Messi a Di Maria spasili Argentínu, Švajčiari sa lúčia s Hitzfeldom

Argentínsky hráč Angel di Maria (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Lionelom Messim víťazný gól počas predĺženia vo futbalovom zápase osemfinále Argentína - Švajčiarsko na MS 2014 vo futbale v brazílskom Sao Paule 1. júla 2014. Foto: TASR/AP

Brasilia 2. júla (TASR) - Argentína sa na futbalových MS v Brazílii ako jeden zo spolufavoritov síce trápi, ale víťazí vždy o jeden gól a postupuje. Osemfinálovú drámu proti Švajčiarsku v predĺžení rozhodla akcia Lionela Messiho v 118. minúte a presná strela aktívneho Angela Di Mariu.

Helvéti, na lavičke ktorých sa rozlúčil s úspešnou trénerskou kariérou Nemec Ottmar Hitzfeld, sa za výkon hanbiť vôbec nemusia a pri troche šťastia pri hlavičke Blerima Džemailiho do tyčky v úplnom závere to dokonca mohlo skončiť úplne inak.

Vo štvrťfinále sa dvojnásobný majster sveta z Južnej Ameriky stretne s Belgickom, ktoré rovnako v predĺžení zdolalo v mimoriadne kvalitnom a atraktívnom súboji USA (2:1). A tam sa pravdepodobne už nebude môcť spoliehať iba na výnimočnosť Lionela Messiho, ktorý sa opäť stal mužom zápasu podľa FIFA. Celý zápas výborne bránený totiž v 118. minúte predviedol opäť raz skvelú individuálnu akciu, následne prihral ideálne Di Mariovi a ten rozhodol.

"Bol to duel, ktorý sme si zaslúžili vyhrať po 90 minútach. Hoci v prvom polčase mali Švajčiari dve čisté šance. V druhom sme jasne dominovali, mali sme päť alebo šesť striel na bránu a aj v predĺžení sme mali viac šancí. Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas, aj keď je tu stále dosť priestoru na zlepšenie," povedal tréner Argentíny Alejandro Sabella. Aktívny Di Maria sa dlho trápil, veľmi sa síce snažil, aj v zakončení bol usilovný, ale dlho sa mu nedarilo. Až napokon vyťažil zo skvelej práce Messiho. "Nezáleží, či to bol pekný alebo škaredý gól. Jediné, čo je dôležité, že Argentína na turnaji odohrá ešte najmenej jeden zápas," povedal autor rozhodujúcej strely, ktorú umne umiestnil za chrbát bezmocného brankára viac ako sympatických Švajčiarov Diega Benaglia. Ten dlho držal spoluhráčov nad vodou, ale napokon kapituloval. "Dôležitý je postup do ďalšej fázy. Bolo to skutočne ťažké. Ale vedeli sme, že to bude ťažký zápas," povedal Messi, ktorý strelil štyri zo siedmich gólov "La Albiceleste". Argentíne bude proti Belgicku chýbať suspendovaný obranca Marcos Rojo (2 ŽK).

Ottmar Hitzfeld (vľavo) Foto: TASR/AP Photo

Profesionál aj napriek tragédii

Kouč Hitzfeld, ktorému pred súbojom zomrel brat, mohol držať hlavu aj po vyradení poriadne vysoko. "Urobili sme im to poriadne ťažké. Ale oni si zachovali pokoj a chladnokrvnosť, čo ukazuje, že Argentína má dobré mužstvo," uviedol a nervydrásajúcu drámu tiež prirovnal k súboju vo finále Ligy majstrov 1997/1998 na Nou Campe, kde ako tréner Bayernu stratil titul proti Manchestru United s koučom Alexom Fergusonom v nadstavenom čase (1:2). "Bolo to podobné ako proti Manchestru United. Keď ste tak blízko a úplne na konci všetko stratíte, chcete ísť na ihrisko ku svojim hráčom. Som na nich ohromne pyšný, tento turnaj môžeme opustiť s hlavami vysoko. Som pyšný, akú vášeň a zanietenie ukázali. Boli sme pokojní a takticky výborne pripravení. Tiež sme mali svoje šance, aby sme zvíťazili, najmä na konci, ale nepodarilo sa to. V posledných troch minútach zápasu bolo vidieť všetko, čo sa trénerovi môže stať v stretnutí. Sú to také emócie, že tento šport musíte jednoducho milovať. Myslím, že sme si vo svete urobili množstvo priateľov, reakcie mužstva po zápase boli neskutočné."