Reakcie na výsledky škótskeho referenda za nezávislosť

Smutní prívrženci za nezávislosť Škótska sledujú výsledky referenda. Foto: TASR/AP

Edinburgh 19. septembra (TASR) - Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v dnešnom vyhlásení z bruselskej centrály aliancie privítal vyhlásenie britského premiéra Davida Camerona, že Británia zostane jednotnou krajinou po tom, ako sa škótski voliči v referende vyslovili proti nezávislosti.

"Spojené kráľovstvo je zakladajúcim členom NATO a som presvedčený, že Spojené kráľovstvo bude aj naďalej zohrávať vedúcu úlohu pri tom, aby naša aliancia zostala silná," povedal Rasmussen vo vyhlásení pre médiá.

A dodal, že víta vyhlásenie premiéra Camerona, podľa ktorého sa Spojené kráľovstvo bude naďalej vyvíjať ako jednotná krajina.

Pred referendom v Škótsku Spojené štáty a ďalší spojenci v rámci NATO vyjadrili obavy, že rozbitie jednoty Británie by mohlo viesť k oslabeniu aliancie ako takej, pretože britské jadrové sily sú umiestnené v škótskom prístave a neexistoval konkrétny plán v súvislosti s touto záležitosťou po prípadnom osamostatnení Škótska.

Svet sa ešte úplne nezbláznil, uviedol český premiér k výsledku škótskeho referenda
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes privítal výsledok štvrtkového škótskeho referenda o odtrhnutí sa od zvyšku Británie. Pokladá to za dôkaz, že svet sa ešte úplne nezbláznil, citoval ho spravodajský portál Novinky.cz.

"Výsledok škótskeho referenda mi urobil naozaj radosť. Beriem ho ako drobný dôkaz toho, že svet sa ešte úplne nezbláznil. Je to dobrá správa nielen pre Škótsko a Veľkú Britániu, ale aj pre celú Európsku úniu," vyjadril sa Sobotka k výsledkom referenda len chvíľu po tom, čo ich komentoval aj britský premiér David Cameron.

Ak by sa Británia rozpadla, zdvihla by sa podľa Sobotku vlna nacionalizmu, ktorá by destabilizovala aj ďalšie európske štáty. Sobotka vidí lepšiu budúcnosť Európy v "integrácii, nie v ďalšom štiepení".

"Je dobré, že sa teraz nebudeme musieť zaoberať dôsledkami škótskeho separatizmu, ale môžeme sa namiesto toho v Európe sústreďovať na posilnenie ekonomiky a tiež na bezpečnostnú stabilizáciu krajín v bezprostrednom okolí EÚ," dodal český líder.

Odmietnutie nezávislosti zo strany škótskych voličov je signálom pre širšiu ústavnú reformu v celej Británii. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters britský vicepremiér Nick Clegg v reakcii na štvrtkové referendum, v ktorom sa väčšina škótskych voličov vyslovila proti nezávislosti.

"Som absolútne nadšený, že škótsky ľud prijal toto významné rozhodnutie v záujme ochrany našej rodiny národov pre budúce generácie," uviedol vo vyhlásení Clegg.

"Teraz musíme načas a plne dodržať nový balík právomocí pre Škótsko. Toto referendum nezaznamenalo len novú kapitolu pre Škótsko v rámci Spojeného kráľovstva, ale aj rozsiahlejšiu ústavnú reformu v rámci únie," upozornil Clegg.

Podľa po sčítaní hlasov 31 z celkového počtu 32 volebných obvodov sa za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve vyslovilo 55 percent oprávnených škótskych voličov, pričom proti bolo 44 percent. Volebná účasť predstavovala 86 percent.

Premiér Alex Salmond akceptoval porážku v referende

Škótsky premiér Alex Salmond a vedľa neho aktivista, ktorý je proti nezávislosti Škótska. Foto: TASR/AP

Škótsko sa rozhodlo nestať sa nezávislou krajinou. Povedal to dnes podľa agentúry Reuters nacionalistický líder a prvý minister Škótska Alex Salmond, ktorý zároveň akceptoval porážku v štvrtkovom referende o nezávislosti Škótska.

"Vieme, že je tu väčšina pre NIE kampaň," uviedol Salmon (59) na tlačovej konferencii v Edinburghu a súčasne vyzval Škótov, aby výsledky hlasovania akceptovali. Ako dodal, vzhľadom na mimoriadne vysokú účasť na historickom hlasovaní ide o "triumf demokratického procesu", citovala agentúra AP.

Salmond podľa agentúry DPA poukázal aj na to, že za nezávislosť hlasovalo 1,6 milióna voličov, čo predstavuje "podstatný počet hlasov za nezávislosť Škótska a pre budúcnosť tejto krajiny".

Nacionalistický líder zároveň zdôraznil, že Škótsko bude teraz od Londýna očakávať, že čo najrýchlejšie dodrží svoje sľuby v súvislosti s väčšími právomocami pre Škótsko.

Päťdesiatpäť percent oprávnených škótskych voličov hlasovalo v historickom referende proti nezávislosti; za odtrhnutie od Británie sa vyslovilo 45 percent voličov; volebná účasť predstavovala 86 percent.

Líderka kampane za nezávislosť Škótska priznala porážku

Nicola Sturgeonová Foto: TASR/AP

Líderka kampane za nezávislosť Škótska dnes priznala jej porážku v historickom referende. Britský premiér David Cameron zablahoželal k víťazstvu v referende lídrom kampane proti odtrhnutiu, informovala agentúra Reuters.

Podpredsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová priznala dnes ráno vo vysielaní televízie BBC: "Podobne ako tisíce ďalších v krajine som vložila do tejto kampane svoje srdce i dušu a som skutočne sklamaná, že sa nám v hlasovaní tesne nepodarilo presadiť (víťazstvo) áno."

Aktuálne informácie o výsledkoch škótskeho referenda sa dočítate v tomto článku na portáli Teraz.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.