Česko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,1

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cheb 22. mája (TASR) - V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra (EMSC) magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. Uviedol to Český rozhlas na svojej stránke iRozhlas.cz.

Podľa agentúry DPA išlo o najsilnejší otras od 10. mája. Nahromadená energia sa totiž v Chebsku neuvoľňuje vo forme jednorazových ničivých otrasov, ale formou zemetrasných rojov. Vďaka tomu sa uvoľní postupne a bez významnejších následkov, píše iRozhlas.cz.

Podľa príspevkov na sociálnych sieťach otrasy cítili aj obyvatelia Karlových Varov, ktoré sú od miesta pravidelných zemetrasných rojov vzdialené vzdušnou čiarou okolo 30-40 kilometrov.

Ďalších obyvateľov regiónu zemetrasenie a hlboké dunenie prebudilo. Chvenie pocítili dokonca aj niektorí obyvatelia Prahy a okresov Most a Pardubice.

Najsilnejšie otrasy sa v Chebsku vyskytli na prelome rokov 1985 a 1986, keď dosiahli silu 4,6 stupňa a vznikali trhliny v stenách alebo sa zrútili komíny na domoch.

Posledné silnejšie otrasy s magnitúdou 4,3 sa vyskytli v roku 2014.

Prehľad zemetrasení v Českej republike

2008 – západné Čechy
8. októbra – Zemetrasenie so silou 2,5 stupňa na Richterovej stupnici zaznamenali v noci v regióne západočeského mesta Cheb. Podobné otrasy zeme tam predtým zaregistrovali naposledy v roku 2000.
10. októbra – Séria malých zemetrasení na západe Čiech pokračovala. Seizmológovia namerali otrasy v sile až 4,3 stupňa Richterovej stupnice. Ich epicentrum sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov v katastri obce Nový Kostel v okrese Cheb. Obyvatelia Nového Kostela uviedli, že otrasy bolo cítiť, triasli sa okenné tabule a kývali sa lustre. Záchvevy zeme sprevádzal aj hlboký dunivý zvuk.
14. októbra – Na západe Čiech naďalej trvala zvýšená seizmická aktivita; 14. októbra večer seizmografy ukázali hodnotu 4,1 na deväťbodovej Richterovej škále.
28. októbra – Ďalšie zemetrasenie s intenzitou okolo 4 stupňov zaregistrovali seizmologické prístroje i obyvatelia na západe Čiech v okresoch Cheb, Sokolov a Karlove vary.
Zemetrasenia na západe Čiech nie sú výnimočné. Nejde však väčšinou o uvoľňovanie napätia na tektonických zlomoch, ale o pozostatok vulkanickej činnosti. Niekedy ide o stovky až tisícky otrasov, ktoré sú označované za roj. V rokoch 1985 a 1986, ale aj na jeseň 2000 trvali tieto roje až štyri mesiace. Podľa Richterovej stupnice sú zemetrasenia do hodnoty 4,9 stupňa klasifikované ako slabé.

2011 – západné Čechy
25. augusta – Otrasy s intenzitou do 4 stupňov zaznamenali v západných Čechách v oblasti Karlových Varov a Chebu.
31. decembra – Ďalšie zemetrasenie v Karlovarskom kraji dosiahlo takisto intenzitu 4 stupne. V oboch prípadoch z roku 2011 nešlo o pozostatok vulkanickej činnosti, ale o tektonické zemetrasenie.

2014 – západné a stredné Čechy
31. mája – Zemetrasenie bolo citeľné nielen v západnej, ale aj strednej časti Čiech; jeho intenzita sa pohybovala v rozmedzí 4,3-4,5. Išlo o najničivejšie zemetrasenie v novodobých dejinách - podľa medializovaných informácií občania nahlásili škody v súhrnnej výške viac než 10 miliónov Kč (do 400.000 eur).
4. augusta – Ďalšie zemetrasenie zasiahlo v noci na 4. augusta západ Čiech. V okrese Cheb sa zem triasla silou, ktorá podľa meracích systémov prekonala magnitúdu 4,0. Epicentrum podľa údajov webových stránok Geofyzikálneho ústavu Českej akadémie vied sa zrejme nachádzalo na česko-nemeckej hranici pri Aši.

2017 – západné Čechy
11. júla – Opakované otrasy zeme zaznamenali popoludní v okolí Sokolova a Chebu v Karlovarskom kraji na západe ČR. Mierne zemetrasenia s magnitúdou asi 3,5 nespôsobili materiálne škody ani ujmy na zdraví občanov.

2017 – Ostrava
10. decembra - V noci prebudilo mnoho ľudí v oblasti Ostravy rinčanie pohárov či hojdanie postelí. Podľa českých seizmológov oblasťou otriaslo zemetrasenie s magnitúdou približne 3,5.
Podobne silné otrasy sa v lokalite vyskytujú pomerne výnimočne, raz za niekoľko desiatok rokov. Na rozdiel od zemetrasení v západných Čechách išlo o výsledok tektonickej činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.