Transparentné aj občianstvo


turul štvorecŽeby sa približoval koniec inštitúcie zvanej štát?

Transparentné aj občianstvo

Ján ČERNÝ

Pri vstupe do ambulancie lekára si pýtajú preukaz poistenca. Na každej vrátnici zas občiansku legitimáciu, niekde si ju aj naskenujú. Policajti pri cestnej kontrole vás bez nahliadnutia do vodičského určite ďalej nepustia. Za istých okolností však k voľbám základný preukaz totožnosti nepotrebujete. Stačia dvaja svedkovia, ktorí vás či už transparentne alebo netransparentne – poznajú.

Naozaj nepotrebujete nič iné na to, aby ste legálnym a nespochybniteľným občanom Slovenska organizovali ich verejný politický či samosprávny osud. Samozrejme, ak ste v dostatočnom počte, čo napríklad v niektorých obciach aj môžete byť. Kým vám štát nedokáže opak, platí, že volíte ako občania Slovenskej republiky. Stačí totiž iba vaša lož. A tá je nateraz viac ako všetky zákony štátu.

CUDZINCI V ZOZNAMOCH

Budeme voliť prezidenta, starostov, parlament... Budeme ich voliť my, alebo nám ich zvolia cudzinci? Či politické strany, existujúce v rozpore so zákonom, ak na ich čele stoja cudzinci? Právomoci Ústrednej volebnej komisie sú také, aké sú. Môže robiť iba to, čo jej ukladá zákon. To isté sa týka aj Ústavného súdu SR. Nijakej inštitúcii zákon neukladá povinnosť pozastaviť výkon občianskych práv občanovi, kým ten nepreukáže svoje legitímne občianstvo. Štátna volebná komisia, ako ju navrhuje minister vnútra, by takéto právo nielen mohla, ale aj mala mať. Lebo počnúc župnými a končiac parlamentnými voľbami všetky môžu byť spochybnené – už len vzhľadom na to, že nevieme, či vo voličských zoznamoch nie sú cudzinci, kto vlastne volil. A to je koniec inštitúcie zvanej štát.

ZOSTAVUJÚ KOMISIU

Štátna komisia, o ktorej vzniku rokuje už istý čas minister vnútra Robert Kaliňák s opozíciou, bude môcť preskúmavať a registrovať kandidačné listiny pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a pre voľby do Európskeho parlamentu. Jej úlohou má byť aj kontrola financovania politických strán, ale aj financovanie a vedenie volebnej kampane. Komisia sa má stať odvolacím orgánom proti rozhodnutiam ministerstva vnútra vo veciach financovania politických strán a vo veciach volebnej kampane. Zároveň má rokovať o pridelení vysielacích časov v televíznom vysielaní a rozhlasovom vysielaní počas volebnej kampane na základe návrhu vysielateľa. Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v posledných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov. Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade SR. O tom, kto nominuje ďalších dvoch členov komisie, sa ešte diskutuje.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.