Ľ. Kaník: Otázku ústavných sudcov len tak nenecháme

Ľudovít Kaník Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 29. júla (TASR) - Opozičná SDKÚ-DS sa nevzdáva tlaku na vládny Smer-SD, aby sa vyriešila otázka dvoch chýbajúcich ústavných sudcov. Pre TASR to dnes povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, ktorý už v tomto smere podnikol niektoré kroky. Súčasný patový stav vznikol po tom, ako prezident SR Andrej Kiska akceptoval len jedného parlamentom zvoleného kandidáta na ústavného sudcu namiesto troch a vypýtal si nových uchádzačov. Národná rada (NR) SR mu ich zatiaľ nechce dať.

Po tom, čo Kaník neúspešne žiadal Ústavnoprávny výbor NR SR o zaujatie právneho stanoviska k tejto situácii, chce aktuálne diskutovať s členmi výboru, aby iniciovali rokovanie na túto tému. "Nenecháme to len tak. Chceme osloviť napr. nových členov ústavnoprávneho výboru, ako je Edita Pfundtner (nezaradená). Určite s ňou budeme spolupracovať," avizoval s tým, že súčasná situácia nie je štandardná a treba sa snažiť o zvolenie nových kandidátov.

Pfundtner pripustila, že to opoziční členovia budú vo výbore navrhovať, je však skeptická, či to bude mať účinok. "Ja som už hovorila s niektorými členmi. Postavili sa k tomu tak, že sami nevedia, aké stanovisko zaujať. Ja sa obávam, že vôbec nebude politická vôľa situáciu riešiť. Nemám problém dohodnúť sa s pánom Kaníkom a ostatnými kolegami, aby sme v ich mene túto tému iniciovali. Vo výbore sme ale v menšine a obávam sa, že sa to nebude riešiť," povedala pre TASR.

Po tom, čo Kaník žiadal ústavnoprávny výbor o zaujatie stanoviska, mu šéf výboru Róbert Madej (Smer-SD) odkázal, že sa tým zaoberať nebude, lebo Kaníkov podnet neobsahoval podpis žiadneho z členov výboru. "Pánovi Kaníkovi som odpísal, že jeho žiadosť nespĺňa zákonné náležitosti. Navyše, každý člen môže na začiatku rokovania výboru navrhnúť nový bod programu, o čom sa bude následne hlasovať," deklaroval Madej s tým, že ak bude návrh opozície v súlade s rokovacím poriadkom, zvolá mimoriadny výbor do siedmich dní. Na otázku, aký je jeho názor na potrebu vypísania či nevypísania novej voľby kandidátov na ústavných sudcov, Madej odvetil, že z "hľadiska plnenia si svojej ústavnej povinnosti NR SR urobila všetko, čo urobiť mala".

Prezident Kiska 2. júla oznámil, že novou sudkyňou Ústavného súdu SR na ďalších 12 rokov sa stane len sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová. U ostatných piatich kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Prezident pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal.

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) na to reagoval slovami, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, Kiska však svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu SR namiesto troch nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach Ústavy SR. Myslí si však, že nová voľba nie je možná. "Dnes len viem, že pán prezident nenaplnil článok 101 Ústavy SR. Rešpektujem jeho pohľad, ale on musí rešpektovať zákonodarný zbor ako pilier deľby moci," apeloval.

Na novinársku otázku, v čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať, Paška neodpovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

Kiska neskôr novinárom povedal, že sa chce s Paškom aj na túto tému rozprávať. Odhaduje však, že to nebude skôr ako po letných prázdninách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.