdoch rozhodol o českom víťazstve Jan Kovář.

Hlasy po zápase:

Josef Jandač, tréner ČR: "Pri hre 5 na 5 sme hrali dobre. Prvá polovica zápasu patrila nám, potom prebrali iniciatívu trochu viac Kanaďania. Myslím si, že sme predviedli veľmi dobrý výkon."

Roman Červenka, útočník ČR: "Samostatné nájazdy sú vždy lotéria a dnes sme mali viac šťastia ako súper."

Willie Desjardins, tréner Kanady: "Hrali sme dobre počas takmer celého zápasu. Tento duel je už za nami, z prehry si nerobíme ťažkú hlavu. Musíme sa pozerať dopredu a pripravovať sa na ďalší priebeh turnaja."

Švajčiarili rozdrvili Kóreu

Švajčiarski hokejoví reprezentanti zaznamenali prvý triumf v A-skupine na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. V sobotu v hale v Kangnungu deklasovali domácu Kórejskú republiku 8:0 a figurujú na tretej priečke tabuľky. Hetrikom sa prezentoval Pius Suter.

Švajčiari zakončia skupinové boje v nedeľu o 8.40 SEČ proti Česku, Kórejská republika nastúpi proti obhajcom trofeje z Kanady.

A-skupina:

Kórejská republika - Švajčiarsko 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)
Góly:
11. Hollenstein (Haas, Loeffel), 28. du Bois, 36. Suter (Herzog), 44. Rufenacht (Untersander, Almond), 46. Suter (Ambühl, Moser), 47. Schäppi (Almond, Geering), 52. Suter (Geering, Ambühl), 56. Corvi (Hofmann, du Bois). Rozhodovali: Hribik (ČR), Rantala (Fín.) - Lhotský (ČR), McIntyre (USA), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 6568 divákov.

Kórejská republika: Dalton (46. Sungje Park) - Young, Won Kim, Don Ku Lee, Regan, Plante, Seo, Oh - Kisung Kim, Sangwook Kim, Testwuide - Swift, Cho, Radunske - Sangwoo Shin, Woosang Park, Wonjung Kim - Jin Kyu Park, Jun Lee, Sang Hoon Shin - Ahn
Švajčiarsko: Hiller – Blum, Untersander, Furrer, Loeffel, Geering, Du Bois, Schlumpf – Hollenstein, Haas, Praplan – Moser, Suter, Ambühl – Scherwey, Corvi, Hofmann – Schäppi, Almond, Rüfenacht - Herzog

Favorizovaní Švajčiari mali od úvodu viac z hry a držali puk na svojich hokejkách. Domáci hrali zo zabezpečenej obrany a súpera dlho nepustili do šancí. Prvá prišla až v 8. minúte, keď musel Dalton zlikvidovať dobrú strelu Schäppiho. Druhá v 11. minúte sa už skončila gólom. Haas obkorčuľoval bránku, trafil len žŕdku, no pri nej stál Hollenstein, ktorý doklepol puk do siete - 1:0. Aktivitu Helvétov na chvíľu zabrzdilo vylúčenie, no v 17. minúte boli opäť blízko ku gólu, ale pokazili nájazd dvoch na jedného. Domáci sa viac osmelili v druhej tretine a niekoľkokrát ohrozili Hillera. Dobrú šancu mal Kisung Kim, ale neprepasíroval puk medzi betón a pravú žŕdku. Z následného útoku Švajčiarov v 28. minúte padol druhý gól, keď Daltonovi vypadla strela du Boisa od modrej. V 36. minúte poistil náskok favorita zblízka Suter - 3:0. V treťom dejstve pridali ďalšie góly a definitívne rozhodli o svojom triumfe. Najprv predviedol šikovnú sťahovačku a bekhendové zakončenie Rufenacht, Suter piatym gólom vyhnal Daltona z bránky, no jeho náhradník Sungje Park inkasoval už minútu a pol po príchode na ľad z hokejky Schäppiho. V 52. minúte skompletizoval hetrik Suter a v 56. uzavrel vysoký triumf 8:0 Corvi.