Rozhovory o súčasnej a budúcej spolupráci
Český veľvyslanec na Slovensku Dr. Rudolf Jindrák navštívil 30. októbra 2024 Maticu slovenskú v Martine. V sídelnej budove Matice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, sa stretol s jej predsedom Dr. Mariánom Gešperom a s matičnými funkcionármi. V rámci rozhovorov diskutovali nielen o dejinách ustanovizne, ale aj o jej súčasných a budúcich aktivitách a plánoch.
Veľvyslanec Jindrák si so záujmom pozrel priestory historickej matičnej budovy a archívne dokumenty. Zaujímavosťou boli Stanovy Matice slovenskej z roka 1862, ktoré schválil ešte rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I., či historické matičné pečatidlo. Veľvyslancovi predstavili aj súbor archívnych listinných a fotodokumentačných materiálov s odkazom na rôzne interakcie medzi Českou republikou a Maticou slovenskou. Výnimočnou súčasťou prehliadky bol sadrový odliatok posmrtnej masky generála M. R. Štefánika od sochára Mareka Žitňana. Veľvyslanec si so záujmom prezrel i Pamätnú knihu návštev Matice slovenskej, kde je napríklad aj podpis prezidenta Masaryka z roka 1921. V roku 1967 navštívil Maticu slovenskú prezident Antonín Novotný a v roku 1968 vtedajší prezident Česko-Slovenska Ludvík Svoboda, ktorý bol prítomný na valnom zhromaždení Matice slovenskej. V neskoršom období Maticu navštívil aj Václav Havel. V pamätnej knihe si veľvyslanec prečítal pozdravy a odkazy od ďalších významných českých politikov, umelcov, spisovateľov či kultúrnych činiteľov, ktorí Maticu v minulosti navštívili. Po obhliadke archívu veľvyslanca oboznámili s bohatou matičnou vydavateľskou činnosťou a produkciou. V krátkom historickom dokumente mu predstavili bohatú už vyše 160-ročnú históriu Matice slovenskej.
S predsedom Matice Mariánom Gešperom diskutovali o aktivitách a činnosti Matice slovenskej a o potenciálnej spolupráci medzi Maticou a českými kultúrnymi inštitúciami. Predseda Matice slovenskej pripomenul významné historické a kultúrne súvislosti medzi Slovenskom a Českom. Počas diskusie zdôraznil aj vplyv a pôsobenie mnohých významných Slovákov v českej časti monarchie v 19. a na začiatku 20. storočia či mnohé ďalšie spoločné historické súvislosti.
Text a foto: Informačné ústredie Matice slovenskej