Politológ: V Taliansku cítiť pred voľbami neistotu viac ako inokedy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bologna/Bratislava 2. marca (TASR) - S talianskou politikou sa často spája slovo neistota. V súčasnosti je tú neistotu v krajine cítiť ešte viac ako inokedy. Nadchádzajúce parlamentné voľby sa budú riadiť novým volebným systémom, ktorý vyvoláva veľa otáznikov a jasného víťaza hneď neprinesie. V rozhovore pre TASR to uviedol taliansky politológ Francesco Niccolo Morro.

Podľa odborníka z Bolonskej univerzity nový taliansky volebný systém, podľa ktorého sa po prvý raz budú konať nedeľné parlamentné voľby, môže v krajine prispieť k politickej nestabilite.

"Na základe predošlých volebných systémov bolo po hlasovaní takmer hneď jasné, kto získal väčšinu, kto bude vládnuť. Z volieb teda vzišli 'víťazi'. Väčšiny boli síce tesné a koalície niekedy veľmi krehké, ale boli. Nový zmiešaný volebný systém, ktorý funguje na základe väčšinového a pomerného prerozdelenia mandátov, však zrejme víťaza hneď po volebnej noci neprinesie," priblížil Morro.

V číslach to podľa politológa vyzerá asi tak, že 37 percent mandátov v oboch komorách talianskeho parlamentu (232 kresiel v Poslaneckej snemovni a 116 v Senáte) by malo byť rozdelených medzi kandidátov zvolených väčšinovým volebným systémom a približne 61 percent (386 v snemovni a 193 v Senáte) sa rozdelí podľa pomerného volebného systému. O zvyšných 12 mandátoch v snemovni a šiestich v Senáte rozhodujú Taliani žijúci v zahraničí. Tieto pozície sa taktiež budú rozdeľovať pomerne.

Morro v tejto súvislosti pripustil, že "situácia, ktorá v Taliansku po voľbách nastane, sa pravdepodobne bude podobať na nedávne snahy o formovanie vládnej koalície v Nemecku". Je podľa jeho slov len veľmi ťažké predpovedať, "ako a či vôbec sa dvom najväčším hráčom, ktorí vedú v talianskych predvolebných prieskumoch, podarí zostaviť vládnu koalíciu".

Jedným z týchto "hráčov" je podľa politológa Hnutie piatich hviezd (M5S). "M5S figuruje na prvých priečkach predvolebných prieskumov a najlepšie ho vystihuje slovo protisytémový. Stavia sa proti predstavám či už bývalého, alebo súčasného talianskeho vedenia. Do popredia svojho programu vsúva ľudí a ich požiadavky, na ktoré podľa jeho predstaviteľov ani talianski, ani európski lídri nekladú dostatočný zreteľ," analyzoval Morro.

Doplnil však, že "Hnutie piatich hviezd momentálne zvýrazňuje rozdiely, ktoré ho odlišujú od ostatných politických hnutí, avšak už nevystupuje tak euroskepticky ako v minulosti. Jeho rétorika vymäkla."

Druhým výrazným kandidátom je podľa Morra hnutie Forza Italia (FI), ktorého lídrom je bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi. "Strana kandiduje vo volebnej koalícii s dvomi krajne pravicovými stranami – Liga Severu a Bratia Talianska. Podľa prieskumov je možné, že tieto hnutia získajú dostatok poslaneckých kresiel na sformovanie vlády, no nebudú môcť vládnuť samostatne," uviedol.

Morro tiež ozrejmil, že v nedeľu budú mať pri hlasovaní "veľké slovo" voliči na juhu Talianska, kde sú najväčšími súpermi práve M5S a Berlusconiho Forza Italia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.