Najvyšší súd dospel k verdiktu v kauze Zemanových tvrdení o Peroutkovi

Český prezident Miloš Zeman, archívna snímka. Foto: TASR - Marko Erd

Praha 17. mája (TASR) - Najvyšší súd Českej republiky rozhodol o dovolaniach podaných v kauze výrokov prezidenta Miloša Zemana o známom prvorepublikovom novinárovi Ferdinandovi Peroutkovi. Znenie verdiktu zatiaľ súd nezverejnil, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Dovolania, o ktorých rozhodoval najvyšší súd, podali právnici prezidenta Zemana a Peroutkovej vnučky Terezie Kaslovej. Príslušný verdikt bude zverejnený až po vyhotovení písomného zdôvodnenia rozsudku, najneskôr 7. júna, dokedy by ho mali doručiť aj obom stranám sporu.

Meno Ferdinanda Peroutku (1895-1978) sa v Česku už dva roky často spomína v súvislosti so sporom, ktorý proti Pražskému hradu vedie jeho vnučka Terezie Kaslová. Namieta proti tomu, že prezident ČR prisúdil jej starému otcovi autorstvo článku Hitler je gentleman a výrok "ak nemôžeme spievať s anjelmi, musíme vyť s vlkmi", ktorý mal podľa Zemana dokazovať fascináciu dobových intelektuálov nemeckým nacizmom.

Existenciu článku sa Pražskému hradu napriek snahám hovorcu Jiřího Ovčáčka nepodarilo dokázať. Podľa historikov Peroutka takýto článok vôbec nenapísal. Zeman však trvá na tom, že ho čítal. Autorom výroku o vytí s vlkmi, ktorý sa objavil v článku z roku 1938 o nacistickej hrozbe v Európe, nie je v skutočnosti Peroutka, ale novinár Jan Stránský.

Súd nižšej inštancie nariadil Kancelárii prezidenta republiky, aby sa ospravedlnila za výrok, v ktorom bol Peroutka označený za autora článku Hitler je gentleman, nie však sa nesprávne prisúdenie výroku o vytí s vlkmi.

Hrad sa však v stanovenej lehote neospravedlnil a Kaslová preto v roku 2016 podala návrh na exekúciu, ktorá mala byť vykonaná formou ukladania pokút prezidentskej kancelárii. K exekúcii však napokon nedošlo a obe strany sa v rámci sporu obrátili s dovolaniami na Najvyšší súd ČR.

Vyjadrenie na adresu Peroutku Zeman predniesol v januári 2015 v prejave venovanom 70. výročiu oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.