To asi naozaj nikoho nezaujíma


POZNÁMKA

To asi naozaj nikoho nezaujíma

  Ivan BROŽÍK

Úlohou médií je prinášať informácie. To v prvom rade. Tak to bolo hádam ešte v časoch novinára menom Samuel Langhorne Clemens. Teda niekedy v prvej polovici devätnásteho storočia. Už vtedy pri zaujímavých informáciách dokázali vydavatelia posielať kolportérov do ulíc s mimoriadnymi vydaniami ich titulov. Mimochodom, ten pán Clemens nebol len tak hocikto. Ale o neho teraz nejde. Ide o jeho oveľa mladších a v oveľa modernejších časoch 21. storočia pracujúcich kolegov. Ak by prostredie výroby potravín, chovu hospodárskych zvierat a pestovania obilnín či iných úžitkových rastlín, ľudovo zvané poľnohospodárstvo, dokázalo znížiť nezamestnanosť v tej-ktorej krajine o polovicu, všade naokolo by to bol zázrak do mimoriadneho vydania alebo aspoň na titulné stránky, kde by to oznamovali palcové titulky.

Na Slovensku sme napríklad dohodu o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky na rokovaniach Európskeho parlamentu za účasti predstaviteľov Európskej komisie a Rady Európy takmer ani nezaregistrovali. Ide o dohodu prijatú na sklonku septembra a o materiál, ktorý by mal platiť od začiatku budúceho roka. Teda dokument, od ktorého budú existenčne závislí aj naši súčasní či budúci poľnohospodári. Výdavky v ňom načrtnuté svedčia o tom, že kapitola Poľnohospodárstvo EÚ predstavuje takmer 38 percent z budúceho sedemročného rozpočtu Únie (2014 2020). Vyčlenená suma má zabezpečiť, že ani jeden jej členský štát nedostane menej ako 75 percent priemeru EÚ do roku 2019. Finančná podpora na hektár pôdy nesmie byť menšia ako 60 percent z priemeru grantov udelených do roku 2019 v rovnakej správnej alebo poľnohospodárskej oblasti. Výrazne bude podporovaná aktívna účasť mladých poľnohospodárov, ktorí by mohli čerpať ďalšie dotácie vo výške 25 percent počas prvých piatich rokov. Aspoň tak to avizuje Európska komisia. Podľa uzavretej dohody členské štáty budú môcť stanoviť vyššie dotácie pre znevýhodnené oblasti.

Dohoda tiež určila, že v období rokov 2014 až 2020 sa preinvestuje viac ako 100 miliárd eur na pomoc poľnohospodárom v boji proti problémom, ktoré sú spojené s eróziou a so znečistením pôdy, problémom s vodou, biodiverzitou a so zmenami klímy. V oblasti priamych platieb pre poľnohospodárov budú mať prioritu žiadosti týkajúce sa troch poľnohospodárskych praktík, prospešných pre životné prostredie. Ide o diverzifikáciu pestovaných plodín, zachovanie trvalých pasienkov a od roku 2018 o zachovanie oblastí „ekologického záujmu“. Nuž, určite je dôležitejšie informovať o súdnom procese veľkodcéry istého magnáta z východu republiky alebo o tom, že zas nejaký blázon nezvládol svoju limuzínu a spolu so stromom zlikvidoval aj sám seba. Prinajlepšom. Alebo o príbuzenských prepojeniach na ministerstve. Mali by sme si však konečne uvedomiť, čo je u nás na Slovensku a pre jeho obyvateľov podstatné. A čo je napokon podstatné – logicky – aj pre samotné Slovensko. Už je načase.                                                                



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.