Colnica s vybranými pasovákmi


zelenayová webPOZNÁMKA

Colnica s vybranými pasovákmi

Eva ZELENAYOVÁ

Zákon o RTVS nazýva túto verejnoprávnu inštitúciu okrem iného národnou. Pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku štátu pripravili slovenská a česká televízia seriál Colnica. Skončil sa v polovici júla. A priam rukolapne dokázal, kto ovláda slovenskú spoločnosť. Aj v takých častiach, v ktorých mali mať navrch Slováci, vedenie slovenskej (?) televízie presvedčilo, ako ďaleko má k štátotvornému národu. Vari nebolo jednej časti seriálu, v ktorej by Slovákov nepredstavila v tom najúbohejšom svetle. Ešte aj v častiach venovaných témam, v ktorých boli a azda aj sú Slováci konzervatívnejší a ctia si prirodzenosť, dočkali sa absurdít v podaní nereprezentatívnych protagonistov.

Na jedného z nich, treťosektorového predstaviteľa Milana Mesíka, dokonca moderátor českej televízie Michal Prokop reagoval slovami, že je zvláštne, ako hovorí o úpadku, skaze a sedí v luxuse pri domácom bazéne. Nie je ťažké uhádnuť, odkiaľ ten luxus pochádza a za čo. Hlavný investor tretieho sektora George Soros sa dokonca vo svojich knižkách chváli, ako korumpuje ľudí pre svoje ciele. Pavol Dinka svoju najnovšiu knižku Mediálne pasce verzus mozog v nádrži začína práve tým, čím sú v súčasnosti ľudia ovládaní. Čo im treba ponúknuť? „Áno, treba im ponúknuť dary, lesk vecí, a tým kontrolovať ich postoje a presvedčenie. “

V časti Colnice venovanej rodine opäť slovenskú verejnosť zastupovala významná priekopníčka tretieho sektora Oľga Pietruchová, chemická inžinierka s vlastnou realitnou kanceláriou, neskôr sa venovala domácemu násiliu na ženách a podľa internetového portálu osobnosti.sk je členkou poradného výboru Open Society Institute (USA) pre násilie páchané na ženách. V relácii vystupovala ako expertka na rodovú rovnosť a riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Viacerých diskutujúcich priam iritovala svojimi názormi na rodinu, najmä keď povedala, že dnes majú rodičia detí iné potreby, než mať rodinu. Takmer počas celej diskusie o rodine sa predstavila ako jej nezmieriteľná oportunistka. Podľa nej nie rodina prežíva krízu, ale heterosexuálne manželstvo, nad čím český zástupca v diskusii Karol Sidon len pokrútil hlavou a obvinil ju, že sa to mení pod tlakom ľudí práve takých, ako je ona.

Už prvá časť seriálu nesľubovala nič dobré zo slovenskej strany. Bol preplnený typmi ľudí, ktorí by sa najradšej vyzliekli zo slovenskej národnosti, ako Šimečka, Srholec, Chmelár, Leško, Lasica, ba i veľkopodnikatelia Tkáč a Haščák. Už na prvý pohľad bolo jasné, že slovenská strana veľmi pozorne vyberala do seriálu ľudí bez pamäti. Michal Havran ml. nielenže nie je novembrovou generáciou, ale je dokonca ignorantom všetkého slovenského. A akým slovenským reprezentantom bol napríklad Tom Nicholson?

Nuž tak, v jubilejnom roku vzniku štátu, príchodu sv. Cyrila a Metoda medzi našich predkov RTVS ukázala, ako si ctí dedičstvo otcov.                      Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.