Dážď komplikuje situáciu v niektorých častiach Slovenska

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Trnava 12. septembra (TASR) - Vzhľadom na väčšie množstvo stečenej vody z polí v dôsledku dažďa na ceste I/51 medzi obcami Boleráz a Šelpice pri Trnave a ceste II/513 medzi Hlohovcom a Kľačanmi polícia žiada vodičov, aby zvýšili opatrnosť a prispôsobili vedenie vozidiel stavu a povahe vozovky a podieľali sa tak na plynulosti v cestnej premávke.

Informovala o tom TASR vedúca zmeny operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Trnava Klaudia Ižoldová.

Na kopaniciach intenzívne prší, stúpajú hladiny riek a potokov

Intenzívne dažde v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) dvíhajú hladiny tokov riek a potokov. Situácia je zatiaľ napriek stúpajúcim hladinám stabilizovaná, jediným miestom, kde výška hladiny dosiahla úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity je rieka Myjava v Myjave.

Podľa informácií o úhrne zrážok, ktoré zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), spadlo v Myjave za 24 hodín až 95,4 milimetra zrážok, čo je najviac na Slovensku. Takmer 50 milimetrov zrážok spadlo za deň aj v Novom Meste nad Váhom.

Podľa hovorcu Myjavy Mareka Hrina, v meste stále intenzívne prší. „Situáciu monitorujeme, vybreženie sledovaných potokov zatiaľ nehrozí. Podľa predpovede by u nás malo pršať do 14.00 h, mali by sme to zvládnuť,“ skonštatoval Hrin.

Ako uvádza na svojej webovej stránke SHMÚ, stúpajú hladiny riek Nitra, Nitrica a Bebrava v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Partizánske, rovnako ako hladiny riek Biela voda pri Púchove a Vlára pri Nemšovej. Nikde však zatiaľ nedosiahla výška hladiny úroveň stupňa povodňovej aktivity.

Hasiči monitorujú povodňovú situáciu v okolí Malých Karpát

Mokré vozovky si vyžadujú od vodičov zvýšenú opatrnosť

Polícia vyzýva vodičov, aby v súvislosti s pretrvávajúcim daždivým počasím zvýšili svoju pozornosť na cestách. V súčasnosti sú všetky cestné komunikácie na území Bratislavského kraja prejazdné, avšak na mnohých úsekoch sa nachádza vrstva nadbytočnej vody.

Zvýšenú úroveň vody na vozovke eviduje polícia v súčasnosti na štátnej ceste II/501, konkrétne v km 8 medzi obcami Pernek a Jabloňové, v km 12 medzi obcami Pernek a Kuchyňa, v úseku km 24 – 29 medzi obcami Rohožník, Sološnica a Plavecké Podhradie, na štátnej ceste I/2 v km 61,8 v smere zo Stupavy na Malacky. Pozornosť je dôvodu zvýšenej úrovne vody na vozovke potrebné zvýšiť aj na Rastickej ulici v Tomášove, na Devínskej ceste medzi Devínskou Novou Vsou a Devínom a na podjazde pod Prístavným mostom.

"Policajné hliadky situáciu na území Bratislavského kraja neustále monitorujú a v prípade potreby budú premávku regulovať. Vodičov preto žiadame, aby na cestách dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva najmä zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky, dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám," uviedla Karina Považanová z Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave.

Podľa informácií Operačného strediska Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave mali dnes bratislavskí hasiči v súvislosti s intenzívnymi zrážkami dosiaľ jeden výjazd v mestskej časti Dúbravka, kde rozvodnený potok hrozil vytopením rodinného domu.

Situácia na rozhraní Lamača a Záhorskej Bystrice je pokojná. Jeden z obyvateľov rodinného domu v časti Plánky, v katastrálnej časti Záhorskej Bystrice, ktorá je v tesnom, bezprostrednom susedstve s Lamačom, má zatopený dvor, zaplavila mu ho voda z blízkeho potoka. Starosta Lamača Peter Šramko tvrdí, že mestská časť zatopená nie je, "Nevyhlasujem žiadny stupeň povodňovej aktivity," povedal o aktuálnej situácii pre TASR. Podľa prednostu Karlovej Vsi Rastislava Velčeka monitorujú situáciu na Devínskej ceste, kde došlo 3. septembra k zosuvu pôdy. "V Záhorskej Bystrici sú v pohotovosti členovia Dobrovoľného hasičského zboru, žiadnu mimoriadnu situáciu však neriešia," uviedol pre TASR starosta mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica Jozef Krúpa.

Hasiči monitorujú situáciu na Záhorí, kde najkomplikovanejšia situácia vznikla na ceste medzi Sološnicou a Plaveckým Podhradím. Voda tu naplavila na cestu blato, preto hasiči vyzývajú vodičov v tomto úseku k zvýšenej opatrnosti. Podobná situácia sa vyskytla aj v úseku cesty Pernek - Jabloňové.

Pod dohľadom hasičov je aj okres Pezinok, najmä oblasti v okolí podhorských obcí Píla, Častá až po Horné Orešany v Trnavskom okrese. Práve pre okresy Pezinok a Trnava vydal SHMÚ povodňovú výstrahu 3. stupňa.

Dážď komplikuje život vo všetkých častiach Trnavského kraja

V dôsledku výdatných zrážok hasiči v Trnavskom kraji doteraz zaznamenali viacero technických zásahov. Najhoršia situácia je na juhu kraja v okresoch Galanta a Dunajská Streda, kde voda zaplavila priestory viacerých rodinných domov. Hasiči vykonávajú odčerpávanie zaplavených priestorov a monitorujú situáciu.

V okrese Piešťany prudký dážď spôsobil podmáčanie a následný zosuv časti svahu v obci Prašník. Situácia v obci je komplikovaná. V týchto chvíľach hasiči vykonávajú evakuáciu asi pätnástich osôb. S vodou hasiči bojujú tiež na Záhorí v okrese Senica. Hasiči na viacerých miestach vykonávajú odčerpávanie vody a monitorujú vývoj situácie a tiež odstraňovali vyvrátené stromy alebo ich časti. V dôsledku zhoršenej poveternostnej situácie neboli zaznamenané žiadne zranenia civilných osôb.

Situáciu v Trnavskom kraji naďalej komplikuje výdatný dážď. Slovenský hydrometeorologický ústav v dôsledku pretrvávajúcich zrážok vyhlásil pre okres Trnava 3. stupeň povodňovej aktivity. Pre ostatné okresy Trnavského kraja je vydaný 1. a 2. stupeň povodňovej aktivity.

TASR informoval krajský hovorca hasičov v Trnave Tomáš Bílik.

Centrum Prašníka zalieva Holeška

Rozvodnený potok Holeška sa v dôsledku dažďa dnes dopoludnia vybrežil a zalial zhruba 4 kilometre cesty v obci Prašník pri Vrbovom v okrese Piešťany. Vodu zhruba do pol metra majú nateraz v domoch pod svahom.

Cesta je zaliata od osady Horné Bóry až po centrum, kde podľa slov starostu Emila Škodáčka chýba už len kúsok a bude zaplavený aj obecný úrad. Pred 11.00 h deložovali deti z miestnej materskej školy a evakuovaní boli obyvatelia domov rómskej osady.

Okolo 6.15 h sa ráno zosunul v osade Fajnory podmáčaný svah na cestu, hlina by mala byť už podľa starostu odprataná. Starosta privolal na pomoc proti vode techniku z miestneho poľnohospodárskeho družstva, dobrovoľných hasičov a zasahujú aj piešťanskí hasiči.

Podhorská obec je dlhá sedem kilometrov, tvorí ju niekoľko osád.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.