EK: V ochrane životného prostredia SR pokročila, stále však zaostáva

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 10. marca (TASR) - V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK).

Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok. Na nich v roku 2016 skončilo 66 percent komunálneho odpadu. Miera recyklácie vrátane kompostovania bola 23,2-percentná, európsky priemer je pritom takmer dvojnásobný.

Zastúpenie EK na Slovensku vidí nádej napríklad v celoeurópskej stratégii pre plasty. "Veríme, že stratégia, ktorá bola prijatá na európskej úrovni na začiatku tohto roka, pomôže aj Slovensku tento problém riešiť," uviedol vedúci zastúpenia Ladislav Miko.

Slovensko by podľa komisie malo viac využívať daňové nástroje, ktoré sú v kompetencii národných vlád. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR už pripravilo reformu poplatkov za skládkovanie, ktorá má viesť k nárastu triedeného zberu a recyklácie odpadov. Novelizáciu zákona o odpadoch, ktorou rezort zaviedol napríklad poplatky za igelitové tašky, Miko považuje za "krok správnym smerom".

Európska komisia si všimla aj konflikt medzi ochranármi prírody a zástupcami lesnej správy v súvislosti s ťažbou dreva, do ktorého sa zapojila aj verejnosť cez kampaň "My sme les". "Ťažba dreva stúpa a negatívne ovplyvňuje stabilitu slovenských ekosystémov," píše v správe.

Opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia podľa Európskej komisie meškajú, najmä v oblasti dopravy a vykurovania domácností. Problém vidí aj v nedostatku vzorkovacích miest pre meranie kvality ovzdušia. Envirorezort v tejto oblasti pripravuje stratégiu ochrany ovzdušia, pre občanov zatiaľ spustil informačný portál o správnom vykurovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.