Veria projektu eura


Peter JÁNOŠÍK

Európski lídri sa na samite EÚ, ktorý sa uskutočnil koncom júna, dohodli na utvorení jednotného orgánu pre banky eurozóny. Za istých podmienok budú banky dostávať peniaze priamo zo záchranného fondu menovej únie, a to bez zvyšovania rozpočtového schodku danej krajiny. Jednotný orgán, ktorý by mal dohliadať na banky eurozóny, je akýmsi prvým krokom k vzniku európskej bankovej únie.

Európsky záchranný mechanizmus (ESM) si má v budúcnosti poradiť nielen s problémami európskych bánk (bude môcť priamo rekapitalizovať banky), ale tiež odkupovať na dlhopisovom trhu bondy členských krajín eurozóny a tým sa usilovať znižovať náklady financovania dlhu týchto krajín. Jediná inštitúcia, ktorá ESM môže dať potrebnú robustnosť, je Európska centrálna banka. Experti sa zhodujú, že je to jasná prehra Angely Merkelovej, pretože to de facto znamená, že nemecký daňový poplatník bude prostredníctvom ESM sanovať španielske či talianske banky. Treba podotknúť, že možnosť sanovať banky priamo z ESM bude reálna až po tom, keď vznikne spoločný bankový regulátor. A to bude trvať dlhé mesiace. Do toho času má tento systém suplovať bližšie nešpecifikovaný mechanizmus zahŕňajúci Európsku centrálnu banku (ECB). Za druhé protipožiarne opatrenie európsky samit pokladá možnosť nákupu dlhopisov krajín eurozóny prostredníctvom ESM. Aj toto Nemecko dosiaľ jednoznačne odmietalo aspoň do času, kým sa neurobí výrazný pokrok smerom k fiškálnej únii. Podľa zákulisných rokovaní sa trojblok – Hollande, Monti a Rajoy (francúzsky prezident a jeho kolegovia z Talianska a zo Španielska) – veľmi agresívne spojil proti Merkelovej a zablokoval akékoľvek ďalšie rokovania, dokiaľ nebude Nemecko súhlasiť s vyššie uvedenými záchrannými opatreniami.

„S výsledkom zasadnutia Európskej rady som veľmi spokojný. Výsledok ukázal, že všetci členovia eurozóny veria v dlhodobý projekt eura,“ uviedol José Manuel Barroso.

„Zasadnutie sa zameralo na rastovú agendu a zásadne doplnilo náš fiškálny pakt. Urobili sme veľa pre stabilizáciu finančných trhov. Stanovili sme postupy na dlhodobé nastavenie hospodárskej a menovej únie, čo je veľmi dôležité,“ povedala po skončení samitu nemecká kancelárka Merkelová. Až bude takýto mechanizmus existovať, a to vrátane zapojenia Európskej centrálnej banky, potom bude možná priama rekapitalizácia bánk. „Krajiny plniace rozpočtové pravidlá a politici EÚ budú mať prístup k dočasnému záchrannému fondu eurozóny EFSF a trvalému fondu ESM kvôli podpore ich vládnych dlhopisov na finančných trhoch. Priama rekapitalizácia bánk bude možná iba za veľmi prísnych podmienok. Opäť sa ukazuje, ako sú členské štáty rozhodnuté udržať euro,“ uviedol José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.