S. DJANKOV: Pád Radičovej vlády majú na svedomí aj európski politici

Iveta Radičová Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. júla (TASR) - Na páde vlády Ivety Radičovej majú zásluhu aj európski politici. Povedal to v rozhovore pre TASR bývalý bulharský minister financií a autor knihy „Vnútri eurokrízy“ Simeon Djankov. „Vtedajšia slovenská vláda si získala veľký kredit, že trvala na prijatí rozšírenia dočasného eurovalu aj za cenu vlastného pádu. Bolo to nepopulárne rozhodnutie, ale to nielen na Slovensku. To, čo sa stalo Radičovej vláde, však padá aj na vrub európskych politikov, ktorí mali prísť na Slovensko a zrozumiteľne vysvetliť, prečo je prijatie tejto dohody dôležité a uľahčiť tak úlohu kabinetu“, zdôraznil Djankov.

Djankov vo svojej knihe formuloval sedem štádií, kľúčových pre vývoj finančnej krízy v Európe. Pád Radičovej vlády a následné schválenie rozšírenia dočasného eurovalu na Slovensku ako v poslednej krajine eurozóny označil ako tretie štádium. Djankov ho zároveň považuje za veľmi trpký moment.

„O dva mesiace neskôr boli parlamentné voľby vo Fínsku, kde musela stredopravá proeurópska vládna koalícia, veľmi podobná tej slovenskej, vysvetľovať voličom, prečo je potrebná solidarita v rámci eurozóny. Všetci dôležití európski politici vtedy pricestovali do Fínska a podporili vládu a jej politiku. Toto na Slovensku chýbalo a zároveň spôsobilo, že vláda dopadla ako japonský pilot kamikadze,“ dodal Djankov, ktorý označil aj rozhodnutie, ktoré zachránilo euro, ako funkčnú menu.

„Bolo ním vyhlásenie nového šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho v júli 2012, že banka použije všetky prostriedky, aby eurozóna ostala pohromade. Investori začali opäť veriť eurozóne a kupovať dlhopisy jej členov“, uzavrel Djankov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.