Exekútor môže siahnuť na nehnuteľnosť, ak dlh prevyšuje 2000 eur

Bratislava 22. septembra (TASR) – Na Slovensku sa uplatňujú od 1. júna, odkedy nadobudla účinnosť novela Exekučného poriadku, určité obmedzenia pri vymáhaní dlhu predajom nehnuteľností dlžníka. Vzťahujú sa aj na dlhy zo spotrebiteľských zmlúv.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš

"Obmedzenie predaja nehnuteľností, v ktorých majú dlžníci trvalý alebo prechodný pobyt, bolo ustanovené do Exekučného poriadku práve z dôvodu ochrany občanov pri spotrebiteľských sporoch. Zároveň, keďže nemožno vylúčiť, že dlžníci majú množstvo 'malých' exekúcií, zákon pripúšťa aj možnosť prelomiť takúto ochranu dlžníka," povedala TASR hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) Stanislava Kolesárová.

Ochrana dlžníka sa vzťahuje len na tie exekúcie, ktoré sa začali po 1. júni 2014 a len na takzvanú drobnú exekúciu, ktorou sa vymáha pohľadávka do 2000 eur.

"Pri pohľadávke, ktorá bez príslušenstva neprevyšuje 2000 eur, exekútor nehnuteľnosť, v ktorej dlžník má trvalý alebo prechodný pobyt, predať nemôže," ubezpečila Kolesárová. Vzápätí však upozornila, že sa to nevzťahuje na iné nehnuteľnosti dlžníka. "Napríklad na garáž, chatu, sklad a podobne. Tieto exekútor môže predať a uspokojiť tak nároky veriteľa, či už je to banka alebo nebanková inštitúcia."

Môže nastať situácia, že dlžník má množstvo exekúcií, ktoré neprevyšujú jednotlivo vymáhanú istinu 2000 eur, ale v súhrne to môžu byť dlžoby značne vysoké. V takom prípade podľa hovorkyne SKE so zákonnou ochranou počítať nemôže.

"Zákon hovorí, že ak sa vymáha viac pohľadávok, ktoré prevyšujú v súhrne 2000 eur a dlžník nemá iný majetok, z ktorého by bolo možné uspokojiť vymáhanú pohľadávku, súd môže schváliť návrh na predaj aj takejto nehnuteľnosti. Návrh na schválenie predaja nehnuteľnosti môže podať súdny exekútor, ktorý ako prvý v poradí zriadil exekučné záložné právo," doplnila Kolesárová. Za drobnú exekúciu, ktorou exekútor vymáha dlh pod 2000 eur, sa nepovažuje exekúcia na vymáhanie pohľadávky na výživnom.

"Obmedzenie predaja nehnuteľnosti, v ktorej má dlžník trvalý alebo prechodný pobyt, sa týchto exekúcií netýka, exekútor aj tieto nehnuteľnosti môže predať a z výťažku uspokojiť nároky na výživnom," doplnila hovorkyňa SKE.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.