SŠZ varí z vody pre masy, Huba kandiduje do ECU a podporí Iljumžinova

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 29. júla (TASR) - Šach na Slovensku sa postupne vracia k masovosti a to aj napriek tomu, že ho nelichotivá ekonomická situácia núti "variť z vody". V rozhovore pre TASR to povedal Martin Huba, ktorý stojí na čele Slovenského šachového zväzu (SŠZ) od júna 2009. Za ten čas sa mu podarilo prehĺbiť spoluprácu s Medzinárodnou šachovou federáciou (FIDE) a úspešne implementovať do praxe projekt Šach na školách, ktorým sa SŠZ snaží pritiahnuť ku "kráľovskej hre" už najmladších adeptov.

"Počas môjho pôsobenia vo funkcii prezidenta zväzu sa nám podarilo rozbehnúť projekt Šach na školách s pomocou bezúročnej pôžičky od FIDE. Materiálne sme zabezpečili šachové krúžky na pár stovkách základných škôl na Slovensku, ale ešte je potrebné vyškoliť učiteľov a šachových trénerov. Projekt je behom na dlhé trate, už teraz však naša práca prináša prvé plody. V minulom školskom roku sa tisíce detí zúčastnili na kvalitných turnajoch a verím, že vysoké čísla budeme môcť konštatovať aj v tom ďalšom. SŠZ v rámci ďalších aktivít podporil vznik Národnej šachovej akadémie a regionálnych šachových akadémií. Po dlhých rokoch sme na prelome júna a júla zorganizovali v Prievidzi uzavreté majstrovstvá SR mužov, na ktorých hralo 10 našich najlepších šachistov. Snažíme sa podporovať mladé talenty, ktoré majú šancu uhrať normu IM. Vyčlenili sme financie, aby mohli štartovať na kvalitných turnajoch a ich výkonnosť rástla," zhodnotil Huba v rozhovore pre TASR prácu zväzu.

Podľa prezidenta SŠZ je kameňom úrazu športu pod Tatrami nedostatok financií a štátnej podpory. "Šport na Slovensku upadá, situácia je katastrofálna. V šachovom hnutí sme nútení variť doslova z vody, napriek tomu sa vraciame k masovosti. Snažíme sa podporovať kvalitu, pravda, dlhodobo sa šport takýmto spôsobom neudrží a Slovensko bude čím ďalej tým ťažšie získavať medaily z vrcholných podujatí. Maďarsko má údajne väčšie ekonomické problémy ako Slovensko, ale systematická práca a podpora tamojšieho športu sa odzrkadľuje vo výsledkoch. Kým Maďarsko je vo svete šachovou veľmocou, na Slovensku fungujeme ako spolok zapálených amatérov, ktorí pracujú dobrovoľne. Naši najlepší šachisti musia chodiť do práce a popri tom hrajú šach," tvrdí Huba, ktorý je zároveň viceprezidentom ŠK Prievidza a svojho času vydával časopis Moderný šach.

Huba uviedol, že sa nebude tretíkrát uchádzať o priazeň a v máji 2015 po vypršaní mandátu ukončí svoje pôsobenie vo funkcii prezidenta SŠZ. Zo šachového diania však nechce zmiznúť, naďalej by sa rád realizoval v Rozvojovej komisii FIDE, ktorej je členom. Počas blížiacej sa Svetovej šachovej olympiády bude kandidovať na post pokladníka v Európskej šachovej únii (ECU) v tíme gruzínskeho kandidáta Zuraba Azmaiparašviliho. "Náš tím už má prísľub od sponzora na sumu 400.000 eur. Navyše prezident ECU sa vzdá svojho honorára, čo predstavuje spolu za štyri roky ďalších 144.000 eur. Tieto, a aj ďalšie financie sa investujú do rozvojových projektov, či už šachu na školách, šachového vzdelávania, alebo do turnajov. Hlavne bude dôležité napraviť zlé vzťahy s FIDE a v rámci svetového šachu pre Európu získať pozíciu, ktorá jej patrí. Nedostatky súčasnej ECU sú najmä sústavný konflikt s FIDE, pričom Európa stráca podporu a sympatie federácií z iných kontinentov. Druhým problémom je, že nemá prakticky žiadne financie od sponzorov. V prípade zvolenia budem pokladníkom a mojou hlavnou úlohou bude dávať pozor, aby sa každý cent vynaložil účelne a transparentne, a zástupcom ECU predkladať pravidelné správy. Okrem toho samozrejme chcem aktívne pracovať v Prezidentskej Rade, predkladať návrhy, diskutovať," objasnil Huba.

V Tromsö sa počas blížiacej olympiády uskutočnia voľby prezidenta FIDE, pričom už v predstihu prebieha horlivá kampaň. Proti sebe sa postavia dvaja silní kandidáti - súčasný šéf FIDE Kirsan Iljumžinov a Garri Kasparov. Slovensko bude zastupovať Huba ako delegát s hlasovacím právom. Tvrdí, že má jasno v tom, koho podporí. "Iljumžinov je pre Slovensko v týchto voľbách jednoznačná alternatíva. Spolupracujeme s FIDE veľmi seriózne v projekte Šach na školách, náš hlas je vypočutý vždy, keď sa ozveme. Musíme sa preto aj správať ako seriózni partneri. Investoval som veľa svojho času do Kasparova, aby som mu dal šancu dokázať, že by mohol byť dobrým prezidentom FIDE. Stretol som sa s členom jeho tímu vo Viedni, jeho osobne som pozval na Slovensko, aby prezentoval svoj program. Akceptoval som jeho nie veľmi férovú podmienku, aby tam nebol prítomný nikto z FIDE. Po pár telefonátoch zrazu otočil a chcel, aby sme podpísali "kontrakt" o jeho podpore ešte predtým ako príde na Slovensko prezentovať program. Keď som zdvorilo odmietol, tak povedal, že nebudeme strácať čas a odletel do Portorika, kde mimochodom prehral hlasovanie o podpore, následne pár ľudí urazil a odišiel. Vždy budem Kasparova brániť, lebo je to náš šachový idol a v šachovej histórii nás všetkých prežije. Ako prezident FIDE by bol ak nie katastrofou, tak určite adrenalínovým dobrodružstvom s veľmi neistým výsledkom. Môj odhad je, že jednoznačne vyhrá Iljumžinov a zostane prezidentom FIDE," dodal Huba.

Prezident SŠZ sa teší na olympijskú atmosféru za polárnym kruhom, voľby do ECU a FIDE a najmä na šachové zápolenia. Najväčším lákadlom olympiády bude nórsky veľmajster Magnus Carlsen, úradujúci majster sveta a v súčasnosti suverén tejto kráľovskej hry. Svoje želiezka v ohni bude mať aj Slovensko. "Som rád, že muži sa predstavia v silnejšej zostave. Na minulej olympiáde v Istanbule nám chýbal najlepší hráč Janko Markoš. Peter Michalík sa stabilne zlepšuje, jeho sila narástla, Ľubomír Ftáčnik je vo veku 56 rokov neuveriteľnou osobnosťou slovenského šachu. Je veľmi zodpovedný čo sa týka životosprávy a prípravy. Tomáš Petrík má potenciál, je to veľký bojovník. Piatym hráčom je nováčik Tamás Petényi. Chceme, aby si vyskúšal atmosféru olympiády a budem rád, keď sa chytí. U dievčat som sníval, že pôjdu v najsilnejšom zložení. Žiaľ, pre pracovné povinnosti nebude môcť štartovať Regina Theissl Pokorná a pre materské povinnosti naša predvlaňajška jednotka z Istanbulu Zuzka Borošová. Napriek tomu máme silné družstvo, v ktorom dostane šancu mladá Veronika Gažíková. Tá za posledné dva mesiace stratila 100 elo bodov, ale verím, že sa pozviecha a čoskoro bude mať olympijský krst ohňom za sebou. Slovenský šach nemôže urobiť dieru do sveta, nemôžeme sa porovnávať so špičkovými krajinami. Pre porovnanie - v Iráne dávajú ročne na podporu šachu 20 miliónov eur, v Turecku 10 miliónov, my hospodárime s 50.000 eurami. Ak skončia naše tímy v prvej 20-tke, budem veľmi spokojný. Umiestnenie v Top 10 by som považoval za senzáciu," uzavrel Huba v rozhovore pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



1 Komentár

  • piatok

    Šachistom sympatie a podporu.
    Samostane myslia, kto vie, dokedy to ešte bude tolerované...

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.