Viacerí poslanci sú podozriví zo sabotáže


NR SRVoľba generálneho prokurátora prebiehala vlani v rozpore s volebným poriadkom

Ivan BROŽÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Kto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie alebo obranyschopnosť Slovenskej republiky zneužije svoje zamestnanie, povolanie, postavenie alebo svoju funkciu alebo sa dopustí iného konania preto, aby maril alebo sťažoval plnenie dôležitej úlohy štátneho orgánu... potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

Trestný zákon definuje sabotáž v paragrafe 317 jednoznačne. Manipulovaná voľba generálneho prokurátora je útokom na ústavné zriadenie. To už nie je novinárska alebo politologická „dojmológia“, to je kvalifikácia skutku očami Generálnej prokuratúry SR.

JEDNOZNAČNÁ MANIPULÁCIA

čentéš-dzurindaViacerí parlamentní poslanci na Generálnej prokuratúre SR pod prísahou vypovedali, že pri tajnej voľbe označili lístky podľa vopred dohodnutého kľúča. Prokuratúra samotná potvrdila, že v kauze, ktorú vyšetruje od vlaňajšieho septembra ako trestný čin sabotáže a marenie úlohy verejným činiteľom, už vypovedalo 38 poslancov z klubov vtedajšej vládnej koalície, vrátane nezávislých. Ďalších asi štyridsiatich výsluch ešte čaká. „Sú tam výpovede, ktoré nás oprávňujú tvrdiť, že celá voľba zo 17. mája 2011 prebehla spôsobom, ktorý je trestnoprávneho charakteru,“ oznámil verejnosti bližšie nekonkretizovaný zdroj z Generálnej prokuratúry SR. V uznesení o trestnom stíhaní sa doslova píše: „Neznámy páchateľ pred voľbou kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora v období od 26. apríla 2011 do 17. mája 2011 zneužil svoje postavenie a funkciu na ovplyvnenie voľby tak, že v rozpore s rokovacím poriadkom najmenej 34 poslancom najprv prikázal hlasovať tak, aby nebol zvolený za kandidáta Dobroslav Trnka. Následne ich mal usmerniť vyplniť hlasovacie lístky tak, aby sa dalo skontrolovať splnenie príkazu, čo je v rozpore s volebným poriadkom.“

PREZIERAVÝ PREZIDENT

Citát z uznesenia však naznačuje aj niečo iné. A to skutočnosť, že parlament volí „kandidáta“ na generálneho prokurátora a nie generálneho prokurátora ako takého. Tým sa stáva až po vymenovaní hlavou štátu. Prezident Ivan Gašparovič s týmto aktom čaká na vyjadrenie ústavného súdu. To sa predpokladá v najbližších dňoch. Ak najvyššia inštancia kontroly zákonnosti na Slovensku potvrdí prezidentov predpoklad, celá voľba generálneho prokurátora bude zrejme zmätočná a bude sa voliť nanovo. Je iba otázkou morálky, aké právo budú mať zúčastniť sa na voľbe tí poslanci, ktorých generálna prokuratúra podozrieva už dnes zo sabotáže ústavnosti na Slovensku. Lepšie povedané, ktoré normy etiky a morálky, ak aj nie práva, ich ešte oprávňujú, aby sa nazývali poslancami Národnej rady Slovenskej republiky.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.