Novela o vodnom zákone vyvoláva v parlamente búrlivé reakcie

Ilustračné foto Foto: TASR/Youtube

Bratislava 2. júla (TASR) - Voda nie je tovar, je to dedičstvo, ktoré treba chrániť. V úvode šiesteho rokovacieho dňa 36. schôdze Národnej rady (NR) SR to vyhlásil poslanec za OĽaNO Igor Hraško v diskusii o novele vodného zákona z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD).

Svoje rečnícke vystúpenie začal netradične, v kroji zaspieval slovenskú hymnu. Zdôraznil, že sa nemáme hanbiť za to, že sme Slováci, a máme si chrániť pitnú vodu a šetriť ju pre Slovákov, nie vyvážať do zahraničia. Pochybuje o snahe vlády chrániť vodu. Pripomenul, že Smer-SD bol vo vláde aj vtedy, keď kabinet pripravil Slovákov napríklad o teplý vzduch (emisná kauza, pozn. TASR).

K novele sa očakáva v parlamente široká diskusia, čomu nasvedčuje aj počet písomne prihlásených rečníkov. O slovo sa prihlásilo 12 poslancov, po ich vystúpeniach bude možné hlásiť sa ústne.

Minister Žiga zdôraznil, že treba chrániť národné bohatstvo, ktorým voda je. Reguláciu vývozu pitnej vody, ktorú má novela zaviesť, odôvodnil potrebou chrániť Slovensko pred jej nekontrolovaným vývozom a drancovaním vodných zdrojov.

Tvrdenia opozície a mimovládnych organizácií o privatizácii vody minister odmieta. "Tvrdenie, že novela prináša privatizáciu, je klamstvo a nezmysel," zdôraznil s tým, že voda je a musí zostať majetkom štátu. Ako dodal, cieľom právnej normy nie je podpora obchodu, ale regulácia, ktorá v súčasnosti chýba.

Kritikom je aj sieť environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum. Šéfa envirorezortu žiada, aby z novely paragrafy definujúce vývoz vody do zahraničia vypustil. Pripomienky Ekofórum zhrnulo v stanovisku, ktoré zverejnilo na svojej internetovej stránke. Vyjadrilo v ňom podporu autorom hromadnej pripomienky k novele, pod ktorou je v súčasnosti podpísaných viac ako 50.000 občanov.

Vyzýva ministra na stiahnutie vodného zákona

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) by mal okamžite stiahnuť návrh novely vodného zákona. Na dnešnej tlačovej konferencii ho na to vyzval poslanec OĽaNO Igor Hraško, ktorý označil Hraško za ohavný.

"Nech si minister uvedomí, že pácha vlastizradu a bude musieť niesť dôsledky. Vláda nám už ukradla vzduch, slnko a teraz sa chystá ukradnúť vodu. Chce nám ukradnúť naše základné ľudské právo, vodu tak potrebnú pre všetkých. My si to právo budeme chrániť a brániť a ak to nepôjde na pôde NR SR, máme aj iné možnosti," upozornil Hraško.

Igor Hraško Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podľa jeho slov by sa občania mali prísť opýtať Žigu, prečo ich chce pripraviť o vodu a prečo chce schváliť proces, ktorý vedie k biznisu pár vyvolených, ale môže ožobráčiť náš všetkých. "Mala by sa spraviť relevantná štúdia potrieb a možností vody u nás na Slovensku. Urobme kroky, aby sme o 50 či 100 rokov mohli chrániť občanov, aby sa vždy dostali k vode," odporučil.

Hraško je totiž presvedčený, že navrhovaná novela umožní vyvážať pitnú vodu zo Slovenska. "V niektorých častiach sveta sa ľudia dostanú k vode len ťažko, prečo ju my chceme vyvážať? Minister Žiga nevie povedať, koľko máme zásob pitnej vody, ale chce prideľovať licencie na prebytky podnikavcom. Vodu si nesmieme nechať vziať bez toho, aby sme sa neozvali. A budeme kričať hlasno," dodal.

K novele sa očakáva v parlamente široká diskusia, čomu nasvedčuje aj počet písomne prihlásených rečníkov. O slovo sa prihlásilo 12 poslancov, po ich vystúpeniach bude možné hlásiť sa ústne.

Voda nesmie byť tovarom

Voda nesmie byť tovarom, ale navrhovaná novela vodného zákona umožní jej predaj do zahraničia. Ustanovenia novely totiž jasne hovoria o možnosti vyvážať vodu potrubím a spôsobe udeľovania licencií na predaj vody. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil poslanec KDH Peter Muránsky.

"Ak minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) nestiahne sporné ustanovenia, KDH bude hlasovať proti novele. Pod rúškom rôznych transformácií európskych noriem sa tu totiž objavuje aj možnosť prevodu a predaja vody do zahraničia," vyhlásil. Podľa jeho slov Žiga tvrdí, že v súčasnosti neexistuje regulácia v obchodovaní s vodou, a že je preto potrebné ju zaviesť. "Ministerstvo však do budúcnosti obchod s vodou predpokladá," uistil poslanec.

Peter Muránsky Foto: TASR/František Iván

Za veľmi spornú považuje Muránsky aj s novelou súvisiacu vyhlášku, ktorá zavádza poplatok 20 centov za liter pri minerálnych vodách. "Bude to znamenať výrazný nárast cien slovenských minerálnych vôd. Ľudia tak budú nútení si kupovať minerálne vody v Rakúsku alebo v Českej republike. Takéto znenie vyhlášky je absolútne neprijateľné a likvidačné," zdôraznil.

Starostka obce Tichý Potok Ľubica Džugánová (KDH) uviedla, že v týchto dňoch sa spustil proces prípravy výstavby vodnej nádrže Tichý Potok pri Sabinove. "Ja ako starostka som prekvapená, že štát ide predávať pitnú vodu a v našej obci, už 40 rokov plánuje výstavbu veľkého vodného diela, ktorým chce zásobovať oblasť Košíc a Prešova. Zásadne nesúhlasíme so spustením tejto výstavby, ktorá bude mať negatívny dopad na región," dodala Džugánova.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac preto vyzval Žigu na zmeny v zákone. "Vyzývam ministra, aby stiahol sporné časti zákona, ktoré umožnia vývoz pitnej vody do zahraničia a nariadenie, ktoré spoplatňujú čerpanie minerálnych a liečivých vôd. Rovnako vyzývam na zastavenie aktivít súvisiacich s prípravou výstavby vodnej nádrže Tichý Potok. Nehazardujme s vodou, ktorá nás drží nad vodou," uzavrel Zajac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.