Nemci brzdia emócie, sústreďujú sa na finále

Tréner nemeckej futbalovej reprezentácie Joachim Löw Foto: TASR/AP

Belo Horizonte 9. júla (TASR) - Futbalisti Nemecka v utorok šokovali celý svet. Do finále majstrovstiev sveta postúpili po suverénnom víťazstve nad päťnásobnými šampiónmi z Brazílie 7:1, no aj napriek tomu tréner Joachim Löw brzdil prehnanú eufóriu a pristupoval k svojmu súperovi s rešpektom.

"Až do dneška odohrala Brazília skvelý turnaj. Je to úžasný tím s úžasnými hráčmi," uviedol hlavný kormidelník Nemecka, ktorý si tiež zaspomínal na semifinálovú prehru na "domácom" šampionáte v roku 2006. Nemci vtedy na štadióne v Dortmunde podľahli Taliansku 0:2 po predĺžení. "Aj my sme boli v roku 2006 plní nádejí. Avšak v takýchto zápasoch je cítiť tlak na hostiteľskú krajinu. Všetkých 200 miliónov ľudí chcelo vidieť tím vo finále. Je mi ľúto trénera Scolariho, viem, ako sa cíti."

"Nationalelf" rozhodol o svojom postupe prakticky za 18 minút. V rozmedzí 11. až 29. minúty brazílska obrana totálne vybuchla a nemecký tím sa dostal do pohodlného vedenia 5:0. Postupne sa do streleckej listiny zapísali Thomas Müller, Miroslav Klose, Toni Kroos (2 góly) a smrtiacu polhodinovku nemeckého tímu zavŕšil piatym gólom Sami Khedira. Veterán Klose dosiahol rekordný 16. presný zásah na finálových turnajoch MS, čím sa na čele historických tabuliek odpútal od brazílskej legendy Ronalda. V 69. minúte zvýšil na 6:0 striedajúci Andre Schürrle a o desať minút ten istý hráč strelil siedmy gól. V 90. minúte Oscar už iba skorigoval prehru domáceho tímu na konečných 1:7.

"Aj napriek vysokému víťazstvu a postupu, musíme zostať pri zemi a pripraviť sa na ďalší krok. Žiadna eufória," dodal Löw. Tomu, čo sa na ihrisku na Estadio Mineirao v Belo Horizonte stalo, nemohol uveriť ani dvojgólový Toni Kroos: "Niečo neuveriteľné. Zdolali sme Brazíliu v jej vlastnej krajine. Ale cieľ sme zatiaľ nesplnili, chceme vyhrať v nedeľu." Pri hodnotení duelu sa krotil i obranca Mats Hummels, aj podľa neho netreba po vysokom semifinálovom triumfe podľahnúť emóciám, ale sústrediť sa na posledný, no zároveň najťažší súboj. "Prekvapilo nás, čo sa odohralo na ihrisku. Je to zvláštne, čo sme dosiahli. Budeme robiť všetko pre to, aby sme dosiahli sen, ktorý pred sebou máme." Na jeho slová nadviazal spoluhráč Thomas Müller: "Toto samozrejme nikto nečakal. Jednoducho sme veľmi dobrý tím."

"Die Mannschaft" sa vo finále (v nedeľu 13. júla) stretne s lepším z dvojice Argentína - Holandsko (hrá sa v stredu o 22.00 SELČ). "Nikto si nesmie myslieť, že je nezdolateľný. Oba tímy, Argentína aj Holandsko, odohrali výborný šampionát. Oba majú skvelých hráčov. Lionel Messi, Gonzalo Higuain, Robin Van Persie, Arjen Robben, to sú hráči, ktorí môžu rozhodnúť zápas. Nebude to ako toto semifinále," zamyslel sa Löw.