Bývalej šesťkoalícii uleteli balóniky


slovenská vlajkaSlovenskí voliči konečne povedali rázne NIE! kapitalizmu bez ľudskej tváre

Ivan BROŽÍK

Strana Smer-SD pod vedením Roberta Fica s obrovským náskokom zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách. Vyplýva to z výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré potvrdila Ústredná volebná komisia.  Sociálnej demokracii pod Tatrami verí 44,41 percenta všetkých voličov. Smer-SD vyhral vo všetkých okresoch, okrem troch na juhu Slovenska. To znamená, že jeho vládu na najbližšie štyri roky si želá vyše 1,1 milióna plnoletých občanov.

Marec je v historických súvislostiach pre Slovensko dejinný mesiac. V sobotu skoro ráno bolo len niekoľko málo psíčkarov na ospalých sídliskách miest a obvyklé prúdy ženičiek sa z ranných služieb Božích ponáhľali v našich obciach nakupovať, upratovať a variť. Bežný obraz sa začal meniť už krátko po deviatej hodine. Nezvyčajné množstvo voličov vyvrátilo prvý omyl politológov a prieskumných agentúr. Volebná účasť bola naozaj vysoká, občania Slovenska nezostali ticho. Až 60 percent z nich sa rozhodlo vyjadriť svoj názor. Ranná tlač ešte rozoberala piatkové protesty Gorila, niektoré periodiká (najmä denník SME) využili zrušenie volebného moratória a vo volebný deň vygradovali tragikomickú pseudointelektuálnu protificovskú hystériu. Našťastie tieto umelé výkriky do tmy, výsledky volieb neovplyvnili.

voľby NR SR karikatúra

  • MNOHÍ PLAKALI

„Horí Krásna Hôrka,“ nieslo sa krátko popoludní internetom a SMS správami. Mnohí plakali nad skazou národnej kultúrnej pamiatky, ktorú zrejme spôsobili neprispôsobivé decká. Chceli si pofajčiť, veď čo už iné majú na prácu..., v suchom poraste podhradia. Slováci ale Krásnu Hôrku opravia, práve tak, ako zreparujú spoločnosť. Aj keby to v prípade záchrany hradu malo znamenať potrebu celonárodnej zbierky. Aj k volebným urnám chodiť neprestávali.

Každý hlas zaváži. Napäté to bolo aj hodinu po uzavretí volebných miestností. Prvé exit polly naznačovali, že sa situácia z volieb v roku 2010 zopakuje. Z centrály KDH sa akosi predčasne začala ozývať vysmiata ochota prevziať líderstvo pravice a začať rozhovory o zostavení vlády. Povolebné prieskumy predpovedali totiž Robertovi Ficovi menšinu v parlamente. Iba Ján Baránek z agentúry Polis, ktorý už v piatok odmietol zverejniť posledný predvolebný prieskum z obavy, aby neovplyvnil rozhodovanie voličov, profesionálne mlčal.

VSADILI NA ISTOTY

Strana maďarskej koalície, ktorú protiprávne vedie zrejme maďarský štátny občan, sa do parlamentu po týchto voľbách nedostane. Taký istý osud stihol tých, ktorí nám drzo tvrdili, že zahrať si konské pólo na zamrznutej hladine Štrbského plesa môže 99 percent Slovákov. Prvé priebežné výsledky sčítavania hlasov z volebných okrskov jasne vykázali tieto strany z nášho parlamentného života najmenej na štyri roky. Spochybňovať výsledok volieb tak stratilo akýkoľvek zmysel. V straníckych centrálach tých, ktorí prešli už v prvých čiastkových výsledkoch (SDKÚ, KDH, OľaNO, SaS, MOST a SNS), vládla menej či viac oprávnená eufória. U SMER-ákov bolo živo, pokojne. Verili si. Ústredná volebná komisia oznámila, že nedošlo k nijakému podstatnému narušeniu zákonnosti a pokojného priebehu volieb. Dôležitý okamih.

REŠPEKTOVANÝ VÍŤAZ

Ak vo voľbách v roku 2010 SMER zvíťazil, ale po zostavovaní vlády odišiel do opozície, tentoraz mal už okolo sobotňajšej polnoci inú dilemu. Pokúsiť sa vládnuť sám alebo získať pre tento záväzok ešte nejakého koaličného partnera. Po sčítaní výsledkov z asi štvrtiny okrskov už bolo jasné, že strana Roberta Fica vďaka svojim voličom dosiahla jasnú parlamentnú väčšinu. Nedeľa ráno ukázala, že to bude poslanecké číslo 83. Tento argument už v prvých politických debatách presvedčil aj politikov z bývalej koalície. Stredopravé strany SDKÚ a SaS utrpeli volebnú porážku, dzurindovci dokonca stratili polovicu zo zisku hlasov v roku 2010. MOST sa ledva preškriabal. Klesala však aj nálada v centrále KDH, a to tak rýchlo, ako sa stávala nereálnou jej predstava o dvojcifernom výsledku. Na volebnom vysvedčení pre pravicu je najvýpovednejšie to, že druhý „najlepší“ volebný výsledok dosiahlo zoskupenie výstredného a populistického Igora Matoviča, ktoré vlastne ani stranou nie je. A pre úplnosť, SNS napokon nepreliezla päťpercentnú latku. Nič sa nezmenilo iba na médiách. Počas celej nedele hľadali akúkoľvek možnosť, ako proti sebe názorovo postaviť predstaviteľov politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Víťaz volieb Robert Fico však pozýva na konštruktívnu spoluprácu na správe našich vecí verejných všetky politické subjekty.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.