Aká etapa čaká Slovenskú národnú stranu po vylúčení Jána Slotu?


danko štvorecAndrej Danko: K Slotovi sa už nikdy v živote nechcem vyjadrovať

Aká etapa čaká Slovenskú národnú stranu po vylúčení Jána Slotu?

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

„Aj v tejto etape by SNS mala zdvihnúť hrdú zástavu Slovákov. Musí však prejsť určitou sebareflexiou,“ vyhlásil predseda strany Andrej Danko pre verejnosť krátko po tom, čo predsedníctvo SNS vylúčilo zo strany Jána Slotu. Rozhodnutie o vylúčení J. Slotu sa podľa A. Danka nerodilo ľahko a rozhodovanie bolo dosť emotívne, môže však otvoriť novú etapu v živote SNS. Danko počul aj hlasy, ktoré s vylúčením Slotu nesúhlasia. „Ja som už zachytil prvé mená nespokojných v strane, sú to Marián Janušek a Igor Štefanov,“ povedal predseda SNS a dodal, že obom exministrom navrhol pozastavenie členstva v strane až dovtedy, kým sa nevyriešia kauzy spájané s ich menami.

„SNS je značka, ktorá si veľa vytrpela,“ povedal Danko ku kauzám, ktoré sú spomínané v súvislosti so stranou. „Za desať rokov neexistuje žiadny sponzorský dar, žiadna hotovosť od ľudí, s ktorými sú tieto kauzy spájané,“ upozornil predseda SNS.

■ SPLÁCAJÚ ÚVER

Po voľbách v roku 2012 sa SNS ocitla v komplikovanej ekonomickej situácii a do budúcnosti pripravuje zásadné zmeny v narábaní so svojimi finančnými zdrojmi. „Nechcem byť vo Wikipédii vedený ako posledný predseda SNS. Môj cieľ je posunúť stranu úplne niekam inam. Je lepšie, keď existujú štandardné politické strany, ako keď sa v parlamente háda Matovič s Hlinom,“ vyhlásil A. Danko ešte v marci tohto roku. Vtedy aj priznal, že strana spláca úver 1,5 milióna eura za predvolebnú kampaň. „Takmer vo výške 50 percent je úver splatený z príjmov zo štátneho rozpočtu, zvyšná časť je rozložená na určité časové obdobie,“ povedal Danko. O riešení finančnej situácie predtým rokoval aj so svojím predchodcom a čestným predsedom strany Jánom Slotom. „S týmito platbami nám bývalý pán predseda nepomohol,“ konštatoval k splácaniu úveru Danko.

„Po sto dňoch vo funkcii som vykonal inventúru a prešiel účty. Máme štandardne vedené účtovníctvo, všetky veci sú riadne vyúčtované,“ povedal Danko na margo toho, či vo financovaní strany zaregistroval porušenie zákona. Nebol však spokojný so spôsobom, akým strana so svojimi zdrojmi narábala. V budúcnosti chce zlepšiť transparentnosť narábania s financiami a určiť percentá z finančných príjmov strany, ktoré vynaložia na volebné kampane, koľko pôjde na chod strany a koľko sa bude investovať do kapitálu.

Danko Michelko SE

Nový predseda národniarov razí v strane aj novú politku.

„Finančnú situáciu Slovenskej národnej strany napokon stabilizovali samotní členovia členskými príspevkami. Naša strana má tritisíc členov. V súčasnosti je zvyšok dlhu okolo 600 tisíc eur a SNS by ho mala dokázať zaplatiť z financií od štátu. Chod strany budeme riešiť najmä členskými príspevkami. Financovanie kampaní bude oddelené od financovania chodu strany a bude ho realizovať dcérska spoločnosť, ktorej jediným vlastníkom je SNS,“ dodal A. Danko k téme ekonomickej situácie strany.

AKO PRIŠLI, TAK ODIŠLI

K záležitosti disciplinárneho konania, ktoré prebiehalo proti Jánovi Slotovi, súčasný predseda SNS vyhlásil, že to bola interná stranícka záležitosť. „Výstup začatého konania musí byť najneskôr do jedného kalendárneho roka. Každý člen strany má isté práva a povinnosti. Určité veci musia byť vyšetrené, zistené a následne rozhodnuté. Neberiem túto vec osobne,“ povedal Danko s tým, že disciplinárne otázky musí riešiť predsedníctvo strany.

Hlavným dôvodom, pre ktorý Slotu vylúčili zo strany, bolo podľa Danka nehospodárne nakladanie s peniazmi SNS. „Všetky finančné prostriedky, ktoré prichádzali od roku 2006 do strany, čo bolo okolo jedenásť miliónov eur, sa minuli na kampane a chod ústredia. Čo prišlo, to aj odišlo. Navyše ostal úver na kampaň. Slota garantoval, že situáciu vyrieši, ale je nesporné, že nás nechal v stave existenčného ohrozenia. Sme na tom ekonomicky horšie ako novovzniknuté politické subjekty,“ povedal Danko. K otázke, či na Slotu budú podávať trestné oznámenie, Danko poznamenal: „Účtovníctvo SNS bolo vždy v poriadku, problémom bolo neefektívne využívanie kompetencií predsedu zo strany Slotu. Nie som sudca ani vyšetrovateľ. Hovorím o vnútornej zodpovednosti voči členom,“ vysvetlil Danko a dodal, že osobný konflikt so Slotom nemá a problémy chce riešiť pragmaticky.

AKO POSTUPOVAŤ ĎALEJ?

SNS má podľa Danka ambíciu postúpiť v parlamentných voľbách do parlamentu. Národniari chcú postaviť kandidátov aj do komunálnych a VÚC volieb. „Urobím všetko preto, aby sme mali aj svojho prezidentského kandidáta,“ vyhlásil Danko a dodal, že o konkrétnych osobách ešte nerokovali.

„Vidím veľa prienikov v hodnotách so Smerom-SD, ale aj s SDKÚ-DS a KDH,“ zareagoval A. Danko na otázku, s kým by si vedel predstaviť spoločné pôsobenie vo vláde. Dodal, že napríklad v európskych témach sa SNS vie zhodnúť aj s liberálmi. Nechce preto vopred limitovať priestor pre SNS. „O vstupe do vlády môžeme rokovať s každým, kto akceptuje naše hodnoty,“ dodal predseda SNS.

„Dnes nie sú hlavným problémom Maďari, ale Brusel. V prípade, že má pokračovať proces integrácie, majú Slováci právo vedieť, kedy dobehnú životnú úroveň západných krajín,“ vyhlásil Danko. Podľa neho voda, plyn, elektrika stojí v západných krajinách toľko ako u nás, ale príjmy ľudí sú tam výrazne vyššie. „Bez návratu k rovnej dani a zmeny Zákonníka práce sa tu ekonomika nepohne,“ naznačil ekonomické vízie strany A. Danko. Podľa jeho názoru: „Jediným reálnym nástrojom, ako meniť veci na Slovensku na lepšie, je politická strana. SNS chce preto integrovať ľudí, ktorí chcú dosiahnuť zmenu. Chceme spájať mladých, hrdých ľudí, ale aj tých so skúsenosťami. Dnes sme v Európe otroci. Chceme byť alternatívou pre povzbudenie národnej hrdosti,” uzavrel predseda SNS Andrej Danko.

A ČO JÁN SLOTA?

Otvorený list, ktorý sme dostali do redakcie, je vyjadrením názorov na situáciu v SNS, ktoré poskytol verejnosti bývalý predseda strany Ján Slota. Tvrdí, že bol, je a zostane členom Slovenskej národnej strany (SNS), pretože nedokáže robiť inak, ako cíti. Svoje stanovisko vyhlásil smerom k predsedníctvu SNS, ktoré ho 24. apríla vylúčilo zo strany po tom, ako proti nemu viedlo disciplinárne konanie za nehospodárne nakladanie s majetkom strany a tým za ohrozenie jej existencie.

slota

Bývalý predseda sa nechce zmieriť so svojím vylúčením zo SNS.

„Papier z človeka člena SNS nerobí. SNS musí byť v srdci, SNS musí človek cítiť a odkazy našich národných dejateľov a zakladateľov musia členovia šíriť ďalej,“ uviedol Slota v liste. V ňom aj vyhlásil, že sa nechce stať predsedom národniarov. „Ale budem sa snažiť, aby delegáti nového snemu (ak ešte nejaký bude) opravili omyl pri voľbe predsedu, ktorý sa stal, žiaľ, za mojej výraznej podpory,“ uvádza J. Slota. Tiež vysvetľuje, prečo sa nezúčastnil na rokovaní predsedníctva Slovenskej národnej strany, ktoré sa zaoberalo podľa neho vykonštruovanými obvineniami na jeho osobu. „Poslanie Slovenskej národnej strany, jej myšlienky, preambula jej stanov a ideály, ktoré vznikli pred viac ako 140 rokmi, sú mi posvätnejšie a pre mňa nemenné, a preto nebudem sedieť za jedným stolom s človekom, ktorý systematicky pracuje na rozbití tejto strany a na jej smerovaní, ktoré vedie do čiernej diery zabudnutia. Každý súdny človek, nehovoriac o členoch SNS, musí vidieť, že scenár, ktorý dostal terajší predseda na riadenie strany, vedie k rozpadu Slovenskej národnej strany a k jej zániku,“ vyhlásil bývalý predseda SNS. Všetky kroky, ktoré sa dejú, smerujú podľa Slotu k tomu, čo podľa neho povedal Danko, teda že „SNS sa stane modernou, liberálnou stranou“.

„Slovenská národná strana bola, je a prisahám, že bude stranou konzervatívnou, presadzujúcou národný, kresťanský a sociálny princíp a pánovi Dankovi nepomôže ani desať vykonštruovaných káuz proti mne,“ tvrdí Slota. Na týchto zásadách sa podľa jeho slov nič nezmení. „Verejne prehlasujem, že pánovi Dankovi sa nepodarí SNS rozložiť, spochybniť myslenie členov krásnymi, ale hlúpymi rečami a doviesť stranu do záhuby a zabudnutia. Je pravda, že pred snemom prisahal, že Slovenská národná strana pod jeho vedením nadviaže na to, čo SNS presadzovala, a aj preto som za predsedu navrhol a podporil práve jeho. Dnes už viem, že keď chce človek naplniť scenár niekoho iného, je ochotný prisľúbiť čokoľvek, aby získal post, z ktorého môže realizovať špinavosti a podrazy prospešné pre jeho chlebodarcu,“ pokračuje J. Slota.

K nakladaniu s majetkom a k jeho údajnej sprenevere sa vraj vyjadrovať nebude, lebo SNS podľa neho nikdy majetok nemala. „Dvakrát som sa stal predsedom SNS a nikdy v pokladni nebola ani koruna. Ja som však nevyplakával a neobviňoval nikoho, ale vždy som sa snažil, aby SNS žila, rozvíjala sa a hlavne napĺňala to, čo si predsavzala. Ja, ale aj ľudia presvedčení o myšlienke Slovenskej národnej strany vždy dokázali pomôcť a pomohli, pretože verili v to, čo som sa snažil budovať,“ tvrdí J. Slota s tým, že chcel a stále chce podporiť SNS aj finančne a pomáhať v rámci možností. „Ale to musím mať istotu, že na jej čele je človek, ktorý s ňou cíti a je s jej ideálmi stotožnený. Konanie pána Danka ma o tom nepresvedčilo a už ani nepresvedčí, a preto nebudem rešpektovať rozhodnutie tohto tribunálu, ktorý ma potrebuje znevážiť, zdiskreditovať a odstrániť, aby mohol ideály, myšlienky a nakoniec aj štátnosť SR na prospech euro-unionistickej hlúposti zlikvidovať,“ uzavrel svoje vyhlásenie Ján Slota.

Súčasný predseda SNS Andrej Danko nechcel vôbec slová Jána Slotu komentovať. „K vyjadreniam Jána Slotu sa už nikdy v živote nebudem vyjadrovať,“ povedal Andrej Danko.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.