Bude to iné, ak Polláka vymení Pollák?


Pollák róm - štvorecSplnomocnenec pre Rómov je z tábora opozície a jeho sídlo zrejme bude v Spišskej Novej Vsi

Ivan BROŽÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK - Foto: NR SR

Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity bude od 1. októbra opozičný poslanec z hnutia OĽaNO Peter Pollák. Je zároveň jediným predstaviteľom tejto menšiny v parlamente. Obsadenie tohto postu ponúkol matovičovcom minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), pod ktorého rezort nedávno prešli kompetencie úradu splnomocnenca. P. Pollák nahradí vo funkcii M. Polláka, ktorého za splnomocnenca vymenovala vláda I. Radičovej v júli 2010.

 

Sociálni demokrati by navyše spoločne s hnutím Igora Matoviča (OĽaNO) chceli presadiť balík legislatívnych opatrení, ktorý by mal prispieť k riešeniu tejto problematiky. Mal by stáť na desiatich základných pilieroch, z ktorých bude vychádzať možno až stovka konkrétnych opatrení. Tie plánuje rezort predstaviť až 15. októbra. Na príprave týchto opatrení v súčasnosti pracuje špeciálny tím.

SĽUBNÉ VYHLÁSENIE

„Chceli sme k tejto priorite vlády pristúpiť iným spôsobom, pretože doteraz sa o nej viac hovorilo, ako konalo. Keďže chceme napĺňať jednotlivé záväzky spred volieb aj po nich, chceli sme, aby funkcia splnomocnenca mala iný rozmer a pohľad. Rozhodli sme sa pre pána Polláka, lebo sa tejto problematike venuje, je súčasťou rómskej komunity a ako poslanec je blízky tvorbe legislatívy,“ oznámil podpredseda vlády Robert Kaliňák. Igor Matovič si od spolupráce so sociálnymi demokratmi sľubuje vyriešenie podľa neho dlhodobo zanedbávanej otázky. Štát by mal zlepšiť podmienky pre Rómov, ale zároveň zakročiť voči tým občanom, ktorí zneužívajú platnú legislatívu. Hnutie mohlo podľa neho ponuku vládnej strany odmietnuť, ale rozhodlo sa pre zodpovedný prístup k tejto problematike a prišlo aj s konkrétnymi riešeniami, na ktorých našli s rezortom vnútra zhodu.

„Mojím snom je, aby deti v osadách získali vzdelanie, prácu, tak ako som ich získal aj ja,“ povedal o svojom záväzku Peter Pollák. Peter Pollák strieda vo funkcii Miroslava Polláka, ktorého vymenovala vláda Ivety Radičovej v júli 2010. Popri personálnej zmene čaká úrad zrejme aj sťahovanie. Z Bratislavy by sa malo sídlo splnomocnenca pre Rómov presunúť pravdepodobne do Spišskej Novej Vsi.

STAV NÚDZE

rómovia mišanekSplnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák si uvedomuje situáciu, ktorú bude musieť riešiť: „Na Slovensku je vo vzťahu k Rómom stav núdze, ktorý ohrozuje nielen rómsku menšinu, ale celé Slovensko. Mám pocit, že nie sme ďaleko od explózie, na ktorú môžeme doplatiť všetci. Keď si niekto myslí, že tento problém netreba riešiť, ohrozuje sám seba. Tento stav zapríčinili bez rozdielu všetky doterajšie vládnuce garnitúry od čias monarchie, cez bývalý režim až po všetky ponovembrové vlády. Možno tu boli nejaké snahy o riešenie tejto problematiky, ale akosi sa to každému vymklo spod kontroly. Možno to bola neochota politikov, možno populistické návrhy, ktoré v princípe nič neriešia okrem získavania preferencií či hlasov voličov.“Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.